Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 01 Temmuz 2016 12:54:46 Tarihinde eklenmiştir.

KAMU GÖREVLİLERİNİN KULLANDIKLARI PASAPORTLAR

Kamu görevlilerinin durumlarına göre yurt dışına çıkış için kullandıkları pasaportlar farklılı gösterebiliyor.

5682 sayılı Pasaport Kanununa göre, Türk vatandaşları için; diplomatik pasaport, hususi damgalı pasaport, hizmet damgalı pasaport ile umuma mahsus pasaport (tek veya ortak) verilebiliyor.İşte kamu görevlilerine verilen pasaport çeşitleri;

 

YEŞİL PASAPORT(HUSUSİ DAMGALI PASAPORT)

 

Kadro derecesi  olarak 1,2 ve 3'üncü derecede bulunan yada sözleşmeli olarak bu derecelerde ki kadrolara karşılık olarak çalışan veya emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan kamu görevlileri ile birinci derece kadroda emekliliğe hak kazanmış olan belediye başkanlarına verilir.TBMM  eski üyeleri,eski bakanlar,il ve ilçe başkanları(görev yaptıkları süre boyunca) yeşil pasaportu kullanabilir.Bu pasaportları kullanma hakkı kazanan kazanmış olan kamu görevlileri görevlerinden ayrıldıktan sonrada bu pasaportları kullanabilirler.

 

KIRMIZI DİPLOMATİK PASAPORT(DİPLOMATİK PASAPORT)

 

Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyeleri ile Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genel Kurmay birinci ve ikinci başkanları, TBMM üyeleri, bakanlar, Cumhuriyet Başsavcısı, orgeneraller, oramiraller, eski cumhurbaşkanları, TBMM eski başkanları, eski başbakanlar ve dışişleri eski bakanları, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, TBMM Genel Sekreteri, Başbakanlık ve bakanlık müsteşarları ile Diyanet İşleri Başkanı, valiler, büyükşehir belediye başkanları, büyükelçi unvanını almış olanlar ile Dışişleri Bakanlığı meslek mensupları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı, TİKA Başkanı ve bu Başkanlığın yurtdışındaki Program Koordinasyon Ofisi sorumlusu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği üst düzey görevlilerinden resmi bir görevle gönderilenler, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri nezdinde memur edilen müşavirler, ataşeler ve muavinleri, din hizmetleri koordinatörleri, Hükümet adına milletlerarası resmi müzakereler yapılması, mukavelenameler akdi için veya milletlerarası toplantılarla kongre ve konferanslara katılmak üzere gönderilenler ve yabancı devletler veya millletlerarası teşekküller nezdinde daimi veya geçici görev yapmak üzere gönderilenler, siyasi kuryeler yararlanır. Yeşil pasaporttan geçici görev veya seyahat için gidenlere görevlerinin veya seyahatlerinin mahiyetine göre, bir seyahat için veya azami iki sene için, sürekli görevle gidenlere de Dışişleri Bakanlığınca tespit edilecek sürede geçerli

 

HİZMET DAMGALI PASAPORT(LACİVERT PASAPORT)

 

Resmi görev ile dış ülkelere ülkelere gönderilen ancak kendilerine diplomatik yada hususi damgalı pasaport verilmesi mümkün olmayan kamu görevlilerine verilen pasaportlardır. Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu milletlerarası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlar, Türk Hava Kurumu ve Kızılay tarafından görevlendirilenlere de hizmet damgalı  pasaport verilir.

 

 

UMUMİ MAHSUS PASAPORT(LACİVERT PASAPORT)

 

Yeşil pasaport almak için hakkı bulunmayan kamu görevlileri, gri pasaport kullanmalarını gerektiren görevler dışında, kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittiklerinde lacivert pasaport kullanabilirler.

 

Kamu görevlisi olmayıp ve kırmızı, yeşil, gri pasaport türlerinden herhangi birini kullanma hakkına sahip olmayan vatandaşlar da yurt dışına çıkış ve ülkeye giriş için lacivert pasaport kullanabilirler.

 


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Memur Yaşam
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Doğum borçlanmaları ile çalışan annelerin sigorta girişlerinden sonra dünyaya gelen çocukları için 3 çocuğa prim borçlanması yapılabilmekte. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen ve hayatta bulunan çocukları için her yıla 2 yıl borçlanarak 3 çocuk için toplamda 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. 6 yıl prim borçlanma süresi 2160 gün için mutlaka 3 çocuk şartının bulunması gerekiyor.Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Mebe bağlı okullarda taşınır mal sorumlusu görevlilerden kefalet sandığı kesilip kesilmemesi hakkında tereddütler yaşanıyor.
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
2018'de memur zam oranı %4 + %3,5 ve 2019'da %4 + %5 olacak. Bugün saat 11'de imzalar atılacak.
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Teklifle ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Teklifi müzakere edilebilir buluyoruz. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız" dedi.
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur sen'in beklentilerinin çok altında bir zam teklifi sunan hükümetten makul bir teklif bekleniyor.