Maaş Mutemeti
Bu haber 17 Eylül 2016 22:35:40 Tarihinde eklenmiştir.

EVLENEN MEMURLARIN İZİN HAKLARI

657 sayılı Kanunun izin hakkına ilişkin düzenlemelerine göre bazı izinler evlenmeyle hak kazanılmakta.

EVLENEN MEMURLARIN İZİN HAKLARI

 

 

657 sayılı Kanunun izin hakkına ilişkin düzenlemelerine göre bazı izinler evlenmeyle hak kazanılmak.Yani evlilik ile birlikte memurun alacağı izinler artmakta.

Evlilik ile birlikte devlet memurları, mazeret izni, refakat izni, aylıksız izin ve aile birimini muhafaza etmek amacıyla (ücretli/ücretsiz) izin gibi bazı izinleri kullanma hakkını elde edebiliyor.

 

MEMURLARIN EVLENDİKTEN SONRA ALABİLECEKLERİ ÜCRETLİ İZİNLER

 

-Evlenecek olan memur evlilik işlemleri nedeniyle 7 güne kadar mazeret evlilik izni kullanabilir.

- Eşi tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunan memur, eşinin sağlık durumunun raporla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak 3 aya kadar refakat izni kullanabilir.3aylık izin süresinden sonra bu süre 3 ay daha uzatılabilir.

-3 yaşını doldurmamış çocuğuna  eşiyle birlikte yada tek başına, evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşi tek başına evlat edinen memurlar ise çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren 8 hafta izni kullanma hakkına sahiptirler.

-Eşi yer değiştirme suretiyle atamaya tabi olan memur, eşinin atandığı yerin 1. ve 2. derece kalkınmada öncelikli bölgelerde olması ve kendisinin bu yerlere atanamaması durumunda, eşinin görev süresince (memuriyeti boyunca 4 yıldan fazla olmamak üzere) aylıklı (kısmen) izin kullanabilir.

- Doğumda veya doğum sonrasında annenin ölümü hâlinde, memur olan baba, annenin doğum sonrasında kullanabileceği analık izni süresinin kalan kısmında mazeret izni kullanabilir.

-Eşi ölen memur, ölüm nedeniyle 7 güne kadar mazeret izni kullanabilir.

-Eşinin anne, baba veya kardeşi ölen memur, ölüm olayı nedeniyle 7 güne kadar mazeret izni kullanabilir.

 

MEMURLARIN EVLENDİKTEN SONRA KULLANABİLECEKLERİ ÜCRETSİZ İZİNLER;

 

-Eşinin rahatsızlığı nedeniyle kullanabileceği refakat izninin bitmesi nedeniyle efakat izni süresinin bitmesinden itibaren ve sağlık kurulu raporuna istinaden 18 aya kadar aylıksız izin kullanabilir.

-Eşi yer değiştirme suretiyle atamaya tabi olan memur, eşinin atandığı yere atanamadığı durumlarda, talep etmesi hailinde (eşleri 1. ve 2. derece kalkınmada öncelikli bölgeler dışında görev yapanlara), eşinin görev süresi kadar aylıksız izin kullanabilir.

-3 yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya tek başına evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşi tek başına evlat edinen memurlar 24 aya kadar aylıksız izin kullanabilir.

-Eğitim amacıyla şahsen sağladığı özel burstan yararlanması için kendisine aylıksız izin verilen memur veya diğer personel kanunlarına tâbi personelin memur olan eşi, eşinin eğitimi süresince aylıksız izin kullanabilir.

-Yabancı devletlere ait resmi kurumlarda ya da uluslararası kuruluşlarda görev yapmak üzere aylıksız izin verilenlerin memur  eşleri, bu görev süresince aylıksız izin kullanabilir.

 

 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap