Maaş Mutemeti
Bu haber 04 Temmuz 2016 01:59:23 Tarihinde eklenmiştir.

MEMURLARA ENFLASYON ZAMMI YOK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladığı Haziran ayı enflasyon rakamlarına göre son 6 ayda enflasyon artış oranı yüzde 6'nın altında kaldı.Bu nedenle memura enflasyon farkı verilmeyecek.

MEMURLARA ENFLASYON ZAMMI YOK

TÜİK'in Haziran ayı verilerine göre TÜFE aylık 0,47 oranında artış gösterdi.Açıklanan enflasyon rakamlarına göre bir önceki yılın Aralık ayına göre, fiyat artış oranı yüzde 3,63 olarak gerçekleşti. 

Açıklana enflasyon verilerine göre memura verilen yılbaşı zammı olan yüzde 6 rakamının altında kaldığı için memurlar ve memur emeklileri bu yıl Temmuz ayında enflasyon farkı zammı alamayacak.

Memur sendikaları belirtilen rakamların çarşı-pazarla örtüşmediğini belirterek rakamlara tepki gösterdi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Türkiye'deki dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamalarının Haziran ayında bin 803 liraya yükseldiğini ve bir ailenin insanı yaşam için gereken harcama tutarının da aylık 5 bin 273 liraya kadar yükseldiğine dikkat çekti.

Haziran'da Ramazan Ayı Nedeniyle Gıda Harcamalarında Önemli Bir Yükseliş Yaşandı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun TÜİK'in tüketici fiyatları endeksi kapsamındaki madde ağırlıkları dikkate alınarak yapılan araştırmaya göre Türkiye'de ki gıda fiyatları ilk altı ayda yüzde 9,58 oranında arttı. Haziranda ise Ramazan nedeniyle gıda harcamalarında önemli bir yükseliş yaşandı. Mayıs ayında bin 688 liraya gerileyen dört kişilik bir ailenin gıda harcaması tutarının Haziranda Ramazan ayı nedeniyle 115 lira artarak bin 803 liraya kadar yükseldiğine dikkat çekti.

Zor Durumda Olan Memurun İşi Bundan Sonrada Zor Olcak

Açıklanan enflasyon rakamları ve memura enflasyon farkı verilmeyecek olmasıyla ilgili olarak açıklama yapan Cihan Sendikalar Konfederasyonu (CİHAN-SEN) Genel Başkan Vekili Melik Türedi, son açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte zaten uzun bir süredir zor durumda olan memurun işinin bundan sonra da zor olacağını gösterdiğini söyledi. Açıklanan enflasyon rakamları ile memurun mutfağında oluşan enflasyonun örtüşmediğini vurgulayan Türedi,“Zaten memurların büyük kısmı fakirlik sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor. Tatil yapmayı bırakın bayramlarda memleketine ziyarete gidemeyen memurlar var. Gidenler de borçlanarak gitmek zorunda kalıyor. Memur bayramı, bayram gibi yaşayamıyor” dedi. 

Memurlar Hayatlarını Borçlanma Yoluyla İdame Ediyor

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da memurların hayatlarını borçlanma yoluyla idame ettiklerini belirterek,“Memur maaşları belirlenirken hem gerçekleşen enflasyon hem de hedeflenen enflasyon rakamlarının dikkate alınması doğru bir yaklaşım değildir. Maaş artışlarının asgari geçim harcamaları büyüme,enflasyon ve refah payı dikkate alınarak belirlenmesi bir zorunluluktur” dedi. Enflasyon hesaplamasında çalışanları doğrudan etkileyen kalemler bulunmadığını belirten  İsmail Koncuk, “Gıda, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim, kira, ısınma benzeri kalemler ağırlıklı olarak enflasyon sepetinde yer almalı. Yoksa bu tür rakamlar kendimizi aldatmaktır. Gerçek enflasyon üzerinden bir değerlendirme yapılabilseydi memur bu enflasyon zammını almış olabilecekti” şeklinde konuştu.

 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap