Bu haber 26 Haziran 2016 09:51:19 Tarihinde eklenmiştir.

Gezici Sağlık Tırı Teslim Töreni Yapıldı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya sağlık hizmeti götürmek amacıyla yaptırılan gezici sağlık tırının teslim törenine Türk Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan, Ayhan Şahenk Vakfı Genel Müdürü Zafer Nuri Eraslan ile kurum ve vakıf yöneticileri katıldı

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şencan, gezici sağlık tırının mobil bir Aile Sağlığı Merkezi (ASM) olduğunu söyledi. Şencan, şunları kaydetti:

 

"Bu mobil ASM'nin bizim için en önemli farkı şu. Olası felaket durumunda veya ihtiyaç olduğu yerde hizmet sunduğumuz mekanların kalitesini artırmaya yönelik özel bir dizayn oldu. Bunun içinde 3 tane muayene odası var, 1 tane diş ünitesi var. 12 dakikada kurulabiliyor. İki kişiden başka kimseye ihtiyaç duyulmuyor. Hedefimiz standardı yükseltmek olduğu için, özürlü asansörü de sunulan hizmetler arasında."

Doğal afetlerde tırın sağlayacağı faydaya dikkati çeken Şencan, "Mesela geçmişte bir Düzce depremi yaşadık. Öyle bir durumda bunu hemen orada, 15 dakikada faaliyete geçirebileceğimiz bir durum. Van depremi sırasında bir kasabadaki ASM yıkılmıştı. Onun yanına bir reklam tırı konulmuştu. Şartları çok uygun değildi, onunla hizmet sürdürmüştük. Şimdi öyle bir felaketin olması, tekrarlaması durumunda hemen kurabileceğimiz, bu işe özel dizayn edilmiş ASM'yi hizmete sunacağız" diye konuştu.

 

Şencan, bir ASM'nin, su baskını,felaket ya da terör saldırıları nedeniyle yıkılması durumunda da hemen ertesi gün ASM oluşturup çalıştırabilecekleri bir standarda ulaşmış olduklarını bildirdi.

Şencan, gezici sağlık tırlarının, terör saldırılarının yoğun yaşandığı doğu illerine gönderilme durumunun şu an için söz konusu olmadığını belirtti. Şencan, Türkiye'nin felaket anında sağlık hizmeti sürdürme konusunda dünyanın lider ülkelerinden olduğunu, bu açıdan Dünya Sağlık Örgütü'ne de örnek olarak gösterilebileceğini vurguladı.

 

Törenin sonunda Şencan, Ayhan Şahenk Vakfı'nın çalışmalarından dolayı Eraslan'a teşekkür belgesi verdi.Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap