Bu haber 02 Eylül 2016 21:24:04 Tarihinde eklenmiştir.

KADIN POLİSLERE BAŞÖRTÜ ENGELİ KALKTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketinde,kamuda başörtüsüne serbestlik getiren düzenlemenin kapsamı genişletilerek kadın polisler için başörtüsü engeli kaldırıldı.

 

 

YÖNETMELİK RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle,kadın polislerin üniformalarıyla aynı renkte ve desensiz başörtüsü takmak şartıyla başöretüsü takabilmelerinin önü açıldı.

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe, kadın polislerin giyebilecekleri kıyafetlere ilişkin "bayanların şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysiler" ibaresi eklendi.İngiltere,Kanada ve ABD gibi bazı ülkelerde de kadın polislerin başörtüsü takmaları serbest.

 

BAŞÖRTÜ YASAĞI EN FAZLA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ MAĞDUR ETTİ

 

28 Şubat sürecinde başörtü yasağı en fazla üniversite öğrencilerini mağdur etti. Öğrenciler okulda ya güvenlik engeliyle karşılaştı yada başlarını açmaya zorlandı. Açmayanlar hakkında davalar açıldı. Kimi evlerine döndü. Kimi peruk ve bere takarak okullarına devam etti. Kimi öğrenciler ise çareyi yurtdışında okumakta buldu.

 

BAŞÖRTÜSÜNE GETİRİLEN KISITLAMALAR AK PARTİ DÖNEMİNDE KALDIRILDI

 

28 Şubat sürecinde başörtüsü özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar AK Parti iktidarlarında birer birer kaldırıldı.

İlk başörtüsü serbestliği 2007 yılında üniversite öğrencilerine getirildi. Kamu personeli için başörtüsü yasağının kalkması dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Ekim 2013'te açıkladığı demokratikleşme paketi ile oldu.

Hac dönüşü, başörtülerini çıkarmayacaklarını açıklayan 4 AK Parti milletvekili, 31 Ekim 2013 tarihinde yapılan Meclis Genel Kurulu çalışmalarına başörtülü olarak katıldı. Oturum, geçmiş dönemdekinin aksine herhangi bir gerginlik yaşanmadan tamamlandıKonu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap