Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 01 Eylül 2016 23:45:29 Tarihinde eklenmiştir.

KADEME İLERLEMESİNİN DURDURULMASI CEZASI ALAN MEMURA HANGİ YAPTIRIMLAR UYGULANIR

Kademe ilerlemesi durdurulması cezası alan memur işlenen fiil veya halin ağırlık derecesine göre en az 1 yıl en fazla 3 yıl ceza alır.Memur için ağır bir ceza olması nedeniyle memur üzerinde ki etkileri önem taşımaktadır.

Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının memur üzerindeki etkilerinden bazılarını ise şunlardır:

 

-Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına alınmayabilir

 

“Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”, kurumların görevde yükselme ve unvan değişikliği suretiyle atama yapacakları kadrolar için başvuranlarda disiplin şartı da arayabileceğini düzenlemiş ve bu yönde aranacak şartların çıkaracakları özel yönetmeliklerde belirtilmesine hükmetmiştir.

 

Bu çerçevede, kurumlar çıkardıkları özel yönetmeliklerle, görevde yükselme ve unvan değişikliği suretiyle atanacak olanlarda “kademe ilerlemesinin durdurulması” cezası almamış olma şartını da arayabilmektedirler.

 

-Bazı görevlere atanamayabilir ve bu görevlerde kalamayabilir

 

Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alan memurlar, izleyen 10 yıl içerisinde; daire başkanlığına, daire başkanı kadrosunun dengi ve daha üstü görevlere, bölge ve il teşkilatlarının en üst yöneticiliğine, düzenleyici ve denetleyici kurumların başkanlık ve üyeliklerine, valilik ve büyükelçiliklere atanamazlar.

 

Bu görevleri yürütmekte iken kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilen memurların da görevlerinden alınması gerekir.

 

-Aylığından kesinti yapılabilir

 

Geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları olumlu bulunan ve ödül veya başarı belgesi almış olan memurlara verilen disiplin cezaları bir derece hafif ceza şeklinde uygulanabilmektedir.

 

Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesini gerektiren bir fiil veya hali işlemiş olan memurlar hakkında bir derece hafif ceza uygulamasına gidilmesi durumunda, memur hakkında aylıktan kesme cezası uygulanacak ve aylığından (brüt aylıklarının 1/30 – 1/8 oranı sınırları içerisinde) kesinti yapılacaktır.

 

Kademe ilerleme cezasını alan kişi 10 yıl içinde aynı suçu işleyerek tekrar kademe ilerleme cezası alırsa ceza Devlet memurluğundan çıkarılmak olur.

 

Farklı bir nedenle 10 yıl içinde 3 defa işleyen memurda Devlet memurluğundan çıkartılır.

 

Eğitimleri itibariyle yükselebilecekleri derecelerin son kademesine ulaşmış olan memurlara kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verildiğinde, bu ceza aylıklarından (brüt aylıklarının ¼ - ½ oranı sınırları içerisinde) kesinti yapılmak suretiyle uygulanmaktadır.  Ancak yeniden kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren bir fiil veya hali işlediklerinde Devlet memurluğundan çıkarılırlar.

 

 


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap