Maaş Mutemeti
Bu haber 21 Haziran 2016 11:56:08 Tarihinde eklenmiştir.

2016 YILI İÇİN FİTRE VE FİDYE MİKTARI NE KADAR ?

Diyanet tarafından 2016 yılı için fitre ve fidye miktarı açıklandı.

2016 YILI İÇİN FİTRE VE FİDYE MİKTARI  NE KADAR ?

ORUÇ FİTRESİ NE KADAR?

 

Diyanet İşleri sitesinden açıklanan fitre miktarı 15 lira olarak belirlendi.Fitre miktarı  Sadaka-ı Fıtır miktarı mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak belirlendi.

 

ORUÇ FİDYESİ NE KADAR?

 

Bazı ibadetlerin yapılamaması ve ya yapılması sırasında bir takım kusurların işlenmesi durumunda ödenmesi gereken dini mali yükümlülüktür.Oruçlarını yaşlılık  ya da hastalık sebebiyle tutamayıp kaza etmesi de mümkün olmayan kişiler oruç tutmadıkları her gün için fidye ödemektedirler.Fidye miktarı günlük sadaka-i fıtır kadardır.Oruç tutmayanlar için belirlenen günlük 15 lira alt sınırdır bunun altında oruç fidyesi verilemez.Ancak durumu iyi olan kişiler bu rakamın üstünde bir rakam ödeyebilir.

 

Fitre ve fidye miktarları her yıl değişir ve miktar diyanet yetkilileri tarafından açıklanır.

 

Belirlenen fidye miktarını veremeyecek durumda olan hasta ve yaşlılar Allah'tan af dilerler.Ya da günler uzun olduğu için kısa günlerde tutabilirler.

 

Oruç fitresini isteyen günlük olarak isteyende Ramazan ayı sonunda topluca verebilir.Oruç fitresi zekat veren kişilere verilebilir.Birey kendi çocuğuna,torununa yanında dedeye, anneye, babaya, büyük anneye, toruna, hanıma, evlada ve kafire fitre veremez.

 

Gelin, damat, kayınvalide, kayınpeder, üvey çocuk ve kayınbirader gibi kan bağı olmayan akrabalar fakir ise onlara verilebilir. Hala, dayı, amca, teyze gibi kan bağı olan akrabalara fitre vermek daha çok sevaptır.

 

 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap