Maaş Mutemeti
Bu haber 19 Eylül 2016 14:26:30 Tarihinde eklenmiştir.

YILLIK İZİNLERDE ŞEHİR DIŞINA ÇIKAN MEMUR KURUMUNDAN İZİN ALMALI MI?

Memurlar yıllık yasal izinlerini kullanırken ikamet ettikleri yada görev yaptıkları yerin dışına çıkarken amirlerinden izin alıp almamak konusunda tereddütte kalmaktalar.

YILLIK İZİNLERDE ŞEHİR DIŞINA ÇIKAN MEMUR KURUMUNDAN İZİN ALMALI MI?

 

 

Memurlar izinlerini il dışında geçirmek istediklerinde bu çıkışlarını kurumlarına veya amirlerine haber verip vermemek konusunda tereddütte kalmaktalar.Bunun nedeni ise yakın zamana kadar var olan bir düzenleme.

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun da yer alan  “ikamet mecburiyeti” başlıklı maddesinde bulunan düzenlemede, yıllık izindeki memurların ikamet ettikleri il hudutlarını terk edebilmesini yetkili amirin iznine bağlamıştı.

 

Ayrıca 657 sayılı Kanun da, yıllık izin kullanırken yetkili amirden izin almadan il dışına çıkılması durumunda memurlar hakkında, “ikamet edilen ilin hudutlarının izinsiz terkedilmesi” fiilini işledikleri gerekçesiyle aylıktan kesme cezası verilmesi ne hükmetmişti.

 

25 Şubat 2011 tarihinde yayımlanan 6111 sayılı Kanunun, 657 sayılı Kanunda yer alan “ikamet mecburiyeti” başlıklı maddesini yürürlükten kaldırmasıyla, kanuni veya idari izin kullanan memurların ikamet ettikleri ya da görevli oldukları yer dışına çıkarken ayrıca bir izin almaları gereği kalmamıştır.

Yeni düzenleme ile yıllık izin süresince belli bir yerde ikamet mecburiyeti bulunmamakta.Ayrıca yasal izinlerini kullanırken il dışına çıkan memura, kurumundan/amirinden izin almadan veya haber vermeden il dışına çıktığı gerekçesiyle disiplin cezası verilemeyeceğini belirtebiliriz.

 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap