Bu haber 23 Temmuz 2016 07:22:18 Tarihinde eklenmiştir. 991 Defa Okundu.

MAAŞ TAZMİNATLARIN MEMUR EMEKLİLİK HAKLARINA ETKİSİ NASIL OLUR

Devlet memurlarının maaşlarının önemli bir kısmını oluşturan tazminatların emeklilik haklarına olan etkisi memuriyete başlama tarihlerine göre değişiklik gösterir.

Devlet memurlarının aldıkları tazminatlarda oran ve türü bakımından zaman zaman değişiklikler olmakta bunun da memur emeklilik haklarına nasıl etki edeceği merak konusu olmakta.

 

657 sayılı Kanunun “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar”la belirlenmiş olan tazminatlarda, zaman içinde; kanun, bakanlar kurulu kararı veya toplu sözleşme hükümleriyle bazı değişiklikler yapılabilmektedir.

 

Örnek olarak, emniyet personelinin yararlanmakta olduğu emniyet hizmetleri tazminatı 15 Mart 2016 tarihinden geçerli olarak artırıldı.

 

Devlet memurlarının bulundukları hizmet sınıfı, görev unvanları ve aylık/kadro dereceleri itibariyle; Özel Hizmet Tazminatı, Eğitim Öğretim Tazminatı, Adalet Hizmetleri Tazminatı, Din Hizmetleri Tazminatı, Denetim Tazminatı, Emniyet Hizmetleri Tazminatı, Mülki İdare Amirliği Özel Hizmet Tazminatı gibi tazminatlar yer almaktadırlar.

 

Ayrıca görev yaptıkları bölge, kurum, birim, çalışma mahalli ile görevin niteliği ve benzeri kriterler esas alınarak, yukarıda sayılan asıl tazminatların yanı sıra Devlet memurlarına ek, ilave veya ayrıca tazminat ödemesi yapılmaktadır.

 

Tazminatlardaki artışlar, 1/10/2008 tarihinden önce memuriyete girenlerin emeklilik haklarını hiçbir şekilde etkilemezken, bu tarih ve sonrasında işe giren memurların emekli haklarını ise etkilemektedir.

 

Tazminatların ilgililerin emeklilik haklarına (emekli maaşı ve emekli ikramiyesi) etkisi, işe giriş tarihlerine göre farklılık göstermektedir.

 

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap