Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 16 Temmuz 2016 07:12:25 Tarihinde eklenmiştir.

EVLENME ÖDENEĞİ ÇEYİZ YARDIMI

Evleneme ödeneği çeyiz parası nedir ? Tüm merak edilen sorular

 

 

   Evlenme ödeneği 5434 ve 5510 sayılı Kanunların ilgili maddeleri ile düzenlenmiş olup, düzenlemeden (4-a) SSK-işçi, (4-b) BAĞ-KUR-esnaf, (4-c) Emekli Sandığı-memur kapsamındaki tüm sigortalılar yararlanmaktadır.

 

   01.10.2008 tarihinden itibaren 5510 sayılı kanunun 37 inci maddesine göre uygulanan “evlenme ödeneği” nin faydalanma şartları  geçici 4 üncü maddeye göre 5434 sayılı kanuna ilişkin geçiş  hükümleri saklı tutulmuştur.

 

   5510 sayılı Kanunun 37 inci maddesi ; “Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında(genel sağlık sigortası sayılanlar) genel sağlık sigortalısı sayılır.

 

  Çeyiz yardımı  verilmesi halinde, diğer hak sahiplerinin aylık veya gelirleri evlenme ödeneği verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren 34 üncü maddeye (ölüm aylığının  hak sahiplerine paylaştırılması) göre yeniden belirlenir”.

 

   5434 sayılı Kanunun 90 ıncı maddesi ; “Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul ve yetim aylıklarının on iki aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir.

 

   Bunlardan evlenme tarihinden itibaren on iki aydan önce boşananlarla evliliğin butlanına veya feshine karar verilenlere yeniden aylık bağlanması halinde, ödenmiş bulunan evlilik ikramiyesinin on iki aydan eksik süreye ait kısmı tahsil edilinceye kadar aylıkları ödenmez”.

 

   Buna göre ;

 

    . 01.10.2008 tarihinden önce veya sonra ister 4-a (eski SSK ), ister 4-b (eski Bağ-kur) kapsamlarında yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenmeleri nedeniyle aylıkları kesilmesi halinde evlenme ödeneklerini 5510 sayılı kanunun 37 inci maddesine göre alacaklardır.

 

   . 5434 sayılı Kanuna göre en az 10 yıllık hizmeti bulunan ve 01.10.2008 tarihinden önce vefatı nedeniyle üzerinden dul ve yetim aylığı alırken 01.10.2008 tarihinden sonra evlenmeleri halinde almış oldukları aylıkları kesilen kadın veya erkek eş, kız çocuk ve anaya bir defaya mahsus olmak üzere 5434/90 ıncı madde hükümlerine göre 12 aylık tutarında evlenme ikramiyesi verilmektedir.

 

   5434 sayılı Kanuna göre en az 10 yıllık hizmeti bulunan ve 01.10.2008 tarihinden sonra vefat eden bir devlet memurunun dul ve yetim aylığı alan hak sahiplerinden sadece kız çocuklarının evlenmeleri nedeniyle aylıklarının kesilmesi halinde kız çocukları 5510/37 inci madde hükümlerine göre 24 aylık tutarında evlenme ikramiyesi alacak, eş dahil diğer hak sahiplerinin evlenmeleri halinde evlenme ikramiyesi alamayacaklardır.

 

   . 5434 sayılı Kanuna göre en az 5 yıllık hizmeti bulunan ve 01.10.208 tarihinden önce vefat eden, bu tarihten önce aylık almaya başlayan ve 01.10.2008 tarihinden sonra evlenen memurun hak sahiplerine de ( kadın erkek eş, kız çocukları ana) 5434/90 ıncı maddeye göre evlenme ödeneği verilmektedir.

 

   . 5434 sayılı Kanuna göre en az 5 yıl hizmeti bulunan ve 01.10.2008 tarihinden önce vefat eden ancak, 01.10.2008 tarihinden sonra aylık almaya başlayıp evlenen hak sahiplerine (sadece kız çocuklarına) 5510/37 inci maddeye göre evlenme ödeneği verilir.

 

   . Çeyiz parası almak için ana veya babadan ölüm aylığı veya geliri almanın yanı sıra, bu aylık veya geliri alırken evlenmiş olmak şartı bulunmaktadır.

 

   . Evlenme ödeneği başvurusu nikah tarihini takip eden tarihten sonra en geç 5 yıl içerisinde yapılmalıdır. 5510/97 Md. göre zaman aşımına tabidir.

