Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 09 Eylül 2016 05:18:24 Tarihinde eklenmiştir.

TAŞLARA HAYAT VEREN DOKTOR

25 yıllık doktor 52 yaşında İbrahim ekinci,Erzurum'da doktorluk yaptığı Oltu ilçe'nde çıkan Oltu Zümrüdüne hayat veriyor.

 

 

Erzurum'un Oltu ilçesinde doktorluk görevini sürdüren 52 yaşında ki İbrahim Ekinci kırsala göreve gittiği zamanlarda bulduğu renkli taşları,bu konuda bilgisi olanlara gösterdiğini ve bu taşların bir tek bu bölgede çıkan "opal" olduğunu belirten Ekinci, "Dünyada bir tek bizim bölgemizde çıkan bir taş. Başka yerlerden çıkan farklı formları var ama mesela zümrüt opal dediğimiz özellikle rengi şeffaf, yeşil olan sadece bizim bölgemize ait olan bir taş. Oltu'nun geçmişten gelen Oltu taşı var. Burada taş işletmeciliği üzerine bir alt yapı var. Bizim taşımız Oltu taşına göre daha sert bir taş, işlemesi daha zor.

 

Yani basit tornalarla Oltu taşı işlenir ama bunda kullanılan malzemelerin kesinlikle elmas kaplama olması gerekiyor. O yüzden bu taşın kendine has olan özelliğinden dolayı zorlandık ama bunları işledik. Bu taşları altın ve gümüş takılara da uygulayabiliyoruz, sade taş olarak da yapabiliyoruz. Ayrıca bunlarla ilgili tespih çalışmalarımız da var. Çalışmalarımız şu anda genelde bölgesel. Bazen turistik bölgelere de veriyoruz. Üniversitede bu taşı işleyip değerlendirmeye çalıştılar. Şu andaki işleyişimiz bu şekilde."dedi.

 

Karadeniz Teknik Üniversitesinde ki eğitim görevlilerinin ilçeye gelerek taş ile ilgili olarak araştırma yaptıklarını belirten Ekinci, "40'a yakın çeşidi var bu bölgede. Yani yeşilin hemen hemen her tonu var. Sarı, kırmızı gibi renkleri de var, maviye çalan tonları da var. Taşın bilimsel adı 'opal' olmasına rağmen yörede 'Oltu zümrütü' adı kullanılıyor." dedi.

 

 


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Memur Yaşam
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Doğum borçlanmaları ile çalışan annelerin sigorta girişlerinden sonra dünyaya gelen çocukları için 3 çocuğa prim borçlanması yapılabilmekte. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen ve hayatta bulunan çocukları için her yıla 2 yıl borçlanarak 3 çocuk için toplamda 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. 6 yıl prim borçlanma süresi 2160 gün için mutlaka 3 çocuk şartının bulunması gerekiyor.Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Mebe bağlı okullarda taşınır mal sorumlusu görevlilerden kefalet sandığı kesilip kesilmemesi hakkında tereddütler yaşanıyor.
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
2018'de memur zam oranı %4 + %3,5 ve 2019'da %4 + %5 olacak. Bugün saat 11'de imzalar atılacak.
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Teklifle ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Teklifi müzakere edilebilir buluyoruz. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız" dedi.
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur sen'in beklentilerinin çok altında bir zam teklifi sunan hükümetten makul bir teklif bekleniyor.