Bu haber 30 Eylül 2016 08:29:24 Tarihinde eklenmiştir. 1547 Defa Okundu.

HANGİ ŞUÇU İŞLEYEN MEMUR MEMURİYETTEN ÇIKARILIR

Devlet memurları 667 sayılı KHK'da (OHAL’in ilk KHK’sı)belirtilen durumlardan birinin gerçekleşmesi durumunda,işledikleri bazı suçlardan dolayı hüküm giydiklerinde ve disipline aykırı bazı fiil yada hareketlerde bulunmaları durumunda memuriyetten çıkarılırlar.

HANGİ ŞUÇU İŞLEYEN MEMUR MEMURİYETTEN ÇIKARILIR

 

 

Memur hangi suçu işlemiş olursa olsun kasten işlemiş oldukları suç nedeniyle 1 yıl veya daha fazla süre ile hapis cezasına mahkûm olanların memuriyetine son verilir.

 

Devlet güvenliğine karşı işlenen suçlarla,anayasal düzenle bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçlar,  zimmet, hırsızlık, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, irtikâp, rüşvet, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmaları durumunda da memuriyetlerine son verilir.

 

Hakkında 657 sayılı Kanunun 125/E maddesinde sayılan “Devlet memurluğundan çıkarma” cezası almasını gerektiren halleri yada fiilleri işleyen memurun memuriyetine son verilir.

 

Memur "kademe ilerlemesi durdurulması" cezasını alan memur ve cezayı birden fazla işlerlerse ilerleyebilecekleri kademe olmadığı için ya da haklarında tekerrür hükümlerine başvurulacağı için bir üst cezanın uygulanacağı hallerde memurun memuriyetine son verilir.

OHAL kapsamında çıkartılan 667 sayılı KHK'da yer alan maddelere göre;

terör örgütlerine veya Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunan yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen kişilerin memuriyetine son verilir.

Yorum Yap
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:29
Güneş
06:54
Öğle
12:41
İkindi
15:43
Akşam
18:16
Yatsı
19:34
ANKET
TÜMÜ

2019 Sağlık Personel Atama Sayısı Ne Olmalıdır?