Maaş Mutemeti
Bu haber 28 Haziran 2016 07:31:24 Tarihinde eklenmiştir.

EŞİ DOĞUM YAPAN KAMU ÇALIŞANI MEMUR İSTERSE ÜCRETSİZ İZNE ÇIKABİLİR Mİ?

Eşi doğum yapan ve ücretsiz izinde olan memur baba isteği durumunda ücretsiz izne ayrılabilir mi?

EŞİ DOĞUM YAPAN KAMU ÇALIŞANI MEMUR İSTERSE ÜCRETSİZ İZNE ÇIKABİLİR Mİ?

 

 

657 sayılı Kanunun 108. maddesinin ilgili fıkrasında;

"B) Doğum yapan memura, 104 üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin veya aynı maddenin (F) fıkrası uyarınca verilen izin süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir."

 

Bu maddeye göre eşlere 24 aya kadar aylıksız izin verilebilmektedir. Maddede bu iznin sadece bir eşe verilebileceğine dair kısıtlama bulunmamaktadır.        

                                                                 

13 Nisan 2016 tartihli Resmi Gazetede yayımlanan 6 Seri Nolu Kamu Personeli Genel tebliğinde  konuyla ilgili

b) Eşi doğum yapan memura, eşinin Devlet memuru olup olmadığına bakılmaksızın isteği halinde yirmidört aya kadar aylıksız izin verilecektir.
c) Eşlerin her ikisinin de memur olması halinde, doğum sebebiyle verilen aylıksız iznin, süreleri içerisinde her iki eşe aynı dönemde veya birbirini takip edecek şekilde kullandırılması mümkündür.
ç) Doğum sebebiyle verilen aylıksız iznin, yirmidört aylık sürenin aşılmaması kaydıyla, kısım kısım kullanılması mümkündür."

 

Kısaca özetlemek gerekirse kamuda memur olan eşlerin her ikisine birden aylıksız izin verilmesi mümkündür.

 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap