Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 27 Ağustos 2016 07:49:15 Tarihinde eklenmiştir.

KUŞADASINDA GÖRÜLMEYE DEĞER YERLER

Evliya çelebinin aktardığına göre, liman önündeki ada üzerine göçmen kuşlar konduğu için kente Kuşadası ismi verilmiştir.

 

Kuşadası'nda,tatil için  gelen yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken bir çok tarihi eser ve yapı bulunmakta.

Bu yazımızda bu güzel ve görülmeye değer yerlerden bahsedeceğiz  

 

1.Güvercin Ada:

Evliya çelebinin harkulade bir tanımlamayla tılsımlı bir adacık diye bahsettiği güvercin ada, kente ismini vermekle birlikte şüphesiz aynı zamanda kentin sembolüdür. Adanın ortasında bulunan iç kalenin kesin yapım tarihi bilinmemektedir.

 

2-Melia:

Mykale (Dilek) Yarımadası'nın kuzey yamacında, Panionion kutsal alanının ve bugünkü Güzelçamlı beldesinin güneybatısında 212 metre yüksekliğindeki Kale Tepenin doruğunda bulunmaktadır.

 

3-Zeus Mağarası:

Dağdan gelen soğuk su ile denizden gelen tuzlu suyun karışması ile doğal bir maden suyu oluşan mağarada yüzmek, sizin için oldukça farklı deneyimlerden birisi olabilir

 

4-Şehir Surları ve Kale Kapısı :

 Şehir surları 17.yy. da Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Ancak günümüzde surlar kentin büyümesiyle birlikte yerleşim alanının içinde kalmıştır. Kentin doğu giriş kapısın oluşturan burç günümüzde halen Kalekapısı olarak adlandırılmaktadır. Kuşadasının sembol yapılarından biridir.

 

5-Hagios Antonios Manastırı :

 Erken Bizans dönemine ait bir manastır olduğu düşünülmektedir. Ne yazık ki kalıntıların büyük kısmı toprak ve yoğun bitki örtüsü altındadır.Bazı mimari plastik parçaları Miletos müzesine götürülmüştür.

 

6-Kuşadası Milli Park:

1966 yılında Milli Park olarak ilan edilen alan, Kuşadası’na 28 kilometre kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Park’a ilk girdiğiniz andan itibaren kendinizi cennete yaptığınız bir yolculuğun ortasında hissedebilirisiniz.

 

7-Kervansaray :

Osmanlı devlet adamlarından olan Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından 17.yy da yaptırılan kervansaray kare bir avlu etrafında iki kat sıralanmış mekanlar ve bu mekanların önünde bulunan revaklardan oluşmaktadır.

 

8-Aya Yorgi Manastırı :

Dilek Yarım Adası Milli Parkı İçerisinde Nero koyundan Dayıoğlu tepeye çıkarken, sol tarafında Panayır tepe yakınlarındadır.

 

9-Hanım Camii :

Hatice hanım tarafından 1656- 1657 yıllarında yaptırıldığı yazmaktadır. Kahramanlar Caddesi üzerinde bulunan yapı Kare planlı ve tek kubbelidir.

 

10-Efes Harabeleri:

Selçuk’ta bulunan Efes Harabeleri de Kuşadası’na kadar geldikten sonra (Kuşadası’na sadece 18 km) görmeden dönülmeyecek yerler arasındadır. Kalıntının Helenistik dönemden, yani tahminen 3000 yıl öncesinden kalma olduğu düşünülmektedir.

 

11-Kasım Yaman Parkındaki Taş Eserler :

 Şehir merkezinde Atatürk bulvarında üzerindeki Parkta ,Kuşadası ve civarında bulunan çeşitli dönemlere ait taş eserler bulunmaktadır. Çoğunun buluntu yeri bilinmemektedir.


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Memur Yaşam
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Doğum borçlanmaları ile çalışan annelerin sigorta girişlerinden sonra dünyaya gelen çocukları için 3 çocuğa prim borçlanması yapılabilmekte. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen ve hayatta bulunan çocukları için her yıla 2 yıl borçlanarak 3 çocuk için toplamda 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. 6 yıl prim borçlanma süresi 2160 gün için mutlaka 3 çocuk şartının bulunması gerekiyor.Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Mebe bağlı okullarda taşınır mal sorumlusu görevlilerden kefalet sandığı kesilip kesilmemesi hakkında tereddütler yaşanıyor.
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
2018'de memur zam oranı %4 + %3,5 ve 2019'da %4 + %5 olacak. Bugün saat 11'de imzalar atılacak.
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Teklifle ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Teklifi müzakere edilebilir buluyoruz. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız" dedi.
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur sen'in beklentilerinin çok altında bir zam teklifi sunan hükümetten makul bir teklif bekleniyor.