Bu haber 13 Haziran 2016 00:54:07 Tarihinde eklenmiştir.

RÖNTGEN ÇALIŞANLARIN MAĞDURİYETİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Röntgen birimi sağlık çalışanların temel sorunları ve çözüm önerileri

RÖNTGEN ÇALIŞANLARIN MAĞDURİYETİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Radyasyon ve röntgen teknisyenlerin çalışma koşullarını son zamanlarda çok gündeme çok geldi.Doğrusu yıllardır bu sorun seyrediliyordu.Şimdi her STK oturduğu yerden nutuk atıyor.Radyasyon vitamin değildir.

 

Şimdi sorarım yıllardır aklınız nerede idi.Röntgen çalışanların çalışma koşulları artık fare doğuruyor.Mağduriyet üstüne mağduriyet.Maden kazalarından sonra STK ler bastırıp üstüne bir sürü yasa çıktı.Röntgen çalışanların durumu neden gündeme gelmedi.STK ler neden takip etmedi.

 

Ayrıca diğer üzücü bulduğun bir konu STK lerin çerçeve açıklama yapması.Yahu kardeşim inin sahaya sorunları dinleyin gerçekleri görün.Fazla çalıştırılıyor kelimesi ne demek asıl sorunları takip edin.Neden fazla çalıştırılıyor.Ben size söyleyeyim.

 

1-Performansa dayalı döner sermaye ek ödeme sistemi tabiplere daha fazla kazanma duygusu aşılaması sonucu gereksiz tetkik istemelere neden olmuştur.Bakınız facebook gruplarda istenen tetkik örnekler hayret vericidir.

 

2-Bizim dönemimizde çalışma koşulları 5 saat idi.7 saate çıkarılmasına neden müsaade edildi.Radyasyon vitamin mi oldu da 7 saate çıktı.STK ler o dönemde varını yoğunu koyup 7 saate karşı çıkmalıydılar.

 

3-Yine o dönemde 90 gün FHZ yıpranma payında kısıtlama getirildi. İzinler için, hafta sonları FHZ Yıpranma payı ödenmeyecek dedi.STK ler ne yaptı yine ses çıkarmadı.Şimdi sorarım size Radyasyon cumartesi pazar yada tatil dinler mi? Zarar vermeyi bırakır mı ? Bunun bilimsel ispatı var mı ?

 

4-Bir röntgen çalışanı 24 saat nöbet tutturulması yada kendi isteği ile tutmasına neden izin verildi ? Neden kendi isteği ile 24 saat nöbet tutmak ister hiç sahaya inip bu soru soruldu mu ? Soruldu ise çözüme kavuşturuldu mu ?

 

5- Biz zahmet edip sorduk ben size cevabını vereyim Bir röntgen teknisyeni neden fazla mesai tutmaya yanaşır ?

 

Hayat standartlarını yakalamak için fazla para kazanma isteğidir.  Bu isteği gerçekleştirmesi için fazla mesai tutmaya yönelmesi durum o kadar ilginçtir ki fazla mesai tuttuğu halde fazla mesai ücreti alamayan röntgen teknisyeni bari fazla mesai tutayım da yada 24 saat nöbet tutayım da hiç olmaz ise saat 17:00 den sonraki çalışmalarım riskli birimden sayılsın da döner sermayem artsın anlayışını gütmektedir.Fazla mesai almasam da olur bari dönerim artsın.Bu performans sistemi ister istemez röntgen çalışanını da kendi kaosu içine sürüklüyor.

 

Dağ fare doğurmuş STK ler halen izlemektedir.Hiç böyle bir şey gördünüz mü? Acilde çalışan personel riskli birimde çalıştığı için riskli birinden döner sermaye ek ödeme ve nöbetleri de artırımlı almaktadır

Ammaaaa FHZ yıpranma payı yok.O zaman riskli birim değil.

 

Şimdi gelelim röntgen birimi riskli birimdir FHZ yıpranma payı onlara var. Ammaaaaa acilin içinde değilsen sen riskli değilsin sana riskli birim döner sermaye ve artırımlı fazla mesai yok.Radyasyon bu durumda acilde zararlı acilin dışında vitamin boyutu kazandı. Bunlar hep çerçeve toplu sözleşmenin sonucudur.Toplu sözleşme detaylar cümleler iyi kurulmaz ise bu sonuçları doğurmaktadır.

Örneğin sağlık çalışanlarına yıpranma payı dediler ne oldu detayları da toplu sözleşmede belirtseydiniz bu şekilde arap saçına dönmezdi.Toplu sözleşme profesyonel yaklaşım ister her bir madde 10 kere tartılıp biçilmeliydi.Daldan dala atlamak maalesef çözüm değil.Birini bitirin ötekine geçin böyle talepler birikti gitti okuyamaz olduk.

 

 

6-Röntgen teknisyenin şua  izni neden kullandırılmıyor ? Ya da neden kendi kullanmak istemez ?

 

Hastane idaresi elinde yeterli personel olmayınca her türlü yol mübah diyor.

Röntgen teknisyeni şua iznine çıkıp 1 ay döner almaz isem evimin bütçesi sallanır diyor.

 

 

7-Hastane idareleri bu konuda neden hassas değil ? Radyasyon mevzuatını okumuşlar mıdır ? Sonuçları nedir cezaları nedir haberleri var mıdır?

 

DOST ACI SÖYLERMİŞ ARKADAŞLARIM MAALESEF TÜM STK LER BU KONUDA SINIFTA KALDI.ASIL SORUN KENDİ İÇİMİZDE SORUNUNUZU ÜST MAKAMLARA TAŞIYACAK TEŞKİLAT YOK.

 

STK lere  tavsiyem çerçeve açıklama yapmayı bırakın sahaya inin.Sorunları dinleyin.

 

Bizim önerilerimiz

 

 

1)-Çalışma koşulları 5 saat olarak yeniden düzenlenmelidir

2)-Radyasyon mevzuatı maden yasası gibi yeniden revize edilmelidir.

3)-İş güvenliği denetimleri artırılmalıdır.Uymayanları ciddi anlamda caydırıcı cezalar verilmedir.

4)-Röntgen birimi konumuna bakılmaksızın tamamen günün 24 saati de olsa ek ödemeleri riskli birimden ödenmelidir.Şua izninde döner sermaye ek ödemesi tam çalışılmış gibi döner sermaye ek ödeme yapılmalıdır.

Hal böyle olunca röntgen teknisyenin 24 saat nöbet yada fazla mesai yapma isteğin önüne de geçilmiş olacaktır.Mevzuata uymayan idarecilerin caydırıcı cezaların verilmesi de bu durumu daha sağlıklı hale getirecektir

5)-Radyasyon sağlığa zararlıdır.Bunu dünya bilimin kabul gördü.Bizde cumartesi pazar izinlerinde kabul görmedi.Heyy STK ler bu nasıl iştir? Kaç yıldır bu işi izliyorsunuz? Konunun takipçisiyiz demekle olmaz bu iş onu belirtelim bizde sendikacılık yaptık.Bir şeyin çözümüne kavuşturmak istiyorsanız o koltuklarınızdan  kalkıp ta etrafa bakma gayreti gösterin.

 

Röntgen teknisyenin 90 gün var olan FHZ Yıpranma payı 40 günlere inerken izlediniz.Artık 120 güne çıkarılması için mücadele vermeniz farz olmuştur.Yoksa bu RÖNTGEN TEKNİSYENLERİN bütün günahlarını alırsınız.

 

Sevgili okurlarım dost acı söylermiş dayanamadım bu yılan hikayesini yazmaya karar verdim.Bizlerde eski sendikacılar olarak sizlerin sesleri olmaya devam edeceğiz.Sayın Sağlık Bakanımız Prof.Dr.Recep AKDAĞ'ı kendi sendikacılık dönemimden bilirim.Sağlık çalışanın sağlık koşullarını tehdit eden unsurları önüne koydunuz mu.Kesinlikle ilgilenip konuyu yakından takip eder.Burada söz konusu STK lerin sorunları dillendirmek yerine farklı yollara başvurmasıdır.

 

Siyasi büyüklerimiz röntgen teknisyenleri kanser olsun diye çabalamıyorlar burada esas sorun onların karşısına gerçek anlamda sorunları özetleyecek teşkilat olmamasından kaynaklanıyor.İnanın bana bilim adamı niteliğinde değerli siyasi büyüklerimize durum izah edilirse en kısa sürede sorunlarınız çözülecektir.

Atladığımız hususlar var ise lütfen aşağıda yorum yap kısmından belirtiniz.Önümüzdeki günlerde SGK uzmanı ve iş güvenliği uzmanı arkadaşlarımıza tespitlerimiz paylaşıp sorunların çözümü yada atlanan iş güvenliği uygulamaları cezaları hakkında bilgilendirme yaptırıp kamuoyu gündemi oluşturacağız.

 

Amacımız çerçeve açıklama ve yada nutuk atmak olmayacaktır.Bilim adamı niteliğinde açıklama yapıp bilim adamı niteliğinde sorunlara yaklaşmak olacaktır.Türkiye bir hukuk devletidir.Efsane Sağlık Bakanımız Prof.Dr.Recep AKDAĞ röntgen çalışanların böyle önemli bir sorununa hassasiyetle yaklaşıp röntgen çalışanların mağduriyeti ve süt izinleri sorununun çözümünü bayramda biz sağlık çalışanlarına müjdelemesini bekliyoruz.

Sağlıcakla Kalın.....

 

Yaşar BAŞARAN 

Eski Sağlık-Sen  Genel Mali Sekreteri

APK UZMANI

Memurmaasmutemeti.Com

 

RÖNTGEN ÇALIŞANLARI FHZ YIPRANMA PAYI HESAPLAMA ROBOTUNA GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • Hüseyin çiftçi
    Hüseyin çiftçi , 14 Haziran 2016 09:55:50
    Hocam çok güzel tespitler yapmışsınız.bir röntgen teknisyeni olarak sizi ayakta alkışlıyorum.bizim için saatten ziyade expojur yani sutlama sayısı önemli.yani bir teknisyen aynı doktora sınırlama olduğu gibi 40-50 sut attimi benim günlük radyasyonum tolere hakkım bitti diye bilmeli.b u demek değil ki saat önemli değil elbette oda önemli.zaten bu kanun öncelikle rapor yazan radyologlara çıkartmak içindi.arada biz teknisyenler bire bir radyasyona maruz kalanlar kaynadik.radyasyona calisanlarinda soma faciasina dönüşmeden biran evvel el atılmasıni temenni ediyorum.
Personel Özlük Haklar
Geriye Yönelik Çocuk Yardımı ve Aile Yardım Ödeneği Alınır mı?
Geriye Yönelik Çocuk Yardımı ve Aile Yardım Ödeneği Alınır mı?
Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 202 nci maddesinde aile yardımı ödeneğinin, memurun her neşekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi ile ikiden fazla olmamak üzere çocuklarından her biri için ödeneği; 204 üncü maddesinde, memurun, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği, çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanacağı hüküm altına alınmış ve çocuk için aile yardımı ödeneği verilmeyecek haller de anılan kanunun 206 ncı maddesinde sayılmıştır. Geriye Yönelik Çocuk Yardımı ve Aile Yardım Ödeneği Alınır mı?
Ücretsiz izinde derece kademe ilerlemesi
Ücretsiz izinde derece kademe ilerlemesi
6663 sayılı Kanununa göre 10 Şubat 2016 tarihinde yapılan eklemeyle bu tarihten sonra ücretsiz doğum iznine ayrılanlar çalışma süresi, derece ve kademe ilerlemesinden faydalanabilecek. Bilindiği gibi memur aylıksız izin aldığında derece ve kademe ilerlemesi duraklatılmakta ve alınan ücretsiz izinler borçlanma yapılmaz ise görev süresinden sayılmıyordu. Artık bu uygulamaya son verilerek doğum sonrası aylıksız izinde olanlara borçlanmaya gerek kalmaksızın görev süresinden sayılma hakkı getirildi:
EMEKLİ İKRAMİYESİNE ESAS ALINAN HİZMET SÜRELERİ
EMEKLİ İKRAMİYESİNE ESAS ALINAN HİZMET SÜRELERİ
Memurlar emekli olurken hizmet sürelerinden bazıları emekli ikramiyesi hesabında değerlendirilir.Bazı hizmet süreleri ise emekli ikramiyesi hesabında dikkate alınmamaktadır.
KONAKLAMA GİDERİ KURUMCA KARŞILANIRSA İLAVE HARCIRAH ALINIR MI ?
KONAKLAMA GİDERİ KURUMCA KARŞILANIRSA İLAVE HARCIRAH ALINIR MI ?
Mesleki bilgilerini arttırmak amacıyla yapılan seminerler ve kurslar için kurumlarınca memuriyet mahalli dışına geçici görevli olarak görevlendirilen memurlara, geçici görevli bulunulan sürece iaşe ve konaklama giderleri kurum bütçesinden karşılanması durumunda, kursa katılan memurlara ayrıca harcırah verilebilir mi?
DOLU-BOŞ KADRO İPTAL-İHDAS
DOLU-BOŞ KADRO İPTAL-İHDAS
Her yıl Nisan ayında dolu-boş kadro iptal-ihdas çalışması yapılır
GECE NÖBETİ VEYA GECE VARDİYASI GÖREVİ VERİLMEYEN MEMURLAR
GECE NÖBETİ VEYA GECE VARDİYASI GÖREVİ VERİLMEYEN MEMURLAR
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, günün 24 saatinde devamlılık gerektiren hizmetlerde görevli personelin gece saatlerinde görev yaptırılmasına imkan vermekle birlikte, bazı personele gece vardiyası veya gece nöbeti görevi verilmesini ise yasaklamıştır.
Geçici görevlendirmeler de, taksi ve otobüs giderleri için belge gösterme zorunluluğu var mıdır ?
Geçici görevlendirmeler de, taksi ve otobüs giderleri için belge gösterme zorunluluğu var mıdır ?
Memur yolluk ödemelerinde taksi ücretini belge olarak kanıtlamalımıdır ?
4/B'Lİ SAĞLIK PERSONELİ İÇİN GETİRİLEN ŞARTLAR
4/B'Lİ SAĞLIK PERSONELİ İÇİN GETİRİLEN ŞARTLAR
Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının merkez teşkilatı dışında kalan birimlerinde, Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında yer alan unvanlarla 4/B sözleşmeli personel istihdam ediliyor.
Lisans tamamlayan sağlık personeli özlük ve maaş haklarında ne gibi değişikleri olur ?
Lisans tamamlayan sağlık personeli özlük ve maaş haklarında ne gibi değişikleri olur ?
Önlisans mezunu olan sağlık personeli lisans tamamlama bitirince maaşı ne kadar olur ?
Branşlara göre tabip işlem puan fiyatlaması, hangi branşta işlemler daha çok kazandirir ?
Branşlara göre tabip işlem puan fiyatlaması, hangi branşta işlemler daha çok kazandirir ?
Hangi branştaki puan işlemler daha çok kazandırır.Detaylı fiyat listesi
MEMURLARA VERİLEN DİSİPLİN CEZALARI
MEMURLARA VERİLEN DİSİPLİN CEZALARI
Yönetmeliklerde belirtilen emrettiği ödevleri yurt içinde veya dışında yerine getirmeyenlere, uyulmasını zorunlu kıldığı hususları yapmayanlara, yasakladığı işleri yapanlara durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre disiplin cezaları verilmektedir.
KAMU KURUMLARINA AİT LOJMANLARIN GİDERLERİN KARŞILANMASI
KAMU KURUMLARINA AİT LOJMANLARIN GİDERLERİN KARŞILANMASI
Kamu görevlilerinin oturduğu lojmanların giderlerinin bir kısmını konutta oturanlar karşılarken bir kısmını da ilgili kurumlar karşılar.
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
27°C / 14°C
Durum
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:26
Güneş
05:17
Öğle
12:53
İkindi
16:47
Akşam
20:16
Yatsı
21:58
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Galatasaray 34 24 7 3 +42 75
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 +42 72
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 +28 72
4 Beşiktaş 34 21 5 8 +39 71
5 Trabzonspor 34 15 9 10 +12 55
6 Göztepe 34 13 11 10 -1 49
7 Sivasspor 34 14 13 7 -8 49
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 -1 46
9 Kayserispor 34 12 14 8 -11 44
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 -7 43
11 Akhisarspor 34 11 14 9 -9 42
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 -4 40
13 Bursaspor 34 11 17 6 -5 39
14 Antalyaspor 34 10 16 8 -19 38
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 -4 36
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 -11 33
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 -17 33
18 Karabükspor 34 3 28 3 -66 12
ANKET
TÜMÜ

2018 Sağlık Atama Sayıları Nasıl Olmalı