Maaş Mutemeti
Bu haber 28 Eylül 2016 08:02:36 Tarihinde eklenmiştir.

OHAL DÖNEMİNDE YÖNETİCİ KADROSUNA ATANMA ŞARTLARI DEĞİŞTİ Mİ?

Ülke çapında 15 Temmuz 2016 tarihinde alçakça kalkışılan darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte alınan tedbirlerle ilgili olarak kamu çalışanlarına ve KHK'lara yönelik bazı düzenlemeler yapıldı.

OHAL DÖNEMİNDE YÖNETİCİ KADROSUNA ATANMA ŞARTLARI DEĞİŞTİ Mİ?

 

OHAL döneminde Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu gerekli gördüğü konularla ilgili bazı düzenlemeler  yaptı.

 

OHAL kapsamında yapılan düzenlemelerde  yönetici kadrolarına atama konusunda (yönetici kadrosunda iken görevden uzaklaştırılanların göreve başlatılırken daha alt bir kadroya da atanabilmesine imkan veren düzenleme dışında) herhangi bir hüküm yer almamıştır.

 

OHAL öncesinde geçerli olan Kamu kurum ve kuruluşlarına ait kadrolardan yönetici konumunda olanlara, ilgili mevzuatı gereği atanmada aranan şartlar OHAL sonrası da aynen geçerli.

Üst kadrolara asaleten aranma şartları olan; görevde yükselme sınavı, belli bir eğitim, hizmet yılı veya bazı özel nitelikler aranıyor idiyse, halen aynı nitelikler aranmaktadır.

OHAL kapsamında alınan tedbirlerden bazılarını kapsayan içeren 673 sayılı KHK, yönetici kadrolarında olup görevden uzaklaştırılanların yeniden eski görevlerine başlatılması zorunluluğunu OHAL süresince kaldırdı.

15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemi sonrasında kamu kurum ve kuruluşlarınca ilgili mevzuatına göre görevden uzaklaştırılan personelden yönetici kadrolarında bulunanların görevlerine iadesi yapılırken, halen bulundukları yönetici kadrosuna atamaları yapılmayabilecek.Bu kişiler öğrenim durumları ve kazanılmış hak aylık derecelerine uygun başka bir kadro ve pozisyona da atanabileceklerdir.

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap