Maaş Mutemeti
Bu haber 03 Eylül 2016 19:26:12 Tarihinde eklenmiştir.

ERKEKLERDE ÖLEN EŞLERİ NEDENİYLE DUL AYLIĞI ALABİLİYOR.

Toplumumuzda az kişi tarafından bilinen ve yalnızca kadınların aldığı yönünde algı oluşturulmuş olan dul aylığını erkeklerde alabiliyor.

ERKEKLERDE ÖLEN EŞLERİ NEDENİYLE DUL AYLIĞI ALABİLİYOR.

 

 

Yalnızca kadınlara verildiği düşünüldüğü için ölüm aylığına başvurular erkeklerde yalnızca yüzde 5 oranında kalmış durumda.

 

Dul aylığı aynı kadınlara ödendiği gibi kişinin emekli yada çalışıyor olmasına bakılmıyor.Sadece başkasıyla evli olmaması gerekiyor.Koca evlenmediği sürece eşinin maaşını alabiliyor.

 

Erkeklerin dul aylığı aldığının bilinmemesi nedeniyle dul aylığı alanları yüzde 95'ini kadınlar oluşturuyor. Ölüm aylığı alabilmesi için ölen eşin en az bin 800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartı var. Yada eski adıyla SSK'lı (4A) olanların en az 5 yıl sigortası olması gerekiyor.Maaş alabilecek durumda çocuklar var ise  ödenecek para belli oranlarda bunlar arasında pay edilebiliyor.

 

Eşin çalışıyor olması ya da emekli olması durumunda eşe yüzde 50 oranında,çalışmayan ve çocuğu olmayan eşe ise yüzde 75 oranında maaş bağlanılıyor.

 

İkinci evliliği yapan eşin maaşı hemen kesilir.İkinci evliliğini yapan kişi durumu SGK'ya bildirmez dul aylığı almaya devam ederse ödenen paralar faizi ile birlikte geri alınır.İkinci evliliği yapan kişi boşanırsa SGK'ya başvurup maaşı tekrar bağlatabilir. 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap