Bu haber 17 Haziran 2016 08:26:49 Tarihinde eklenmiştir.

Profesyonel Yönetim, Sistemli Personel Eğitimi ve Başarı

Yöneticilik vasfını taşımak adına ilkin insanlarda olayları analiz edebilme özelliği bulunmalıdır.

Öyle ki yönetim personelden personel yönetimden habersiz kalmamalıdır. Tabi ki bu durum her konuda değil gerektiği yerlerde ve gereken zamanlarda olması gereken bir durum. Ülkemizde yönetim kademesi ile personel kademesi yani ast üst ilişkisi bazen çok uçuk noktalarda bazen de dirsek teması halinde olabiliyor. Dirsek temasının mevcut olduğu işletmeler ise ciddi anlamda yeterli mesafe kat ederek rakiplerinin önüne geçmektedir. Bu da temelinde profesyonel yönetici-eğitimli personel kavramlarını ortaya çıkarmaktadır.

 

Yöneticiyi ‘’başkaları vasıtasıyla iş yaptıran kişidir’’ .  Başkaları ile iyi iletişim kurabilen bu iletişim sonunda başarılı olan ve  sahip olduğu ve yönettiği ekibi iyi motive eden kişi ise profesyonel yöneticidir. Ülkemizde ise yönetim vasfı profesyonelliğin artması ile birlikte önemli hale gelmiştir. Profesyonel yöneticinin kuruma sağladığı avantajları göz önünde bulunduran şirket/kurum/kuruluşlar ciddi adımlar atıp başarılı olmuştur.

 

Eğitimli personel ise pozisyonunun verdiği misyonu bilip ona göre hareket edip kurum içinde yeterli derecede organize olabilen ast kısımdır. Eğitimli personelin varlığı direkt olarak yönetici profesyonelde olsa olmasa da etkilemektedir. Bu sebeple eğitimli personel ülkemizin önemli eksikliklerinden biri olarak görünmektedir. Her ne kadar kariyer eğitimleri, hizmet içi eğitimler yapılsada bu yeterli olmamaktadır. Uygulama konusunda  eksiklikler bir an önce giderilirse gerçekten özlediğimiz o profesyonel iş hayatının adımlarını atmış olacağız.  Sonuç olarak eğitim şart ama eğitimle birlikte iş yaşamının getirdiği sorunları,sonuçları da bilmek şart.

 

Murat EKİNCİ
NEÜ Sağlık Yönetimi 
muratekinci@mail.com.trKonu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap