Maaş Mutemeti
Bu haber 13 Haziran 2016 00:54:07 Tarihinde eklenmiştir.

RÖNTGEN ÇALIŞANLARIN MAĞDURİYETİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Röntgen birimi sağlık çalışanların temel sorunları ve çözüm önerileri

RÖNTGEN ÇALIŞANLARIN MAĞDURİYETİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Radyasyon ve röntgen teknisyenlerin çalışma koşullarını son zamanlarda çok gündeme çok geldi.Doğrusu yıllardır bu sorun seyrediliyordu.Şimdi her STK oturduğu yerden nutuk atıyor.Radyasyon vitamin değildir.

 

Şimdi sorarım yıllardır aklınız nerede idi.Röntgen çalışanların çalışma koşulları artık fare doğuruyor.Mağduriyet üstüne mağduriyet.Maden kazalarından sonra STK ler bastırıp üstüne bir sürü yasa çıktı.Röntgen çalışanların durumu neden gündeme gelmedi.STK ler neden takip etmedi.

 

Ayrıca diğer üzücü bulduğun bir konu STK lerin çerçeve açıklama yapması.Yahu kardeşim inin sahaya sorunları dinleyin gerçekleri görün.Fazla çalıştırılıyor kelimesi ne demek asıl sorunları takip edin.Neden fazla çalıştırılıyor.Ben size söyleyeyim.

 

1-Performansa dayalı döner sermaye ek ödeme sistemi tabiplere daha fazla kazanma duygusu aşılaması sonucu gereksiz tetkik istemelere neden olmuştur.Bakınız facebook gruplarda istenen tetkik örnekler hayret vericidir.

 

2-Bizim dönemimizde çalışma koşulları 5 saat idi.7 saate çıkarılmasına neden müsaade edildi.Radyasyon vitamin mi oldu da 7 saate çıktı.STK ler o dönemde varını yoğunu koyup 7 saate karşı çıkmalıydılar.

 

3-Yine o dönemde 90 gün FHZ yıpranma payında kısıtlama getirildi. İzinler için, hafta sonları FHZ Yıpranma payı ödenmeyecek dedi.STK ler ne yaptı yine ses çıkarmadı.Şimdi sorarım size Radyasyon cumartesi pazar yada tatil dinler mi? Zarar vermeyi bırakır mı ? Bunun bilimsel ispatı var mı ?

 

4-Bir röntgen çalışanı 24 saat nöbet tutturulması yada kendi isteği ile tutmasına neden izin verildi ? Neden kendi isteği ile 24 saat nöbet tutmak ister hiç sahaya inip bu soru soruldu mu ? Soruldu ise çözüme kavuşturuldu mu ?

 

5- Biz zahmet edip sorduk ben size cevabını vereyim Bir röntgen teknisyeni neden fazla mesai tutmaya yanaşır ?

 

Hayat standartlarını yakalamak için fazla para kazanma isteğidir.  Bu isteği gerçekleştirmesi için fazla mesai tutmaya yönelmesi durum o kadar ilginçtir ki fazla mesai tuttuğu halde fazla mesai ücreti alamayan röntgen teknisyeni bari fazla mesai tutayım da yada 24 saat nöbet tutayım da hiç olmaz ise saat 17:00 den sonraki çalışmalarım riskli birimden sayılsın da döner sermayem artsın anlayışını gütmektedir.Fazla mesai almasam da olur bari dönerim artsın.Bu performans sistemi ister istemez röntgen çalışanını da kendi kaosu içine sürüklüyor.

 

Dağ fare doğurmuş STK ler halen izlemektedir.Hiç böyle bir şey gördünüz mü? Acilde çalışan personel riskli birimde çalıştığı için riskli birinden döner sermaye ek ödeme ve nöbetleri de artırımlı almaktadır

Ammaaaa FHZ yıpranma payı yok.O zaman riskli birim değil.

 

Şimdi gelelim röntgen birimi riskli birimdir FHZ yıpranma payı onlara var. Ammaaaaa acilin içinde değilsen sen riskli değilsin sana riskli birim döner sermaye ve artırımlı fazla mesai yok.Radyasyon bu durumda acilde zararlı acilin dışında vitamin boyutu kazandı. Bunlar hep çerçeve toplu sözleşmenin sonucudur.Toplu sözleşme detaylar cümleler iyi kurulmaz ise bu sonuçları doğurmaktadır.

Örneğin sağlık çalışanlarına yıpranma payı dediler ne oldu detayları da toplu sözleşmede belirtseydiniz bu şekilde arap saçına dönmezdi.Toplu sözleşme profesyonel yaklaşım ister her bir madde 10 kere tartılıp biçilmeliydi.Daldan dala atlamak maalesef çözüm değil.Birini bitirin ötekine geçin böyle talepler birikti gitti okuyamaz olduk.

 

 

6-Röntgen teknisyenin şua  izni neden kullandırılmıyor ? Ya da neden kendi kullanmak istemez ?

 

Hastane idaresi elinde yeterli personel olmayınca her türlü yol mübah diyor.

Röntgen teknisyeni şua iznine çıkıp 1 ay döner almaz isem evimin bütçesi sallanır diyor.

 

 

7-Hastane idareleri bu konuda neden hassas değil ? Radyasyon mevzuatını okumuşlar mıdır ? Sonuçları nedir cezaları nedir haberleri var mıdır?

 

DOST ACI SÖYLERMİŞ ARKADAŞLARIM MAALESEF TÜM STK LER BU KONUDA SINIFTA KALDI.ASIL SORUN KENDİ İÇİMİZDE SORUNUNUZU ÜST MAKAMLARA TAŞIYACAK TEŞKİLAT YOK.

 

STK lere  tavsiyem çerçeve açıklama yapmayı bırakın sahaya inin.Sorunları dinleyin.

 

Bizim önerilerimiz

 

 

1)-Çalışma koşulları 5 saat olarak yeniden düzenlenmelidir

2)-Radyasyon mevzuatı maden yasası gibi yeniden revize edilmelidir.

3)-İş güvenliği denetimleri artırılmalıdır.Uymayanları ciddi anlamda caydırıcı cezalar verilmedir.

4)-Röntgen birimi konumuna bakılmaksızın tamamen günün 24 saati de olsa ek ödemeleri riskli birimden ödenmelidir.Şua izninde döner sermaye ek ödemesi tam çalışılmış gibi döner sermaye ek ödeme yapılmalıdır.

Hal böyle olunca röntgen teknisyenin 24 saat nöbet yada fazla mesai yapma isteğin önüne de geçilmiş olacaktır.Mevzuata uymayan idarecilerin caydırıcı cezaların verilmesi de bu durumu daha sağlıklı hale getirecektir

5)-Radyasyon sağlığa zararlıdır.Bunu dünya bilimin kabul gördü.Bizde cumartesi pazar izinlerinde kabul görmedi.Heyy STK ler bu nasıl iştir? Kaç yıldır bu işi izliyorsunuz? Konunun takipçisiyiz demekle olmaz bu iş onu belirtelim bizde sendikacılık yaptık.Bir şeyin çözümüne kavuşturmak istiyorsanız o koltuklarınızdan  kalkıp ta etrafa bakma gayreti gösterin.

 

Röntgen teknisyenin 90 gün var olan FHZ Yıpranma payı 40 günlere inerken izlediniz.Artık 120 güne çıkarılması için mücadele vermeniz farz olmuştur.Yoksa bu RÖNTGEN TEKNİSYENLERİN bütün günahlarını alırsınız.

 

Sevgili okurlarım dost acı söylermiş dayanamadım bu yılan hikayesini yazmaya karar verdim.Bizlerde eski sendikacılar olarak sizlerin sesleri olmaya devam edeceğiz.Sayın Sağlık Bakanımız Prof.Dr.Recep AKDAĞ'ı kendi sendikacılık dönemimden bilirim.Sağlık çalışanın sağlık koşullarını tehdit eden unsurları önüne koydunuz mu.Kesinlikle ilgilenip konuyu yakından takip eder.Burada söz konusu STK lerin sorunları dillendirmek yerine farklı yollara başvurmasıdır.

 

Siyasi büyüklerimiz röntgen teknisyenleri kanser olsun diye çabalamıyorlar burada esas sorun onların karşısına gerçek anlamda sorunları özetleyecek teşkilat olmamasından kaynaklanıyor.İnanın bana bilim adamı niteliğinde değerli siyasi büyüklerimize durum izah edilirse en kısa sürede sorunlarınız çözülecektir.

Atladığımız hususlar var ise lütfen aşağıda yorum yap kısmından belirtiniz.Önümüzdeki günlerde SGK uzmanı ve iş güvenliği uzmanı arkadaşlarımıza tespitlerimiz paylaşıp sorunların çözümü yada atlanan iş güvenliği uygulamaları cezaları hakkında bilgilendirme yaptırıp kamuoyu gündemi oluşturacağız.

 

Amacımız çerçeve açıklama ve yada nutuk atmak olmayacaktır.Bilim adamı niteliğinde açıklama yapıp bilim adamı niteliğinde sorunlara yaklaşmak olacaktır.Türkiye bir hukuk devletidir.Efsane Sağlık Bakanımız Prof.Dr.Recep AKDAĞ röntgen çalışanların böyle önemli bir sorununa hassasiyetle yaklaşıp röntgen çalışanların mağduriyeti ve süt izinleri sorununun çözümünü bayramda biz sağlık çalışanlarına müjdelemesini bekliyoruz.

Sağlıcakla Kalın.....

 

Yaşar BAŞARAN 

Eski Sağlık-Sen  Genel Mali Sekreteri

APK UZMANI

Memurmaasmutemeti.Com

 

RÖNTGEN ÇALIŞANLARI FHZ YIPRANMA PAYI HESAPLAMA ROBOTUNA GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • Hüseyin çiftçi
    Hüseyin çiftçi , 14 Haziran 2016 09:55:50
    Hocam çok güzel tespitler yapmışsınız.bir röntgen teknisyeni olarak sizi ayakta alkışlıyorum.bizim için saatten ziyade expojur yani sutlama sayısı önemli.yani bir teknisyen aynı doktora sınırlama olduğu gibi 40-50 sut attimi benim günlük radyasyonum tolere hakkım bitti diye bilmeli.b u demek değil ki saat önemli değil elbette oda önemli.zaten bu kanun öncelikle rapor yazan radyologlara çıkartmak içindi.arada biz teknisyenler bire bir radyasyona maruz kalanlar kaynadik.radyasyona calisanlarinda soma faciasina dönüşmeden biran evvel el atılmasıni temenni ediyorum.
Personel Özlük Haklar
BURSA ŞEHİR HASTANESİ
BURSA ŞEHİR HASTANESİ
Bursa Nilüfer Doğanköy Şehir Hastanesi
MEMURİYETTEN İSTİFA EDİP TEKRAR GERİ DÖNMEK İSTEYENLER İÇİN BEKLEME SÜRESİ VAR MI?
MEMURİYETTEN İSTİFA EDİP TEKRAR GERİ DÖNMEK İSTEYENLER İÇİN BEKLEME SÜRESİ VAR MI?
Memuriyetten istifa ederek ayrılanlar tekrar memuriyete dönmek isterlerse bekleme süreleri var mı?
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Hemşireler Haftası Açıklaması
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Hemşireler Haftası Açıklaması
Sıradağlar Gibi Dizilen Sorunlara Çözüm Bulunmalı
SUÇ İŞLEYİP MAHKUM OLAN KİŞİ  MEMUR OLABİLİR Mİ?
SUÇ İŞLEYİP MAHKUM OLAN KİŞİ MEMUR OLABİLİR Mİ?
Suç işleyip bir süre cezaevinde kalan kişi memur olmak isterse memur olabilme hakkı var mı?
YIPRANMA PAYI TORBA YASAYA GİRDİ
YIPRANMA PAYI TORBA YASAYA GİRDİ
YIPRANMA PAYI SON DAKİKA GELİŞME
MEMURLARIN KULLANDIĞI YILLIK İZİNLERDEN HANGİLERİ HİZMET SÜRESİNE DAHİL EDİLİR?
MEMURLARIN KULLANDIĞI YILLIK İZİNLERDEN HANGİLERİ HİZMET SÜRESİNE DAHİL EDİLİR?
Devlet memurlarının hizmet sürelerine bağlı olarak yıllık izin süreleri de değişim göstermektedir.
Tıp fakültesine yan dal uzmanlık eğitimi almak için görevlendirilen uzman hekime harcırah ödenir mi?
Tıp fakültesine yan dal uzmanlık eğitimi almak için görevlendirilen uzman hekime harcırah ödenir mi?
Tabip yan dal uzmanlık için eğitime giderse harcırah alabilirmi ?
TERFİ DERECE KADEME LİSANS TAMAMLAMAYA  DAİİR SORU VE CEVAPLAR
TERFİ DERECE KADEME LİSANS TAMAMLAMAYA DAİİR SORU VE CEVAPLAR
TERFİ DERECE KADEME LİSANS TAMAMLAMAYA DAİİR SORU VE CEVAPLAR
Ambulanslarda Hasta Taşırken
Ambulanslarda Hasta Taşırken
Sağlık personeli ambulanslarda hasta taşırken dikkat etmesi gerekenler nelerdir ?
1 YILINI DOLDURMAYAN ADAY MEMURA YILLIK İZİN  VERİLİR Mİ?
1 YILINI DOLDURMAYAN ADAY MEMURA YILLIK İZİN VERİLİR Mİ?
Aday memura 1 yılını doldurmadan yıllık izin hakkı verilir mi?
DEVLET MEMURU İKEN 399 SAYILI KHK İLE SÖZLEŞMELİ STATÜYE GEÇENLER TEKRAR MEMUR OLABİLİR Mİ?
DEVLET MEMURU İKEN 399 SAYILI KHK İLE SÖZLEŞMELİ STATÜYE GEÇENLER TEKRAR MEMUR OLABİLİR Mİ?
Devlet memuru iken sözleşmeli statüye geçenler memurluktan istifa etmiş sayılırlar.Tekrar memuriyete dönmek isterlerse memur olarak atamaları gerçekleşir mi?
Kamu Zararı Sayıştaya Karşı Sorumlu Olan Görevliler
Kamu Zararı Sayıştaya Karşı Sorumlu Olan Görevliler
Kamu Zararı Sayıştaya Karşı Sorumlu Olan Görevliler
YENİ KURULACAK OLAN KURUMDA ÇALIŞANLAR ÜCRET SINIRLAMASINA TABİ OLMAYACAK
YENİ KURULACAK OLAN KURUMDA ÇALIŞANLAR ÜCRET SINIRLAMASINA TABİ OLMAYACAK
Türkiye'de Uzay Ajansı Kurulması için hazırlanan tasarı Meclis Başkanlığına sunuldu.
ADAY MEMURLARA ADAYLIK DÖNEMİNDE VERİLEN EĞİTİMLER
ADAY MEMURLARA ADAYLIK DÖNEMİNDE VERİLEN EĞİTİMLER
Aday memurlara aday memur oldukları dönem boyunca hangi eğitimler ne kadar süre de verilir?
Seyahat Kartı Kimlere Verilir?
Seyahat Kartı Kimlere Verilir?
Seyahat Kartı nedir ?
MEMUR YAZILI BAŞVURUSU OLMADAN İSTİFA ETMİŞ SAYILABİLİR Mİ?
MEMUR YAZILI BAŞVURUSU OLMADAN İSTİFA ETMİŞ SAYILABİLİR Mİ?
Devlet memuru herhangi bir yazılı başvurusu olmadan istifa etmiş sayılabilir mi?Çekilme isteğinde bulunma nedir?
KARA AMBULANS VE İL AMBULANS HİZMETLERİ BİRİMİ
KARA AMBULANS VE İL AMBULANS HİZMETLERİ BİRİMİ
Kara ambulans ve İl ambulans Hizmet birimlerinin görevleri
ADAY MEMURLUK 2 YILDAN ÖNCE KALDIRILABİLİR Mİ?
ADAY MEMURLUK 2 YILDAN ÖNCE KALDIRILABİLİR Mİ?
Aday memur olan ilgilinin adaylığının kalkması için 2 yıl beklemesi gerekir mi?
Mülakatın İptali İçin Danıştay’da Dava Açtık.
Mülakatın İptali İçin Danıştay’da Dava Açtık.
Türksağlıksen görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde yapılan değişiklikliklere iptali için Danıştay'a dava açtı
Bakan Akdağ, Gazili Gençlerle Buluştu
Bakan Akdağ, Gazili Gençlerle Buluştu
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonunda ‘Gençlerle Buluşma’ etkinliğine katıldı. Gençlerle bir araya gelen Bakan Akdağ, gündeme ve sağlığa ilişkin soruları yanıtladı.
Şehir Hastaneleri Bir Başarı Hikayesidir
Şehir Hastaneleri Bir Başarı Hikayesidir
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, "Kamu ve Özel Ortaklığı Derneği" tarafından TÜYAP'ta düzenlenen Expomed Sempozyumu'na katıldı.
Akdağ, Ümraniye'de Onkoloji Merkezi'nin Açılışını Yaptı
Akdağ, Ümraniye'de Onkoloji Merkezi'nin Açılışını Yaptı
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mustafa Cebir Onkoloji Merkezinin açılış törenine katıldı.
Kamu Zararı Alacaklarında Zamanaşımı
Kamu Zararı Alacaklarında Zamanaşımı
Zamanaşımının Kesilmesi
İLKOKUL MEZUNLARI MEMUR OLABİLİR Mİ?
İLKOKUL MEZUNLARI MEMUR OLABİLİR Mİ?
KPSS sınavları ile ilkokul mezunu olanlar memur olarak atanırlar mı?
ADAYLIK DEVRESİNDE HANGİ DURUMLARDA ADAYLIĞA SON VERİLİR?
ADAYLIK DEVRESİNDE HANGİ DURUMLARDA ADAYLIĞA SON VERİLİR?
Memurların adaylık devreleri hangi durumlarda sona erdirilir?
4/B YADA 4/C STATÜSÜNDE ÇALIŞANLARIN KPSS'Yİ KAZANARAK MEMUR OLARAK ATANMALARI DURUMU
4/B YADA 4/C STATÜSÜNDE ÇALIŞANLARIN KPSS'Yİ KAZANARAK MEMUR OLARAK ATANMALARI DURUMU
4/B yada 4/C statüsünde çalışıyor iken KPSS sınavını kazanarak memur olarak atanan personele iş sonu tazminatı verilir mi?
SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR
Kurum Başkanının Görev, Yetki ve Sorumlulukları,Kamu Hastaneleri Birlikleri,Genel Sekreterin ve Hastane Yöneticisinin Görev, Yetki ve Sorumlulukları
MAZERET SÜRELERİNİN AŞILMASI DURUMUNDA ALINAN İZİNLER YILLIK İZİNDEN DÜŞÜLÜR MÜ?
MAZERET SÜRELERİNİN AŞILMASI DURUMUNDA ALINAN İZİNLER YILLIK İZİNDEN DÜŞÜLÜR MÜ?
657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memura 10 günlük (80 saat) verilen mazeret izni süresinin aşılması durumunda alınan izinler için yıllık izinlerden kesinti yapılır mı?
DEVLET MEMURLUĞUNDA İSTİFA ETME  DURUMU
DEVLET MEMURLUĞUNDA İSTİFA ETME DURUMU
Memuriyetten ayrılmak isteyen memurlar bu durumu bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir.
ASKERLİK HİZMETİ, HİZMET SÜRESİNİN HESAPLANMASINDA DİKKATE ALINIR MI?
ASKERLİK HİZMETİ, HİZMET SÜRESİNİN HESAPLANMASINDA DİKKATE ALINIR MI?
Memuriyetten önce askerlik görevini yapan personelin askerlikte geçen süreleri yıllık izin için hizmet süresinin hesabında değerlendirilir mi?
MEMUR AYNI KİŞİ İÇİN BİRDEN FAZLA REFAKAT İZNİ KULLANABİLİR Mİ?
MEMUR AYNI KİŞİ İÇİN BİRDEN FAZLA REFAKAT İZNİ KULLANABİLİR Mİ?
Birinci derece yakınlığı olan ve bakıma ihtiyaç duyan kişiler için memura birden fazla refakat izni verilir mi?
ÖZEL HASTANELERDE ÇALIŞAN HEKİMLER İÇİN ÖNEMLİ KARAR
ÖZEL HASTANELERDE ÇALIŞAN HEKİMLER İÇİN ÖNEMLİ KARAR
Özel hastanelerle ilgili önemli karar!
Türk Sağlık Sen Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerlerinin sorunlarına Kulak Verilmeli
Türk Sağlık Sen Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerlerinin sorunlarına Kulak Verilmeli
Sayın Önder Kahveci’nin 22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri günü ile ilgili yayınlamış olduğu kutlama mesajıdır:
TÜRKİYE'DE SAĞLIK TURİZMİ
TÜRKİYE'DE SAĞLIK TURİZMİ
Sağlık Turizmi Hakkında
SAĞLIK BAKANLIĞI E-HİZMETLER
SAĞLIK BAKANLIĞI E-HİZMETLER
Sağlık Bakanlığın sunmuş olduğu e-hizmetler
SAĞLIK BAKANLIĞI BÜNYESİNDE ÇALIŞAN PERSONEL SAYILARI
SAĞLIK BAKANLIĞI BÜNYESİNDE ÇALIŞAN PERSONEL SAYILARI
Sağlık Bakanlığında çalışan sağlık personeli sayısı
MUVAKAFAT YAZISININ BEKLEME SÜRESİ
MUVAKAFAT YAZISININ BEKLEME SÜRESİ
Memurun tayini nedeniyle yazdığı muvafakat yazısının bekleme süresi nedir?
ŞİKAYET VE MÜRACAAT YÖNETMELİĞİ HANGİ DEVLET MEMURLARI İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİR?
ŞİKAYET VE MÜRACAAT YÖNETMELİĞİ HANGİ DEVLET MEMURLARI İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİR?
Şikayet ve müracaat yönetmeliği devlet memurlarının bir kısmı için geçerlidir. Bazı memurlar ile diğer kamu görevlilerini kapsamı dışında tutulmuştur.
SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞAN PERSONEL REFAKAT İZNİ ALABİLİR Mİ?
SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞAN PERSONEL REFAKAT İZNİ ALABİLİR Mİ?
Sözleşmeli olarak çalışan personelin refakat izni kullanma hakkı var mı?
AMBULANSA NASIL YOL VERİLİR?
AMBULANSA NASIL YOL VERİLİR?
TRAFİKTE AMBULANS SİREN SESİ DUYUNCA …
30 YIL VE ÜZERİ HİZMETLERE VERİLEN EMEKLİ İKRAMİYESİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER
30 YIL VE ÜZERİ HİZMETLERE VERİLEN EMEKLİ İKRAMİYESİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER
30 yıl ve üzeri verilen emekli ikramiyesini hak kazanan emekli vefat etti ise emekli ikramiyesini dul eşi yada yetim kalan çocukları alabilir mi?
112 Nedir ?
112 Nedir ?
112 Acil Sağlık Hizmetleri Nedir ?
ASKERLİK BİTİMİNDE MEMURUN GÖREVİNE GERİ DÖNMESİ
ASKERLİK BİTİMİNDE MEMURUN GÖREVİNE GERİ DÖNMESİ
Askerlik görevi nedeniyle aylıksız izne ayrılan Devlet memurunun görevine dönmesi için bazı kurallar uygulanır.
RAPOR ALAN MEMURDAN HANGİ KESİNTİLER YAPILIR?
RAPOR ALAN MEMURDAN HANGİ KESİNTİLER YAPILIR?
Hastalık nedeniyle rapor alıp hastalık izni kullanan memurların bazılarının mali haklarından, hastalık izni kullandıkları sürede kesintiler yapılabilmektedir.
ARŞİV MEVZUATI
ARŞİV MEVZUATI
SAĞLIK BAKANLIĞI ARŞİV MEVZUATI
YÜKSEK LİSANS YAPANLARDA KADEME İLERLEMESİ
YÜKSEK LİSANS YAPANLARDA KADEME İLERLEMESİ
Memurlara, memur olduktan sonra yada öncesinde tamamladıkları yüksek lisans için kademe ilerlemesi verilmektedir.
Kamu Zararından Doğan Alacakların Silinmesine İlişkin İlkeler
Kamu Zararından Doğan Alacakların Silinmesine İlişkin İlkeler
Kamu zararı ve zaman aşımı
ADAY MEMURUN DERECE VE KADEMESİNİN BELİRLENMESİ
ADAY MEMURUN DERECE VE KADEMESİNİN BELİRLENMESİ
Aday memurların eğitim durumlarına göre derece ve kademeleri belirlenir.
VERİLEN GÖREVLERİ YERİNE GETİRMEYEN MEMURA HANGİ CEZALAR VERİLİR?
VERİLEN GÖREVLERİ YERİNE GETİRMEYEN MEMURA HANGİ CEZALAR VERİLİR?
Görevlerini tam ve yerinde yerine getirmeyen memurlara çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır.
BECAYİŞ HANGİ DURUMLARDA GERÇEKLEŞİR ?
BECAYİŞ HANGİ DURUMLARDA GERÇEKLEŞİR ?
Kadrolu olarak Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan memur becayiş için başvurması durumunda Sağlık Bakanlığı kadroları arasında yer değiştirme yapılabilir mi?
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
23°C / 15°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:34
Güneş
05:30
Öğle
13:08
İkindi
17:05
Akşam
20:35
Yatsı
22:20
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 25 5 4 +40 79
2 Fenerbahçe 34 22 4 8 +33 74
3 Torku Konyaspor 34 19 6 9 +11 66
4 Medipol Başakşehir 34 16 7 11 +18 59
5 Osmanlıspor FK 34 14 10 10 +16 52
6 Galatasaray 34 13 9 12 +20 51
7 Kasımpaşa 34 14 12 8 +10 50
8 Akhisar Belediyespor 34 11 10 13 +1 46
9 Antalyaspor 34 12 13 9 +1 45
10 Gençlerbirliği 34 13 15 6 0 45
11 Bursaspor 34 13 16 5 -8 44
12 Trabzonspor 34 12 18 4 -19 40
13 Çaykur Rizespor 34 9 15 10 -9 37
14 Gaziantepspor 34 9 16 9 -19 36
15 Kayserispor 34 7 14 13 -16 34
16 Medicana Sivasspor 34 6 15 13 -14 31
17 Eskişehirspor 34 8 20 6 -25 30
18 Mersin İdmanyurdu 34 5 23 6 -40 21