Maaş Mutemeti
Bu haber 30 Haziran 2016 11:58:14 Tarihinde eklenmiştir.

YENİ İLAÇ ALIM MODELİ

Hükümet ilaca harcanan bütçenin azaltılması ve erişelemeyen ilaçlara erişimin sağlanması için yeni stratejiler geliştirdi.

YENİ İLAÇ ALIM MODELİ

İlaç firmaları için referans ülke olan Türkiye'nin  bugüne kadar aldığı indirim oranları da biliniyor.Bu indirimli fiyatların bilinmesi dünyada ki ilaç fiyatlarının düşmesine neden oluyor.Bazı ilaç firmaları ilaç fiyatların açıklanmaması durumunda daha yüksek oranda iskonto yapmayı kabul etti. Bu yeni modele göre garanti verilirken şu kadar hasta gibi değil de yıl ve hasta garantisi verilecek.Bunun karşılığı olarak ta en uygun satış fiyatını verilmesi taahhüt edilecek.

 

Yeni ilaç alımlarında daha ucuza alımlar için çalışma başlatan devlet geçen yıl ilaca 1.6 milyar TL'lik bütçe ayırmıştı.

 

İLK ANLAŞMA HEPATİT-C İLAÇLARINDA

 

Alternatif geri ödeme anlaşmasında ilk anlaşma Hepatit-c ilaçlarında yapıldı.  Dünya liste fiyatları 120 bin TL'ye çıkan ilaçlar için Türkiye, çok ucuz fiyatlar vererek tüm hastaların erişimine açtı. SGK, bundan sonra yüksek maliyetli ilaçları geri ödemeye alırken alternatif ödeme modelini kullanacak. Uygulanacak olan bu yeni model, tıbbi cihaz alımında da kullanılacak.

 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap