Bu haber 18 Eylül 2016 17:22:56 Tarihinde eklenmiştir. 1008 Defa Okundu.

MEMURLAR EŞİ ŞİRKET KURARSA KAÇ GÜN İÇİNDE BİLDİRMELİLER?

Eşinin şirket kurduğunu yada ticaret veya kazanç getirici faaliyetlerini 15 gün içinde kuruma bildirmeyen memura disiplin cezası verilir.

 

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre; memurlar için yasaklanan ticaret veya kazanç getirici faaliyetleri memurun eşinin yapması halinde durumu kurumuna bildirmesi gerekmektedir. Eşinin ticari faaliyetlerini 15 gün içinde kurumuna bildirmeyen memurlar hakkında kanuna göre disiplin cezası verilmesine hükmedilmiştir.

 

EŞİ HANGİ TİCARİ FAALİYETLERDE BULUNURSA MEMUR EŞ KURUMUNA BİLDİRMELİDİR ?

Memur,eşi hangi ticari faaliyetlerde bulunursa bu durumu çalıştığı kuruma bildirmek zorundadır?

-Ticari vekil yada mümessil olduğunda,

-Adi şirket kurması durumunda,

- Kanununa göre (tacir) veya (esnaf) sayılmalarını gerektirecek faaliyette bulunduğunda,

- Kollektif bir şirkete ortak olduğunda,

-Ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alması durumunda,

- Komandit şirkette komandite (sınırsız sorumlu) ortak olması durumunda,

-Ortak olduğu limitet veya anonim şirketin yönetim ve denetimde görev aldığında, şirketlerin personeli sayılacak bir görev aldığında ve şirketin kanuni temsilcisi olması durumunda,

- Meslekî faaliyette bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açtığında,

-Gerçek kişilere veya özel hukuk tüzel kişilerine ya da kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışması durumunda

Memurun eşin faaliyetleri kurumuna bildirme yükümlülüğünün olması için yukarıda belirtilen faaliyetlerde sürekli bulunması gerekmektedir.

Kanunda belirtilen 15 gün içinde eşinin faaliyetlerini eşine bildirmeyen memura 657 sayılı Kanunun 125/B/b maddesinde uyarınca  “kınama cezası” verilmektedir.

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap