Bu haber 14 Eylül 2016 11:10:18 Tarihinde eklenmiştir. 3044 Defa Okundu.

FETÖ'NÜN MAAŞLARLA İLGİLİ KRİPTO UYGULAMASI FARKEDİLEREK ÖNLENDİ

15 Temmuz gecesi sonrası FETÖ/PDY operasyonları ardından 70 bin civarında memur ya ihraç edilmiş yada açığa alınmıştı.FETÖ mensubu memurların son oyunu maaş vurgunu son anda fark edilerek engellendi.

 

Maliye Bakanlığı tarafından maaşlardan kamuya aktarılan ödenekte oluşan değişikliklerin takibini yapılırken  FETÖ'nün yeni bir kripto uygulaması ile karşılaşıldı.Sistemde yapılan detaylı incelemelerde operasyonlar sonucu kamudan ihraç edilen memurların Eylül maaşlarının da hesaplandığı görüldü.

 

Hemen devreye girilerek 2 Eylül'de maaşların ödenmemesi talimatı verildi. FETÖ'den ihraç edilen hakim savcılar ve kamudan atılan diğer personellerin maaş hesapları donduruldu.Konuyla ilgili müfettişler tarafından soruşturma başlatıldı.Yapılan incelemeler sonucu Kamu Personel Harcama Sistemi'nde maaşların farklı kodlarla kaydedildiği görüldü.İhraç edilen memurların maaşları "işten ayrılma" koduyla işlem görüp hesaplanmaması gerekirken, "Nakil" veya başka kodların girilerek maaşlarının hesaplandığı görüldü.Yapılan bu tespit sayesinde Fetö üyesi kişilere yapılacak olan milyonlarca lira kurtarılmış oldu.

 

İPTAL EDİLDİ

 

Durumun FETÖ mensuplarının bir girişimi olduğu ihtimali üzerine bu kişilerin say2000i uygulama sistemine izinlerinin iptali konusunda dikkatli davranılması gerektiği belirtildi.

 

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan uyarıda durum anlatıldı.

"OHAL kapsamında değişik çıkarılan 668, 669, 670 ve 672 numaralı Kanun Hükmünde Kararnamelerle, bir kısım kamu personeli başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarılmış ve bu kişilere ayrıca herhangi bir tebligat yapılmayacağı belirtilmiştir. Ayrıca, HSYK'nın 24/08/2016 tarihli ve 2016/426 Sayılı ve 31/08/2016 tarihli ve 2016/428 sayılı kararlarıyla, Karar ekinde hakim ve savcıların 667 sayılı KHK'nın 3'üncü maddesi uyarınca meslekten çıkarılmalarına oybirliği ile karar verilmiştir."

"Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sistemi üzerinde yapılan sorgulamalar sonucunda bu durumda bulunan personelden bir kısmına Eylül maaşının hesaplanmaması gerekirken hesaplandığı, bir kısım personelin Maaş Bilgi Giriş ekranında Maaş İşlem Kodunun İşten Ayrılma seçilmesi gerekirken seçilmediği ya da Naklen Geçme, kodlarının seçildiği tespit edilmiştir. Harcama birimleri ile muhasebe birimlerince gerekli kontrollerin ivedilikle yapılarak, bu durumdaki personelin Maaş İşlem Kodunun '2- İşten Ayrılma' seçilerek ilgilinin kayıtlı olduğu birimin maaşının yeniden hesaplatılması; bu personelden KBS ve say2000i uygulamalarında yetkilendirme yapılmış olanların yetkilerinin de en kısa sürede iptal edilmesi gerekmektedir."

 

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap