Maaş Mutemeti
Bu haber 19 Eylül 2016 06:53:54 Tarihinde eklenmiştir.

MAZERET İZNİNDE OLAN MEMUR İZİNDE İKEN HASTALIK RAPORU ALMASI İZNİ ETKİLER Mİ?

Mazeret izninde olan memur izinde iken hastalık nedeniyle kısa veya uzun süreli rapor alabilmektedir.

MAZERET İZNİNDE OLAN MEMUR İZİNDE İKEN HASTALIK RAPORU ALMASI İZNİ ETKİLER Mİ?

Mazeret izninde olan memur hastalık nedeniyle aldığı rapor sonrası hastalık izni kullanması durumunda, göreve ne zaman başlayacağı ile rapor nedeniyle kullanamadığı izinleri daha sonra kullanıp kullanamayacağı konusunda tereddüt oluşabilmektedir.

 

Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte, “Yıllık izinde hastalık raporu alınması” konusu düzenlenmiş ancak mazeret izninde hastalık raporu alınması konusuna ilişkin herhangi bir hükme yer verilmemiştir.

 

Mazeret izinleri Evlenme, doğum, çocuk ve ölüm gibi nedenlerle kanunda yer alan süreleri geçmemek şartı ile memurlara verilmesi zorunlu olan izinlerdir.Bu belirtilen sebepler dolayısıyla istenen mazeret izinlerinin verilip verilmemesi ilgili kurum ve amirlerin takdirine bırakılmıştır.

 

Mazeret izninde iken hastalık izni kullanan memurun göreve başlaması konusunda memurun kullanmakta olduğu izinlerin süresinde ve göreve başlama tarihinde değişiklikler olabilmektedir.

 

1-Kalan izin süresinden daha kısa süre hastalık izni kullanılması durumu:

Memur hastalık izni bitiminde hemen görevine başlamak zorunda değildir. Memur, hastalık izni kullanmaya başladığı tarih itibariyle kalan mazeret izni süresinden hastalık izni düşüldükten sonra kalan izin süresini kullanarak görevine başlayabilecektir.

2- Kalan izin süresinden daha uzun süre hastalık izni kullanılması durumu:

Memur hastalık izni bitiminde hemen görevine başlayacaktır.

3- Kalan izin süresi ile aynı süre kadar hastalık izni kullanılması durumu:

Memur, hastalık izni bitiminde hemen görevine başlayacaktır.

 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap