Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 21 Haziran 2016 11:56:08 Tarihinde eklenmiştir.

2016 YILI İÇİN FİTRE VE FİDYE MİKTARI NE KADAR ?

Diyanet tarafından 2016 yılı için fitre ve fidye miktarı açıklandı.


ORUÇ FİTRESİ NE KADAR?

 

Diyanet İşleri sitesinden açıklanan fitre miktarı 15 lira olarak belirlendi.Fitre miktarı  Sadaka-ı Fıtır miktarı mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak belirlendi.

 

ORUÇ FİDYESİ NE KADAR?

 

Bazı ibadetlerin yapılamaması ve ya yapılması sırasında bir takım kusurların işlenmesi durumunda ödenmesi gereken dini mali yükümlülüktür.Oruçlarını yaşlılık  ya da hastalık sebebiyle tutamayıp kaza etmesi de mümkün olmayan kişiler oruç tutmadıkları her gün için fidye ödemektedirler.Fidye miktarı günlük sadaka-i fıtır kadardır.Oruç tutmayanlar için belirlenen günlük 15 lira alt sınırdır bunun altında oruç fidyesi verilemez.Ancak durumu iyi olan kişiler bu rakamın üstünde bir rakam ödeyebilir.

 

Fitre ve fidye miktarları her yıl değişir ve miktar diyanet yetkilileri tarafından açıklanır.

 

Belirlenen fidye miktarını veremeyecek durumda olan hasta ve yaşlılar Allah'tan af dilerler.Ya da günler uzun olduğu için kısa günlerde tutabilirler.

 

Oruç fitresini isteyen günlük olarak isteyende Ramazan ayı sonunda topluca verebilir.Oruç fitresi zekat veren kişilere verilebilir.Birey kendi çocuğuna,torununa yanında dedeye, anneye, babaya, büyük anneye, toruna, hanıma, evlada ve kafire fitre veremez.

 

Gelin, damat, kayınvalide, kayınpeder, üvey çocuk ve kayınbirader gibi kan bağı olmayan akrabalar fakir ise onlara verilebilir. Hala, dayı, amca, teyze gibi kan bağı olan akrabalara fitre vermek daha çok sevaptır.

 

 


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Memur Yaşam
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Doğum borçlanmaları ile çalışan annelerin sigorta girişlerinden sonra dünyaya gelen çocukları için 3 çocuğa prim borçlanması yapılabilmekte. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen ve hayatta bulunan çocukları için her yıla 2 yıl borçlanarak 3 çocuk için toplamda 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. 6 yıl prim borçlanma süresi 2160 gün için mutlaka 3 çocuk şartının bulunması gerekiyor.Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Mebe bağlı okullarda taşınır mal sorumlusu görevlilerden kefalet sandığı kesilip kesilmemesi hakkında tereddütler yaşanıyor.
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
2018'de memur zam oranı %4 + %3,5 ve 2019'da %4 + %5 olacak. Bugün saat 11'de imzalar atılacak.
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Teklifle ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Teklifi müzakere edilebilir buluyoruz. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız" dedi.
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur sen'in beklentilerinin çok altında bir zam teklifi sunan hükümetten makul bir teklif bekleniyor.