Maaş Mutemeti
Bu haber 20 Temmuz 2016 09:00:41 Tarihinde eklenmiştir.

MEMURİYETTE AYLIKSIZ İZİN SÜRELERİNİN KULLANILMASI

Devlet memurları farklı sebep ve sürelerle aylıksız izin kullanabilmekte.

MEMURİYETTE AYLIKSIZ İZİN SÜRELERİNİN KULLANILMASI

 

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlara hangi hallerde ve ne kadar süre ile aylıksız izin verileceğini düzenlemiştir.

 

Aylıksız izin halleri esas itibariyle 657 sayılı Kanunun “aylıksız izin” başlıklı maddesinde düzenlenmiştir.Kanuna göre;

 

1-)Kendisi veya eşi doğum yapan memur, 24 aya kadar aylıksız izin kullanabiliyor.

2-)3 yaşını doldurmamış bir çocuğu, eşiyle birlikte ya da kendisi veya eşi evlat edinen memur, 24 aya kadar aylıksız izin kullanabiliyor.

3-)Yıllık izin süresi hesabında esas alınan hizmet süresi toplamı 5 yıldan fazla olan memur, memuriyet süresince toplam bir yıla kadar aylıksız izin kullanabiliyor.

4-)Ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden dolayı refakat izni kullanan memur, refakat iznine sebep hallerin devam ettiğinin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, 18 aya kadar aylıksız izin kullanabiliyor.

5-)Muvazzaf askerlik hizmetini yapmak için görevinden ayrılan memur, askerlik süresince aylıksız izinli sayılıyor.

6)-Kurumlarının muvafakati ile yabancı devletlerin resmî kurumlarında görev alan memura 10 yıla kadar, uluslararası kuruluşlarda görev alan memura ise 21 yıla kadar aylıksız izin verilebiliyor.

7-)Başka yerdeki bir göreve naklen ya da yer değiştirme suretiyle atandığı halde süresi içinde yeni görevine başlamayan memura, göreve başlaması için aylıksız 10 günlük süre daha veriliyor.

8-)Memur, yasal düzenlemeler kapsamında başka kurumların sözleşmeli pozisyonlarda, aylıksız izinli olarak görev yapabiliyor.

9-)Eğitim görmek amacıyla şahsen özel burs sağlayan memur, eğitim süresince aylıksız izin alabiliyor.

10-)Eşinin görev veya eğitiminden dolayı, eşinin görev veya eğitim süresince memur aylıksız izin kullanabiliyor.

Bazı izin süreleri genel olarak memuriyetten sayılmazken,bazı izin süreleri ise memuriyette geçmiş gibi değerlendirilmektedir.

Memuriyet süresinde değerlendirilen aylıksız izinler ise şunlardır;

-Eşi doğum yapan memura doğum tarihinden itibaren  isterlerse 24 aya kadar verilen aylıksız izin süreleri memuriyette değerlendirilir.

- Yer değiştirme suretiyle atamaya tabi olan eşinin atandığı yere (1. ve 2. derece kalkınmada öncelikli yerler hariç) atanamayan memura, isteği üzerine ve memuriyeti süresince 4 yılı aşmamak kaydıyla eşinin görev süresi kadar aylıksız izin verilir. Bu şekilde kullanılan aylıksız izin süreleri memuriyette değerlendirilir

-Yabancı devletlerin resmî kurumlarında ya da uluslararası kuruluşlarda görevlendirilenlere (yabancı resmi kurumlar için en çok 10 yıla kadar, uluslararası kuruluşlar için en çok 21 yıla kadar) aylıksız izin verilebilir

-Teşkilat kanunlarındaki özel hükümlere istinaden, başka kurumların personeli kurumlarından aylıksız izinli sayılmak suretiyle görevlendirilebilmektedir. Bu şekilde aylıksız izinli sayılanların, diğer kurumlarda görevli olarak geçirdiği süreler, ilgili özel kanun hükümleri çerçevesinde memuriyette değerlendirilmektedir.

 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap