Bu haber 22 Temmuz 2016 07:17:03 Tarihinde eklenmiştir.

MEMURLAR ARSA,KONUT VEYA ARABA ALIP SATABİLİR Mİ ?

Kamu çalışanı memurlar bir tek kendileri ya da bir kaç arkadaş ortaklaşa arsa,ev veya arsa alıp satabilir mi ?

 

 

Devlet Personel Başkanlığı'nın vermiş olduğu görüşlere göre ortak mal alacak memurların anonim şirketin esas sözleşmesinde veya limited şirketin şirket sözleşmesinde şirketi idare ve temsil edecek kişiler arasında sayılmamak ve bu şirketlerin yönetimi ile denetiminde de görev almamak kaydıyla 657 sayılı Kanun'a tabi devlet memurunun anonim veya limited şirket ortağı olmasında yasal açıdan bir sakınca yoktur. Yapacağınız faaliyeti bu çerçevede yaparsanız fazla sorun oluşturmaz.

 

Ancak mal alım satımlarında kişi kendi adına devamlı  mal alıp satarsa ve tespit edilirse Maliye Bakanlığı mükellfiyeti tesis edilmektedir. Vergi mükellefiyeti tespit edildiğinde de tacir veya esnaf sıfatını kazanırsınız ve disiplin suçu işlenmiş olur.

 

Bahsedilen alım ve satımların devamlılığı en önemli ayrıntıdır.      

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap