Maaş Mutemeti
Bu haber 03 Temmuz 2016 07:46:54 Tarihinde eklenmiştir.

YANLIŞ İLAÇ 9 AYLIK BEBEĞİ AZ DAHA ÖLDÜRÜYORDU

Bursa'ya bağlı İnegöl ilçesinde kusma ve ishal şikayeti ile İnegöl Devlet Hastanesine getirilen 9 aylık bebek, eczanenin verdiği yanlış ilaç nedeniyle az daha ölüyordu.

YANLIŞ İLAÇ 9 AYLIK BEBEĞİ AZ DAHA ÖLDÜRÜYORDU

 

 

Ailesi tarafından kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye götüren Gökhan ve Hasret çifti,doktorun verdiği ilacı eczaneden alarak  bebeğe içirdiler.Ancak doktorun yazdığı ilaç yerine eczanede isim benzerliğinden dolayı antidepresan ilaç verilmesi bebeğin hayatını kaybetmesine sebep oluyordu.

 

Bebeklerinde kusma ve ishal şikayeti İnegöl Devlet Hastanesi Acil Servise müracaat ettiklerini söyleyen baba sözlerine şöyle devam etti: "Acil servisten çocuk hastalıkları polikliniğine yolladılar. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Kahraman Arslan, muayene ettikten sonra sıvı kaybından dolayı yatış yaptırdı. İlk gün çocuğa serum verildi. Ertesi gün kontrole gelen doktor, ishal için Raxerin adında bir ilaç söyledi. Hemşire kağıda yazarak bana verdi. Ben de eczaneye giderek ilacın adının yazılı olduğu kağıdı eczacıya verdim. Bana Raxerin yerine yanlışlıkla Rexapin adlı başka bir ilaç verildi. Sonrasında o ilacı alarak hemşirenin yanında gittim. Nasıl kullanacağımı sorduğumda, ilacı eriterek vermemi söyledi. Ben de aynı şekilde yaparak verdim. Saat 11.00 sıralarında ilacı verdim. Saat 16.30’da doktor kontrole geldi. İlacı verdikten sonra çocuk hiç hareket etmedi ve uyudu. Herhangi bir refleks yok, dönmüyor. Doktor masada duran ilacı gördü ve ‘Ben bu ilacı yazmadım’ dedi. İlk başta bana verilen kağıdı tekrar kontrol ettiğimizde bana verilen ilaçla, kağıtta yazılan ilacın farklı olduğunu anladık” dedi.


Eczanenin kendilerine verilen yanlış ilaç yüzünden 20 saat uyuduğunu belirten baba sözlerine şöyle devam etti," Bize doktor ishalle ilgili bir ilaç yazdı ama eczane bize yetişkinler için psikolojik tedavilerde kullanılan bir ilaç verdi. Gidip durumu anlatınca eczane suçunu kabul etti. Çocuk saatler geçmesine rağmen uyanmayınca hemen serum tedavisine başlandı, kalp cihazına bağlandı, kan tahlili almaya çalışıldı. Çocuk yanlış ilaç yüzünden yaklaşık 20 saat kesintisiz uyudu. Üç gün sonrasında ancak tamamen kendine gelebildi. Doktor, eğer fark edilmeseydi ikinci kullanımda çocuğumuzun hayatını kaybedebileceğini söyledi. Yanlış ilaç veren eczane hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız” şeklinde konuştu.
 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap