Bu haber 21 Eylül 2016 20:43:05 Tarihinde eklenmiştir.

NİKAHSIZ EŞTEN OLAN ÇOCUK İÇİN MEMUR ÜCRETSİZ İZİN ALABİLİR Mİ?

Bir başkası ile nikahlı olan baba birlikte yaşadığı nikahsız olan kadından çocuk sahibi olursa,çocuğun bakımı için ücretsiz izin alabilir mi?

 

 

Yeni dünyaya gelen çocukları için memurların alabilecekleri izinle 657 sayılı devlet kanununun08 inci maddesinde "B) Doğum yapan memura, 104 üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin veya aynı maddenin (F) fıkrası uyarınca verilen izin süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir."şeklinde belirtilmiştir.

 

Aylıksız izin kullanım şartları ise Kamu Personel Genel Tebliği (seri no: 6) "Ç) Doğum Sebebiyle Verilecek Aylıksız İzin" başlıklı bendinde şöyle belirtilmiştir:

 

a) Doğum yapan memura verilecek aylıksız iznin başlangıç tarihi, doğum sonrası analık izni süresinin veya yararlanılması halinde 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (F) fıkrası uyarınca verilen izin süresinin bitimi; eşi doğum yapan memura verilecek aylıksız iznin başlangıç tarihi ise doğum tarihidir.


b) Eşi doğum yapan memura, eşinin Devlet memuru olup olmadığına bakılmaksızın isteği halinde yirmi dört aya kadar aylıksız izin verilecektir.

c) Eşlerin her ikisinin de memur olması halinde, doğum sebebiyle verilen aylıksız iznin, süreleri içerisinde her iki eşe aynı dönemde veya birbirini takip edecek şekilde kullandırılması mümkündür.
ç) Doğum sebebiyle verilen aylıksız iznin, yirmidört aylık sürenin aşılmaması kaydıyla, kısım kısım kullanılması mümkündür." hükmü bulunmaktadır.

Belirtilen hükümlere göre kanunen evli olmayan eşinden çocuğu olan eş medeni kanuna göre kişi çocuğu tanısa dahi Kanunun 108 inci maddesinin B) bendinde 'eşi doğum yapan memura'  ibaresi nedeniyle 24 aya kadar aylıksız izin alamaz.Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap