Maaş Mutemeti
Bu haber 30 Ağustos 2016 12:41:25 Tarihinde eklenmiştir.

GENÇLER ARASINDA SİGARA İÇME ORANI ARTTI

Sağlık Bakanı Akdağ,yaptığı açıklamada gençler arasında 2-3 senedir sigara içme oranının arttığını belirtti.

GENÇLER ARASINDA SİGARA İÇME ORANI ARTTI

 

 

Bakan Akdağ sigara ile yapılan mücadele ile ilgili yaptığı değerlendirmede dumansız hava sahası projesinin devam ettiğini ve bu yapılan çalışmaların dünyaya örnek olduğunu belirterek, , “2-3 senedir gençler arasındaki sigara içme oranı artmaya başladı. Yeni bir kampanya yapma zamanı gelmiş demektir. Kara paket uygulama çalışmalarını da devam ettiriyoruz” dedi.

 

SEZARYEN ÇILGINLIK HALİNE GELDİ

 

Bakan Akdağ Türkiye'de üreme sağlığı ile sezaryenli doğumların düşürülmesi amacı ile yapılacaklar konusunda değerlendirmeler yaptı.

Sezaryen ve doğum kontrolü ile ilgili yaptığı açıklamada, “Sezaryen, çılgınlık halini aldı. Özel hastanelerde yüzde 75’ler civarında sezaryen uygulanıyor” dedi

 Doğurganlık yaşına gelen bir kadının sağlıklı bebek ve hamilelik konularına odaklanmaları gerektiğini belirten Bakan Akdağ,devletin yıllarca doğum karşıtı politika izlediğini artık doğum kontrolünün geçmişte kaldığını belirtti.Toplumun yaşlanmasının büyük finansal yük getirdiğini batılı ülkelerin bu sıkıntının pençesinde olduğunu belirtti.

 

Ailenin ne kadar çocuk yapacağına kendisinin karar vermesi gerektiğinidoğum kontrolü ve nüfus planlaması kavramlarının tarihin çöplüğüne atıldığını aktaran Akdağ, , “Bizde ortalama doğum sayısı 2.1’lerde. Bu daha alta inerse, biz de batılı ülkelerin yaşadığı sıkıntıları yaşarız. Geçmişin yanlışlarını devam ettirmenin bir anlamının olmadığını” öne süren Akdağ, “Sezaryen Türkiye’de bir çılgınlık halini almış durumda. Özel hastanelerde yüzde 70’in üzerinde, yüzde 75’ler civarında sezaryen oranları var. Bu hususta yeni bir eylem planımız var”dedi.

 

Bakan Akdağ bir özel hastanede yüzde 70-80 oranında sezaryenli doğum yapılıyorsa muhtemelen hekim arkadaşlarım normal doğum yaptırmayı yeterli bilmiyorlardır. Dolayısıyla onları eğitim almaya varıncaya kadar, tedbirlerin uygulanacağını belirtti.

 

AŞILARIN UYGULANMASI İLGİLİ BİR SORUN YOK

Aşıların uygulanması ile ilgi olarak bir sorun olmadığını belirten Bakan Akdağ, “Türkiye’de aşılamayla ilgili vatandaşın bunu kabulü, çocuklara uygulatmasıyla ilgili bir sorunumuz yok. Avrupa’nın ve dünyanın aşılama oranları en yüksek birkaç ülkesi arasındayız. Münferit olarak, bir veya birkaç ailenin bu hususta çocuklarını aşılatmamış olmaları yeni bir kanuni düzenlemeye, birtakım zorlayıcı tedbirlere gitmeyi gerektirmiyor” dedi. 

 

 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap