Bu haber 09 Eylül 2016 05:18:24 Tarihinde eklenmiştir.

TAŞLARA HAYAT VEREN DOKTOR

25 yıllık doktor 52 yaşında İbrahim ekinci,Erzurum'da doktorluk yaptığı Oltu ilçe'nde çıkan Oltu Zümrüdüne hayat veriyor.

 

 

Erzurum'un Oltu ilçesinde doktorluk görevini sürdüren 52 yaşında ki İbrahim Ekinci kırsala göreve gittiği zamanlarda bulduğu renkli taşları,bu konuda bilgisi olanlara gösterdiğini ve bu taşların bir tek bu bölgede çıkan "opal" olduğunu belirten Ekinci, "Dünyada bir tek bizim bölgemizde çıkan bir taş. Başka yerlerden çıkan farklı formları var ama mesela zümrüt opal dediğimiz özellikle rengi şeffaf, yeşil olan sadece bizim bölgemize ait olan bir taş. Oltu'nun geçmişten gelen Oltu taşı var. Burada taş işletmeciliği üzerine bir alt yapı var. Bizim taşımız Oltu taşına göre daha sert bir taş, işlemesi daha zor.

 

Yani basit tornalarla Oltu taşı işlenir ama bunda kullanılan malzemelerin kesinlikle elmas kaplama olması gerekiyor. O yüzden bu taşın kendine has olan özelliğinden dolayı zorlandık ama bunları işledik. Bu taşları altın ve gümüş takılara da uygulayabiliyoruz, sade taş olarak da yapabiliyoruz. Ayrıca bunlarla ilgili tespih çalışmalarımız da var. Çalışmalarımız şu anda genelde bölgesel. Bazen turistik bölgelere de veriyoruz. Üniversitede bu taşı işleyip değerlendirmeye çalıştılar. Şu andaki işleyişimiz bu şekilde."dedi.

 

Karadeniz Teknik Üniversitesinde ki eğitim görevlilerinin ilçeye gelerek taş ile ilgili olarak araştırma yaptıklarını belirten Ekinci, "40'a yakın çeşidi var bu bölgede. Yani yeşilin hemen hemen her tonu var. Sarı, kırmızı gibi renkleri de var, maviye çalan tonları da var. Taşın bilimsel adı 'opal' olmasına rağmen yörede 'Oltu zümrütü' adı kullanılıyor." dedi.

 

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap