Bu haber 15 Ağustos 2016 22:27:31 Tarihinde eklenmiştir.

MEMURLARDA YILLIK İZİN SÜRESİNİ ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞILAN GÜNLER NASIL ETKİLER ?

Memurlarda yıllık izin süreleri hesabına memuriyet dışı bazı sürelerde dahil edilebilmektedir.

 

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre memurların yıllık izin süreleri hizmet sürelerine göre farklılık gösterir.Kanuna göre;

 

1-Hizmet süresi 1 yıldan az olan memurların yıllık izin hakkı bulunmamaktadır.

 

2-Hizmet süresi 1 yıldan fazla ve 11 yıldan az olan memurların 20 gün yıllık izin hakkı bulunmaktadır.

 

3-Hizmet süresi 11 yıl ve daha fazla olan memurların 30 gün yıllık izin hakkı bulunmaktadır.

 

Yıllık izin sürelerinin hesaplanmasında hizmet süresine hangi hizmetlerin dahil olacağı 657 sayılı kanunda belirtilmezken yürürlüğe konulan Devlet Memurları Kanunu genel tebliğleri ve Devlet Personel Başkanlığı görüşleri yoluyla konuya açıklık getirilmeye çalışılmıştır.

 

Bu düzenleme ve görüşlere göre yıllık izin süresi hesaplamalarında memuriyette geçen hizmet sürelerinden başka memuriyette geçmemiş olan bazı hizmet ve sürelerde göz önünde bulundurulur.Yani özel sektörde çalışılan sürelerde bu sürelere eklenir.

 

Kamu kurum ve kuruluşlarında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamında geçici personel de istihdam edilmektedir.

 

Memurun 4/C statüsünde  çalıştığı bu sürelerde izin sürelerini etkiler. Hizmet sürelerinin kapsamına ilişkin olarak tebliğ ve mütalaalarda yer alan bilgilere göre, memuriyete girmeden önce 4/C statüde görev yapmış olanların yıllık izin süreleri belirlenirken, hizmet sürelerinin hesabına 4/C statüde geçirmiş oldukları sürelerin tamamının da dahil edilmesi gerekmektedir.

 

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap