Bu haber 10 Eylül 2016 23:44:48 Tarihinde eklenmiştir. 1693 Defa Okundu.

İSVEÇ'TE SAĞLIK ÇALIŞANLARI PROTESTO GÖSTERİLERİ DÜZENLEDİ

İsveç'te 3 hemşirenin sosyal medyada sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını ve hastaların yaşamlarına mal olan uygulamalar hakkında ki tartışmaları sonrasında sosyal medya üzerinden yapılan sokağa çıkma çağrısı ile ülke çapında gösteriler yapıldı.

Birbirlerini tanımayan Päivi Vilkkavaara, Charlotta Dikman ve Agneta Lenander adlarındaki üç hemşirenin sosyal medyada aralarında başlattıkları hemşirelerin çalışma koşullarını ve hastaların yaşamlarını tehlikeye sokan uygulamalar hakkındaki konuşmalar sonucunda ülke çapında gösteriler yapıldı.

 

Hemşirelerin yaptığı meydanlara çıkma çağrısı sağlık işkolunda örgütlü hemşire, hastabakıcı,doktorların sendikalarından tam destek aldı.

 

"Ucuzluğa son-Başka bir sağlık sistemi mümkündür” parolasıyla meydanlara çıkan sağlıkçılar özelleştirmeler ve kemer sıkma politikalarının yol açtığı çalışma koşullarının kötüleşmesini ve hizmet kalitesinin düşmesini protesto etti.

 

Sağlık sisteminde uygulanan kemer sıkma politikaları ve özelleştirmeleri protesto edildiği gösterilerde .Sağlık sisteminde ki aksaklıkların yetkililer tarafından görülmediği belirtilerek çağrıda “Yetti artık, artık bu gidişe son vermemiz ve hastalara insan onuruna yakışır bir sağlık hizmeti gerekiyor” denildi.


Hemşire Carin Ohlsson yaptığı açıklamada, “Hemşireler ve diğer sağlık emekçilerinin çalışma koşullarının düzeltilmesi için düdük çaldık. Tasarruf politikaları sonucu bakımı yapılamayan insanların yaşamlarını yitirmelerini protesto etmek için düdük çaldık” dedi.


SAĞLIK SİSTEMİNDE Kİ DEĞİŞİKLİK İNSAN YAŞAMINA MAL OLUYOR


Hemşire Carin Ohlsson Sağlık sisteminde yapılan değişikliklerin insanların yaşamlarına mal olduğunu belirterek, “İsveç Devlet Radyosu'nun Kaliber Programı 2013 yılında yapılan 585 şikayeti inceledi ve 35 kişinin hastanelerde yeterli personel bulunmamasından dolayı yaşamını yitirdiğini kamuoyuna açıkladı” dedi

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
 2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri
2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri
2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri konusu hakkında merak edilenleri yanıtladık. 2018 yılı Ocak ayı itibariyle güncel sağlık personeli nöbet ücreti, sağlık personeli icap ücreti, uzman doktor nöbet ücreti, hekim nöbet ücreti, hemşire nöbet ücreti, hemşire icap ücreti ne kadar? Sağlık kurumlarında görev yapan personele nöbet ve icap nöbeti görevi verilmesi durumunda, bu görev sürelerinin izin kullandırılmak suretiyle karşılanmayan kısmı için sağlık çalışanlarına ücret ödenmektedir. Sağlık çalışanlarının 2018 Ocak ayı itibariyle alacağı Nöbet ve icap Ücretlerini sizin için hesapladık.
2018 Ocak Sağlık Çalışanlarının Maaşları Belli Oldu
2018 Ocak Sağlık Çalışanlarının Maaşları Belli Oldu
4. Toplu sözleşmenin ardından sağlık çalışanlarının merakla beklediği 2018 maaş miktarları ve maaşlara belli oldu. Hemşire maaşı ne kadar, doktor maaşı ne kadar oldu. İşte detaylar…Hükümet ile memur sendikaları anlaştı. En düşük memur maaşı Temmuz 2018’den sonra 2 bin 928 TL’ye, en düşük memur emeklisi maaşı ise 2 bin 13 TL’ye çıkıyor. Maaşta kümülatif artış % 17.5’i buldu.
KAZ DAĞLARI'NDA ORMAN YANGINI
KAZ DAĞLARI'NDA ORMAN YANGINI
Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Şahindere Kanyonu'nda 4 farklı noktada orman yangını çıktı yangın çıktı.
SAĞLIK BAKANI'NDAN  AÇIKLAMALAR
SAĞLIK BAKANI'NDAN AÇIKLAMALAR
Türkiye’nin bir sağlık merkezi olma yolunda ilerlediğini belirten Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık hizmetlerinde Türkiye’nin dünya ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.
GÜNEŞ İLE GELEN SAĞLIK
GÜNEŞ İLE GELEN SAĞLIK
Kemik sağlığı üzerine yararları uzun yıllardan beri bilinen D vitamininin eksikliği ve yetersizliği durumunda gençlerde ve yaşlılarda birçok hastalığa neden oluyor.