 

   . Evlenme ödeneği anadan veya babadan yetim aylığı alırken evlenme nedeniyle aylığı kesilen hak sahiplerine ödenir, yetim aylığı bağlanmadan evlenme ödeneğine başvuru yapılamaz.

 

   . Evlenmesi nedeniyle yetim aylığı kesilecek kız çocuklarına toplam 12/24 aylık yetim aylığı toplamı peşin ödendiğinden belirtilen sürelerden önce boşanmaları halinde yeniden yetim aylığı bağlanması için 12/24 aylık sürelerini beklemek zorundadırlar. Ancak 12/24 ay süresince sağlık yardımlarından faydalanırlar.

 

   . Evlenme ödeneği bir defaya mahsus başvuru halinde ödenen bir hak olup ilk evlilikte veya müteakip evliliklerde de talep edilebilir.

 

   . Anne veya babadan herhangi birisinin T.C. Emekli Sandığına tabi olması şartıyla kız çocukları birden fazla dosyadan da evlenme ödeneği alabilmektedir.

 

   . Kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi nedeniyle diğer hak sahiplerinin aylıklarında meydana gelecek artışlar 12/24 aylık sürelerin bitiminde gerçekleşecektir.

   


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
Sağlık Atamasında EBE Alımı Artacak
Sağlık Atamasında EBE Alımı Artacak
2018 yılında ve daha sonraki yıllarda yapılacak sağlık personeli atamasında ebe alımlarının artacağı Sağlık Bakanı'nın şu ifadeleriyle ortaya çıkmıştır. Sağlık Bakanı Demircan, "Ebe sayımızı artıracağız. Türkiye işi normal zemine çekmiş olur. Eskiden bunu mahalle ebeleri yapıyordu. Onların yerine tecrübeli, eğitim görmüş, hastane ortamında doğum yaptıracak ebelerimizin sayısını artıracağız." dedi.
KPSS–2017/5 GÖREVE BAŞLAMA İŞLEMLERİ  HAKKINDA DUYURU
KPSS–2017/5 GÖREVE BAŞLAMA İŞLEMLERİ HAKKINDA DUYURU
KPSS–2017/5 GÖREVE BAŞLAMA İŞLEMLERİ HAKKINDA DUYURU - Doğumla ilgili mazereti nedeniyle göreve başlayamayacak durumda olanlar, bu durumlarını 14.11.2017 tarihi mesai bitimine kadar tabip raporuyla belgelendirmeleri kaydıyla, doğumla ilgili mazeretlerinin sona erdiği tarihten itibaren beş iş günü içerisinde göreve başlatılabilecektir.
Sağlık Atama Sayısı 2018 Belli Oldu
Sağlık Atama Sayısı 2018 Belli Oldu
2018 yılında kaç sağlık personeli atanacak, sağlık personeli ataması 2018'de olacak mı? Sağlık atamasıyla ilgili yapılan açıklamalar ve daha fazlası haberimizde. Sağlık personeli atama haberini beklerken müjde Başbakan'dan geldi. 2018 bütçesine göre kaç sağlıkçı atanacak detaylar...
 İl Sağlık Müdürlüğü personelinin sürekli görev yolluğu ödemeleri hangi tertipten ödenmelidir?
İl Sağlık Müdürlüğü personelinin sürekli görev yolluğu ödemeleri hangi tertipten ödenmelidir?
İl Sağlık Müdürlüğü personelinin sürekli görev yolluğu ödemeleri hangi tertipten ödenmelidir?
Sağlık Çalışanlarının 2018 Emekli Aylık ve Maaşları
Sağlık Çalışanlarının 2018 Emekli Aylık ve Maaşları
Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda bulunan ve değişik unvanlarda görev yapan sağlık personelinin emekli aylık ve ikramiyeleri, eğitim durumlarına, kadrolarına ve unvanlarına göre değişiklik göstermektedir.Bu hizmet sınıfında görev yapan personele yapılan ödemeler arasında makam ve temsil/görev tazminatı gibi ödemeler söz konusu olmadığından, bu hizmet sınıfındaki personelin emekli aylık ve ikramiyesi üzerindeki en belirleyici unsur ek göstergedir.sağlık personelinden bazılarının, 2018 yılında alabilecekleri emekli aylık ve ikramiyesi miktarlarına aşağıda yer verilmiştir.