Maaş Mutemeti
Bu haber 25 Eylül 2016 19:17:00 Tarihinde eklenmiştir.

RADYOTERAPİ TEKNİKERLERİ SORUNLARINI DİLE GETİRDİ.

Radyoterapi teknikerlerinin sorunları ve riskleri

RADYOTERAPİ TEKNİKERLERİ SORUNLARINI DİLE GETİRDİ.

 

Maalesef gitgide sayıları artmakta olan kanser hastalarının tedavilerinde iyileşme oranlarının artırılması gerekiyor.

 

Bunun ilk adımı olarak tedaviden sorumlu olan Radyoterapi teknikerlerinin yeterli sayıya ulaşmasıdır.Günümüzde halen bu bölümle alakası olmayan insanlar maalesef ki bu mesleği icra etme çabalarına girmektedir.Ayrıca radyoterapi cihazlarının ihale usulü verilmesi de atama sayılarımızda noksanlık yaratmaktadır.Bir diğer önemli konu ise atamaları olmayan meslektaşlarımız özel sektöre yönelerek mecburiyetten hak ettiği meblağın çok altında bir ücretle ve de radyasyondan korunması neredeyse hiç olmayan ortamlarda çalışmaktadır.

 

Tüm bu olumsuzluklar radyoterapi teknikerlerini etkileyerek gerek sosyal gerekse çalışma hayatında dolaylı ve doğrudan birçok kişiyi de etkilemektedir.Asıl önemli olan ise doğrudan etkiledikleri yani kendileri ve hastalardır.Konuya daha da açıklık getirmek gerekirse ilk olarak radyasyondan etkilenen gerekli koruması bulunmayan radyoterapi teknikerleri bu durumu kendilerinde hastalık olarak yaşayacaktır.Bu hem kendisini hem de hastayı büyük ölçüde etkileyecektir ki radyoterapi teknikeri kendi sağlığını mı düzeltmeye çalışsın yoksa hastasını mı tedavi etsin?

 

Bu durumda hasta sayısı 2 katına çıkacak gerekli tedavi uygulanamayacaktır.İkinci olarak bu bölümle alakası olmayan herhangi bir sağlık çalışanının tedavi uygulaması ne kadar doğrudur?

 

Bu mesleği icra eden çalışan ne kadar sağlık çalışanı da olsa radyoterapi teknikeri olmadığı surette hastaya hiçbir faydası olmayacaktır.Sağlıkçı diyerek bu sektörde çalışanları genelleyemeyiz.Herkesin alanı uzmanlığı farklıdır.Kanser tedavi yöntemlerinden biri olan radyoterapinin tedavi uzmanları da radyoterapi teknikerleridir. Bir diğer önemli konu ise özel sektördeki ücretlerdir.

 

Bir sağlık çalışanı sıfatını taşıyan, mesleğinde gerekli donanıma sahip insanların hak ettiği meblağı alamaması çok üzücü bir durumdur.Ama bu olay üzülmek gibi basit bir kelimeyle tabir edilemez. Maalesef ki bu meblağ aynı zamanda radyoterapi teknikerlerinin özel sektörde değer görmemesinin de yansımasıdır.Bu olayların yanında çok emek vererek bölümlerinde gerekli başarılar sergileyen insanların birçoğu işsizdir.Atamalarımız çok az.Ortalama olarak atanma oranımız %0.25.En kısa zamanda ilgililerin sesimizi duyarak bize yardımlarını bekliyoruz. Mesleğimizi çok seviyoruz ve artık milletimize, devletimize ve en önemlisi hastalarımıza faydalı olmak istiyoruz.

KADER TURHAN

Radyoterapi Teknikeri

BİR İMZA İLE BİRÇOK HAYATI DEGİŞTİREBİLİRSİN KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap