Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 28 Mayıs 2016 12:41:39 Tarihinde eklenmiştir.

AGİ NEDİR ? AYIN 15'İNDEN SONRA GÖREVE BAŞLAYAN MEMUR AGİ'DEN YARALANIR MI?

Çalışanların net ücretleri hesaplanırken, brüt gelirden kesilecek gelir vergisi miktarı belirlendikten sonra, ilgili çalışanın eş ve çocuk durumuna göre bu gelir vergisi miktarından indirilecek tutara Asgari Geçim İndirimi denilmektedir.

 

 

 

Memuriyete ilk defa yada yeniden atananlarla aylıksız izinden dönen memurun göreve başlama tarihinin ayın 15'inden sonra olması durumunda göreve başladıklarında ilk maaşları kıst olarak hesaplanır ve gelen ayın maaşıyla birlikte ödenir.

 

Memurların kıst maaş hesapları yapılırken kıst maaş üzerinden kesilen gelir vergisine asgari geçim indirimi uygulanıp uygulanmayacağı konusunda tereddüt oluşabilmektedir.

 

ASGARİ GEÇİM TUTARI NASIL BELİRLENİR?

Asgarî Geçim İndirimi tutarı (AGİ), ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının;çalışmakta olan memurun kendisi için%50’si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10’u, çocuklarının her biri için ayrı ayrı olmak üzere ilk iki çocuk için %7,5’u, üçüncü çocuk için %10’u ve diğer çocuklar için %5’i esas alınarak belirlenmektedir.

 

Ayrıca takvim yılı başında geçerli olan brüt asgari ücretin yıl içinde artması durumu o yıl için belirlenmiş olan AGİ tutarlarında değişikliğe yol açmıyor.

 

KIST MAAŞ ÖDEMELERİ

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun “Asgari Geçim İndirimi” başlıklı maddesine göre “Gelirin kısmi döneme ait olması halinde, ay kesirleri tam ay sayılmak suretiyle bu süreye isabet eden indirim tutarları esas alınır.”

265 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde, asgari geçim indiriminin aylık olarak hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilmek suretiyle bulunacağı belirtilmiştir.

 

Aylık ödeme ve asgari geçim indirimine ilişkin mevzuat hükümlerine göre,

 

-Asgari geçim indirimi aylık olarak hesaplanır ve gelir vergisinden indirilir, Brüt kıst maaştan kesilen gelir vergisinin aylık olarak hesaplanmaz ve bu şekilde hesaplanan gelir vergisinden asgari geçim indirimi yapılmaz, aylık maaşını aldıktan sonra görevden ayrılanların çalışmadıkları günlere isabet eden maaşları geri alınırken, o ay yararlanılmış olan asgari geçim indiriminin bir kısmının ya da tamamının geri alınmaz.


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap