Maaş Mutemeti
Bu haber 01 Ağustos 2016 09:36:59 Tarihinde eklenmiştir.

MEMURLARDA ANALIK İZNİ KESİNTİLİ UYGULANABİLİR Mİ?

Analık izni doğum öncesi ve doğum sonrası için kadın memurlara ve doğum sırasında yada doğum sonrası analık izni süresinde doğum yapmış eşi ölen memurlara analık izni kullanma hakkı tanınmıştır.

MEMURLARDA ANALIK İZNİ KESİNTİLİ UYGULANABİLİR Mİ?

Analık izni hakkı ve bu haktan yararlanmaya ilişkin hususlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiş olup, Devlet Personel Başkanlığı tarafından çıkarılan Tebliğ ve verilen mütalaalarla uygulamaya ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Kadın memurlara hamilelik dönemi ve doğum sonrası için tanınan analık izni ve annenin ölümü halinde aynı kapsamda babanın kullanabileceği izin hakkının kullanımına ilişkin düzenlemelere de yer verilmiştir.

 

657 sayılı Kanun ile tanınan analık izni haklarının kullanımına sınırlama getiren bazı ifadelerin varlığı da bulunmaktadır. Bu ifadelerden biri de, analık izninin kesintisiz kullanılması gerektiğine ilişkin olanıdır.

 

657 sayılı Kanunda izin ve analık izni düzenlemesi “Mazeret izni” başlıklı 104 üncü maddesinin (A) bendinde, belirtilmiştir. Kanundaki düzenlemeye göre;

 

Kadın Memurlar,

 

-Kadın memurlara doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebeliklerde ise, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir.

- Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir.

 

Erkek Memurlar,

Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü durumunda, babanın isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.

 

Kesintili Olarak Analık İzni Kullanılabilir mi?

13 Nisan 2016 tarihinde yayımlanan Kamu Personeli Genel Tebliğinde (Seri No:6), analık izninin kullanımından söz edilirken “Analık izninin kesintisiz kullanılması gerektiğinden, bu izin kısım kısım kullanılamaz.” denilmiştir.

DPB Tebliğine göre analık izni kesintili kullanılamayacaktır.

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • oğuz alkaya
    oğuz alkaya , 08 Temmuz 2015 12:37:41
    2004-2007 arası sağlık bakanlığı personeli olarakdiyarbakır lice de çalıştım.mahrumiyet bölgesinde çalıştığım için kadro dercemde farklılık olması gerekir mi.ilgili yasayı belirtirseniz sevinirim