Bu haber 13 Eylül 2016 11:12:11 Tarihinde eklenmiştir.

MEMURLAR HANGİ DURUMLARDA VE NE KADAR SÜRE AYLIKSIZ İZİN KULLANABİLİRLER

Devlet memurları,çeşitli sebepler nedeniyle ve farklı sürelerde aylıksız izin kullanırlar.

 

 

Memurların aylıksız izin kullanabilecekleri haller esas itibariyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “aylıksız izin” başlıklı 108 inci maddesinde yer almakla birlikte, başka maddelerle  de aylıksız izin kullanımına imkan tanınmıştır.

 

Memurların kullanabileceği aylıksız izin ve süreleri ise şunlardır;

 

-3 yaşını doldurmamış çocuğu kendisi veya eşi evlat edinenler. (24 aya kadar)

 

-Hizmet süresi 5 yıldan fazla olanlar. (1 yıla kadar)

 

-Yer değiştirme suretiyle atamaya tabi olan eşinin atandığı yere (1. ve 2. derece kalkınmada öncelikli yerler hariç) atanamayanlar. (4 yılı aşmamak kaydıyla eşin görev süresi kadar)

 

-Eğitim görmek amacıyla şahsen özel burs sağlamış olanlar. (eğitim süresince)

 

-Kendisi veya eşi doğum yapanlar. (24 aya kadar)

 

-Başka kurumların sözleşmeli pozisyonlarda görevlendirilenler. (memurların bu şekilde görevlendirilerek aylıksız izinli sayılmalarına imkan veren yasal düzenlemeler çerçevesinde en çok görev süresi kadar)

 

-Eşi, yabancı devletlerin resmi kurumlarında ya da uluslararası kuruluşlarda aylıksız izinli olarak görev yapanlara. (eşin görev süresince)

 

-Eşi kamu kurumlarınca yurtdışına öğrenci olarak gönderilmiş olanlar. (eşin eğitim süresi kadar)

 

-Başka yerdeki bir göreve naklen ya da yer değiştirme suretiyle atandığı halde, süresi içerisinde yeni görevine başlamayanlar. (10 güne kadar)

 

-Eşi (memur veya diğer personel kanunlarına tabi olan); burslu olarak ya da bütçe imkanlarıyla yetiştirilmek üzere yurtdışına gönderilen veya sürekli görevle yurtiçine ya da yurtdışına atanan veya en az altı ay süreyle yurtdışında geçici görevlendirilenler. (eşin eğitim/görev süresi kadar)

 

-Eşi, eğitim amacıyla şahsen sağladığı özel burstan yararlanmak suretiyle aylıksız izinli olarak yurt dışına gönderilmiş olanlar. (eşin eğitim süresi kadar)

 

-Aynı kişi ve hastalık nedeniyle en çok süre kadar refakat izni kullandığı halde, refakat izni kullanmasını gerektiren durum devam ediyorsa. (18 aya kadar)

 

-Askere gitmesi gerekenler. (askerlik süresi kadar)

 

-Mesleklerine ait hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak veya staj yapmak üzere başka ülkelere gönderilenler. (eğitim süresi kadar)

 

Yabancı devletlerin resmî kurumlarında ya da uluslararası kuruluşlarda görevlendirilenler. (yabancı resmi kurumlar için en çok 10 yıla kadar, uluslararası kuruluşlar için en çok 21 yıla kadar)

 

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap