Bu haber 08 Temmuz 2016 10:59:10 Tarihinde eklenmiştir.

EBE ÜNVANINDA TORBA KADRO YOK

Devlet memurlarından bazıları derecelerine bakılmaksızın eğitim ve hizmet süresi şartını taşıması durumunda bulundukları kurumda yada başka kurumda üst torba kadrolara atanabilir iken bazı görevlerde bulunan devlet memurları bu uygulamanın dışında tutulmuştur.

Devlet memurları derece yükseltmek için bulundukları derecede en az 3 yıl çalışmış olmaları gerekmektedir.Ancak, 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi hükümleri ile getirilen istisna ile derece yükselmesine ilişkin süre şartına bakılmaksızın bazı memurların üst derecelerdeki (ilk dört derece) kadrolara atanması mümkün olabilmektedir.

 

Torba kadro denilen bu imkandan yararlanarak üst derecelere atanma imkanı bulan memurlar atandıkları kadro derecesi için geçerli olan özlük haklarından faydalanabilirler.Ancak Sağlık Hizmetleri Sınıfı ile Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki personel bu yöntemle atanamamaktadır.

 

Torba kadro denilen, derece yükselmesindeki süre şartı aranmadan atama yapılabilen bu derecelerdeki kadrolara Ebe unvanı ile personel ataması yapılamamaktadır.Çünkü Ebe ünvanı ile kadro bulunmamakta.

 

Örneğin, Ebe unvanlı kadroda lisans mezunu olarak görev yapan ve hizmet yılı 10 yıl veya daha fazla olup kazanılmış hak aylık seviyesi 5/3 olan bir personel;

 

**1.derece kadrolu Genel Müdür, Daire Başkanı, Müdür (görevde yükselme sınavı ile) gibi unvanlardaki kadrolara torba kadro uygulaması kapsamında atanabiliyor.

 

**1.derece Ebe kadrosuna ise atanamıyor. Bu personelin 1.derece Ebe kadrosuna atanabilmesi, ancak kazanılmış hak aylık seviyesinin 1/1 olması halinde mümkün olabilecektir.


 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap