Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 20 Eylül 2016 16:55:06 Tarihinde eklenmiştir.

DIŞARIDAN PRİM ÖDEYEREK MEMUR EMEKLİSİ OLUNABİLİR Mİ?

Emeklilik hakkını elde etmeden memuriyetten ayrılanlar bazı şartları taşımaları durumunda dışarıdan primlerini ödeyerek memur emeklisi olabilirler.

 

 

Devlet memurları bazı şartları taşımaları durumunda memuriyetten ayrılsalar bile dışarıdan prim ödeyerek memur emeklisi olabilirler.Memur emeklisi olabilmesi için aranan şartlar 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrılır.

1 Ekim 2008 öncesi 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi göreve başlayanların isteğe bağlı sigortalılığı, 5434 sayılı Kanunun (mülga) 12 nci maddesine göre yapılmaktadır.

 

DIŞARIDAN PRİM ÖDEYEREK MEMUR EMEKLİSİ OLMA ŞARTLARI(1 EKİM 2008 ÖNCESİ MEMURİYETE BAŞLAYANLAR İÇİN)

-Memurluktan çıkarılmadığı halde kendi isteği ile çıkan,memur olma şartlarını yitirmemiş olan ve olağanüstü yönetim hallerinde çekilme usulüne aykırı hareket etmemiş olmak şartıyla memuriyetten ayrılanlar.

-Fiili hizmet süresi, , itibari hizmet süresi, ücretsiz izin süresi, borçlanılan hizmet süresi çıkarıldıktan sonra toplamda 10 yıl hizmet süresi bulunanlarda.

- SGK Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığına yazılı olarak memuriyetten ayrıldıktan sonra en geç 6 ay içinde başvurmalıdır.

Sigortalı yada bağkurlu olarak çalışanlarla,emekli olup sosyal güvenlik kurumundan emekli maaşı alanlar başvuruda bulunamaz.Ancak sosyal güvenlik kurumuna tabi görevlerinin sona ermesi durumunda,  altı ay içinde müracaatta bulunarak isteğe bağlı iştirakçi olmaları mümkündür.

 

PRİMLERİN ÖDENMESİ

 

Primlerini belirtilen sürede ödemeyenler hizmet olarak sayılmaz .Eksik ödeyenlerin ödemeleri sonradan tamamlanamaz.

  Memuriyetten ayrılıp isteğe bağlı iştirakçi olanların her ay ödeyecekleri prim miktarı, görevlerinden ayrıldıkları tarihte emekli keseneklerine esas aylık derece ve kademeleri ile ayrıldıkları göreve ilişkin ek göstergeleri ile güncel katsayılara göre hesaplanır.

emekli keseneğine esas matrahın %16’sı oranında kesenek ve %20’si oranında da kurum karşılığı tutarının ilgili kişi tarafından, ait olduğu ay içinde SGK hesabına yatırılması gerekir. İsteğe bağlı iştirakçiler ayrıca %12 oranında genel sağlık sigortası primi ödenir.

İsteğe bağlı sigortalılıktan ayrılmak isteyenler, taleplerini belirttikleri dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumuna ilettiklerinde, dilekçenin Kurum kayıtlarına girme tarihini izleyen aybaşından itibaren isteğe bağlı sigortalılıktan çıkarılırlar. Kesintili veya kesintisiz olarak toplamda altı aydan daha fazla süre primlerini ödemeyenlerin isteğe bağlı iştirakçilikleri sona erer.Daha sonra emeklilik hakkından yararlanmak için tekrar ödeme yapmak isteseler dahi  Emekli Sandığı Kanunu kapsamında isteğe bağlı sigortalı olamazlar.


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
Sağlık Atamasında EBE Alımı Artacak
Sağlık Atamasında EBE Alımı Artacak
2018 yılında ve daha sonraki yıllarda yapılacak sağlık personeli atamasında ebe alımlarının artacağı Sağlık Bakanı'nın şu ifadeleriyle ortaya çıkmıştır. Sağlık Bakanı Demircan, "Ebe sayımızı artıracağız. Türkiye işi normal zemine çekmiş olur. Eskiden bunu mahalle ebeleri yapıyordu. Onların yerine tecrübeli, eğitim görmüş, hastane ortamında doğum yaptıracak ebelerimizin sayısını artıracağız." dedi.
KPSS–2017/5 GÖREVE BAŞLAMA İŞLEMLERİ  HAKKINDA DUYURU
KPSS–2017/5 GÖREVE BAŞLAMA İŞLEMLERİ HAKKINDA DUYURU
KPSS–2017/5 GÖREVE BAŞLAMA İŞLEMLERİ HAKKINDA DUYURU - Doğumla ilgili mazereti nedeniyle göreve başlayamayacak durumda olanlar, bu durumlarını 14.11.2017 tarihi mesai bitimine kadar tabip raporuyla belgelendirmeleri kaydıyla, doğumla ilgili mazeretlerinin sona erdiği tarihten itibaren beş iş günü içerisinde göreve başlatılabilecektir.
Sağlık Atama Sayısı 2018 Belli Oldu
Sağlık Atama Sayısı 2018 Belli Oldu
2018 yılında kaç sağlık personeli atanacak, sağlık personeli ataması 2018'de olacak mı? Sağlık atamasıyla ilgili yapılan açıklamalar ve daha fazlası haberimizde. Sağlık personeli atama haberini beklerken müjde Başbakan'dan geldi. 2018 bütçesine göre kaç sağlıkçı atanacak detaylar...
 İl Sağlık Müdürlüğü personelinin sürekli görev yolluğu ödemeleri hangi tertipten ödenmelidir?
İl Sağlık Müdürlüğü personelinin sürekli görev yolluğu ödemeleri hangi tertipten ödenmelidir?
İl Sağlık Müdürlüğü personelinin sürekli görev yolluğu ödemeleri hangi tertipten ödenmelidir?
Sağlık Çalışanlarının 2018 Emekli Aylık ve Maaşları
Sağlık Çalışanlarının 2018 Emekli Aylık ve Maaşları
Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda bulunan ve değişik unvanlarda görev yapan sağlık personelinin emekli aylık ve ikramiyeleri, eğitim durumlarına, kadrolarına ve unvanlarına göre değişiklik göstermektedir.Bu hizmet sınıfında görev yapan personele yapılan ödemeler arasında makam ve temsil/görev tazminatı gibi ödemeler söz konusu olmadığından, bu hizmet sınıfındaki personelin emekli aylık ve ikramiyesi üzerindeki en belirleyici unsur ek göstergedir.sağlık personelinden bazılarının, 2018 yılında alabilecekleri emekli aylık ve ikramiyesi miktarlarına aşağıda yer verilmiştir.