Bu haber 05 Eylül 2016 22:57:11 Tarihinde eklenmiştir. 3032 Defa Okundu.

DEVLET MEMURLARI OKULDA BULUNMALARI GEREKTİĞİ DURUMLARDA İZİN TALEP EDEBİLİR Mİ?

Yükseköğretimde eğitimlerine devam eden memurlar mesai saatleri içinde amirlerinden izin alabilirler mi?

 

 

Yükseköğretimde eğitimine devam eden memurlar mesai saatleri içinde eğitimleri için izin talebinde bulunabiliyor. Ancak alınan cevap kurumlara ve/veya amirlere göre değişebiliyor.

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile  Devlet memurlarının çalışma saatlerinin nasıl olacağı ile hangi hal ve sürelerle izin kullanabileceklerini belirlenmiştir.

 

Kanundaki düzenlemelere göre;

-Memurların haftalık çalışma süreleri Cumartesi,Pazar tatil olacak şekilde 40 saat olarak belirlenmiştir.Özel düzenlemeler yapılarak kurumların ve hizmetleri çerçevesinde farklı çalışma süreleri uygulanabilir.

 

-Memurların; yıllık izin, mazeret izni, hastalık izni, sağlık izni, aylıksız izin, refakat izni, süt izni, fazla çalışma karşılığı izin ve yarım zamanlı çalışma düzenlemelerinden yararlanma hakları vardır.

 

657 sayılı Kanunda yükseköğretime devam eden memurların mesai saatlerinde eğitimleri için izinli sayılmalarına imkan verecek olan bir düzenleme bulunmamaktadır.Ancak amirlerinin takdiriyle mazeret izni alabilirler.Ayrıca yıllık izinlerini bölümler halinde kullanabilirler.Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap