Maaş Mutemeti
Bu haber 04 Temmuz 2016 11:40:22 Tarihinde eklenmiştir.

DOĞUM YARDIM TUTARLARI MAAŞLARDAYAPILAN ARTIŞLARINA RAĞMEN DEĞİŞMEDİ

Doğum yardım tutarları 15 Mayıs 2015 tarihinden beri hiç değişmedi.

DOĞUM YARDIM TUTARLARI MAAŞLARDAYAPILAN  ARTIŞLARINA RAĞMEN DEĞİŞMEDİ

 

Doğum yardımı düzenlemesi 15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girmesine ve geçen süre içinde  Devlet memurlarının maaşlarına kümülatif olarak % 12 zam gelmiş olmasına rağmen doğum yardım tutarlarında herhangi bir değişiklik olmadı.Temmuz ayında yapılacak olan %5'lik zam sonrası toplam zam miktarının %17,59'lara ulaşacak olmasına rağmen doğum yardım oranlarının hiç artmaması bu yardımın amacından uzaklaştığı şeklinde değerlendirilebilir.

 

15 Mayıs 2015 tarihine kadar doğum yardımları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre 2500 gösterge rakamının aylık katsayıyla çarpımı tutarında ödeme yapılması öngörülüyordu.Fakat,15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren 633 sayılı KHK'ya "Doğum Yardımı" başlığı ile eklenen yeni düzenleme ile doğum yardımı (çocuk sayısına göre değişen) sabit tutarlar olarak belirledi.

 

Mevcut düzenlemeye göre 15 Mayıs 2015 tarihinden geçerli olmak üzere ; Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuk için 600 TL tutarında doğum yardımı ödeniyor.

 

Doğum yardımına ilişkin yasal düzenlemeye göre, belirlenmiş olan doğum yardımı tutarlarını artırma yetkisi, Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığına verilmiştir. Bu iki bakanlık, gerek gördüklerinde müştereken yapacakları belirleme ile doğum yardımı tutarlarını artırabilir

 

Kamu çalışanlarının ücretlerine ve asgari ücrete yapılan bu artışlara rağmen doğum yardımı miktarlarının hiç değişmemesi, bu yardımdan yararlanacak olanlarda doğum yardımı miktarlarının artırılarak güncellenmesi yönünde beklenti yaratmaktadır.

            

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap