Maaş Mutemeti
Bu haber 13 Haziran 2016 00:54:07 Tarihinde eklenmiştir.

RÖNTGEN ÇALIŞANLARIN MAĞDURİYETİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Röntgen birimi sağlık çalışanların temel sorunları ve çözüm önerileri

RÖNTGEN ÇALIŞANLARIN MAĞDURİYETİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Radyasyon ve röntgen teknisyenlerin çalışma koşullarını son zamanlarda çok gündeme çok geldi.Doğrusu yıllardır bu sorun seyrediliyordu.Şimdi her STK oturduğu yerden nutuk atıyor.Radyasyon vitamin değildir.

 

Şimdi sorarım yıllardır aklınız nerede idi.Röntgen çalışanların çalışma koşulları artık fare doğuruyor.Mağduriyet üstüne mağduriyet.Maden kazalarından sonra STK ler bastırıp üstüne bir sürü yasa çıktı.Röntgen çalışanların durumu neden gündeme gelmedi.STK ler neden takip etmedi.

 

Ayrıca diğer üzücü bulduğun bir konu STK lerin çerçeve açıklama yapması.Yahu kardeşim inin sahaya sorunları dinleyin gerçekleri görün.Fazla çalıştırılıyor kelimesi ne demek asıl sorunları takip edin.Neden fazla çalıştırılıyor.Ben size söyleyeyim.

 

1-Performansa dayalı döner sermaye ek ödeme sistemi tabiplere daha fazla kazanma duygusu aşılaması sonucu gereksiz tetkik istemelere neden olmuştur.Bakınız facebook gruplarda istenen tetkik örnekler hayret vericidir.

 

2-Bizim dönemimizde çalışma koşulları 5 saat idi.7 saate çıkarılmasına neden müsaade edildi.Radyasyon vitamin mi oldu da 7 saate çıktı.STK ler o dönemde varını yoğunu koyup 7 saate karşı çıkmalıydılar.

 

3-Yine o dönemde 90 gün FHZ yıpranma payında kısıtlama getirildi. İzinler için, hafta sonları FHZ Yıpranma payı ödenmeyecek dedi.STK ler ne yaptı yine ses çıkarmadı.Şimdi sorarım size Radyasyon cumartesi pazar yada tatil dinler mi? Zarar vermeyi bırakır mı ? Bunun bilimsel ispatı var mı ?

 

4-Bir röntgen çalışanı 24 saat nöbet tutturulması yada kendi isteği ile tutmasına neden izin verildi ? Neden kendi isteği ile 24 saat nöbet tutmak ister hiç sahaya inip bu soru soruldu mu ? Soruldu ise çözüme kavuşturuldu mu ?

 

5- Biz zahmet edip sorduk ben size cevabını vereyim Bir röntgen teknisyeni neden fazla mesai tutmaya yanaşır ?

 

Hayat standartlarını yakalamak için fazla para kazanma isteğidir.  Bu isteği gerçekleştirmesi için fazla mesai tutmaya yönelmesi durum o kadar ilginçtir ki fazla mesai tuttuğu halde fazla mesai ücreti alamayan röntgen teknisyeni bari fazla mesai tutayım da yada 24 saat nöbet tutayım da hiç olmaz ise saat 17:00 den sonraki çalışmalarım riskli birimden sayılsın da döner sermayem artsın anlayışını gütmektedir.Fazla mesai almasam da olur bari dönerim artsın.Bu performans sistemi ister istemez röntgen çalışanını da kendi kaosu içine sürüklüyor.

 

Dağ fare doğurmuş STK ler halen izlemektedir.Hiç böyle bir şey gördünüz mü? Acilde çalışan personel riskli birimde çalıştığı için riskli birinden döner sermaye ek ödeme ve nöbetleri de artırımlı almaktadır

Ammaaaa FHZ yıpranma payı yok.O zaman riskli birim değil.

 

Şimdi gelelim röntgen birimi riskli birimdir FHZ yıpranma payı onlara var. Ammaaaaa acilin içinde değilsen sen riskli değilsin sana riskli birim döner sermaye ve artırımlı fazla mesai yok.Radyasyon bu durumda acilde zararlı acilin dışında vitamin boyutu kazandı. Bunlar hep çerçeve toplu sözleşmenin sonucudur.Toplu sözleşme detaylar cümleler iyi kurulmaz ise bu sonuçları doğurmaktadır.

Örneğin sağlık çalışanlarına yıpranma payı dediler ne oldu detayları da toplu sözleşmede belirtseydiniz bu şekilde arap saçına dönmezdi.Toplu sözleşme profesyonel yaklaşım ister her bir madde 10 kere tartılıp biçilmeliydi.Daldan dala atlamak maalesef çözüm değil.Birini bitirin ötekine geçin böyle talepler birikti gitti okuyamaz olduk.

 

 

6-Röntgen teknisyenin şua  izni neden kullandırılmıyor ? Ya da neden kendi kullanmak istemez ?

 

Hastane idaresi elinde yeterli personel olmayınca her türlü yol mübah diyor.

Röntgen teknisyeni şua iznine çıkıp 1 ay döner almaz isem evimin bütçesi sallanır diyor.

 

 

7-Hastane idareleri bu konuda neden hassas değil ? Radyasyon mevzuatını okumuşlar mıdır ? Sonuçları nedir cezaları nedir haberleri var mıdır?

 

DOST ACI SÖYLERMİŞ ARKADAŞLARIM MAALESEF TÜM STK LER BU KONUDA SINIFTA KALDI.ASIL SORUN KENDİ İÇİMİZDE SORUNUNUZU ÜST MAKAMLARA TAŞIYACAK TEŞKİLAT YOK.

 

STK lere  tavsiyem çerçeve açıklama yapmayı bırakın sahaya inin.Sorunları dinleyin.

 

Bizim önerilerimiz

 

 

1)-Çalışma koşulları 5 saat olarak yeniden düzenlenmelidir

2)-Radyasyon mevzuatı maden yasası gibi yeniden revize edilmelidir.

3)-İş güvenliği denetimleri artırılmalıdır.Uymayanları ciddi anlamda caydırıcı cezalar verilmedir.

4)-Röntgen birimi konumuna bakılmaksızın tamamen günün 24 saati de olsa ek ödemeleri riskli birimden ödenmelidir.Şua izninde döner sermaye ek ödemesi tam çalışılmış gibi döner sermaye ek ödeme yapılmalıdır.

Hal böyle olunca röntgen teknisyenin 24 saat nöbet yada fazla mesai yapma isteğin önüne de geçilmiş olacaktır.Mevzuata uymayan idarecilerin caydırıcı cezaların verilmesi de bu durumu daha sağlıklı hale getirecektir

5)-Radyasyon sağlığa zararlıdır.Bunu dünya bilimin kabul gördü.Bizde cumartesi pazar izinlerinde kabul görmedi.Heyy STK ler bu nasıl iştir? Kaç yıldır bu işi izliyorsunuz? Konunun takipçisiyiz demekle olmaz bu iş onu belirtelim bizde sendikacılık yaptık.Bir şeyin çözümüne kavuşturmak istiyorsanız o koltuklarınızdan  kalkıp ta etrafa bakma gayreti gösterin.

 

Röntgen teknisyenin 90 gün var olan FHZ Yıpranma payı 40 günlere inerken izlediniz.Artık 120 güne çıkarılması için mücadele vermeniz farz olmuştur.Yoksa bu RÖNTGEN TEKNİSYENLERİN bütün günahlarını alırsınız.

 

Sevgili okurlarım dost acı söylermiş dayanamadım bu yılan hikayesini yazmaya karar verdim.Bizlerde eski sendikacılar olarak sizlerin sesleri olmaya devam edeceğiz.Sayın Sağlık Bakanımız Prof.Dr.Recep AKDAĞ'ı kendi sendikacılık dönemimden bilirim.Sağlık çalışanın sağlık koşullarını tehdit eden unsurları önüne koydunuz mu.Kesinlikle ilgilenip konuyu yakından takip eder.Burada söz konusu STK lerin sorunları dillendirmek yerine farklı yollara başvurmasıdır.

 

Siyasi büyüklerimiz röntgen teknisyenleri kanser olsun diye çabalamıyorlar burada esas sorun onların karşısına gerçek anlamda sorunları özetleyecek teşkilat olmamasından kaynaklanıyor.İnanın bana bilim adamı niteliğinde değerli siyasi büyüklerimize durum izah edilirse en kısa sürede sorunlarınız çözülecektir.

Atladığımız hususlar var ise lütfen aşağıda yorum yap kısmından belirtiniz.Önümüzdeki günlerde SGK uzmanı ve iş güvenliği uzmanı arkadaşlarımıza tespitlerimiz paylaşıp sorunların çözümü yada atlanan iş güvenliği uygulamaları cezaları hakkında bilgilendirme yaptırıp kamuoyu gündemi oluşturacağız.

 

Amacımız çerçeve açıklama ve yada nutuk atmak olmayacaktır.Bilim adamı niteliğinde açıklama yapıp bilim adamı niteliğinde sorunlara yaklaşmak olacaktır.Türkiye bir hukuk devletidir.Efsane Sağlık Bakanımız Prof.Dr.Recep AKDAĞ röntgen çalışanların böyle önemli bir sorununa hassasiyetle yaklaşıp röntgen çalışanların mağduriyeti ve süt izinleri sorununun çözümünü bayramda biz sağlık çalışanlarına müjdelemesini bekliyoruz.

Sağlıcakla Kalın.....

 

Yaşar BAŞARAN 

Eski Sağlık-Sen  Genel Mali Sekreteri

APK UZMANI

Memurmaasmutemeti.Com

 

RÖNTGEN ÇALIŞANLARI FHZ YIPRANMA PAYI HESAPLAMA ROBOTUNA GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap Toplam : 1 Yorum
  • Hüseyin çiftçi
    Hüseyin çiftçi , 14 Haziran 2016 09:55:50
    Hocam çok güzel tespitler yapmışsınız.bir röntgen teknisyeni olarak sizi ayakta alkışlıyorum.bizim için saatten ziyade expojur yani sutlama sayısı önemli.yani bir teknisyen aynı doktora sınırlama olduğu gibi 40-50 sut attimi benim günlük radyasyonum tolere hakkım bitti diye bilmeli.b u demek değil ki saat önemli değil elbette oda önemli.zaten bu kanun öncelikle rapor yazan radyologlara çıkartmak içindi.arada biz teknisyenler bire bir radyasyona maruz kalanlar kaynadik.radyasyona calisanlarinda soma faciasina dönüşmeden biran evvel el atılmasıni temenni ediyorum.
Personel Özlük Haklar
MESAİ SAATLERİ İÇİNDE VEFAT EDEN  MEMURUN SOSYAL GÜVENLİK HAKLARI VARMIDIR
MESAİ SAATLERİ İÇİNDE VEFAT EDEN MEMURUN SOSYAL GÜVENLİK HAKLARI VARMIDIR
İş yerinde çalışırken kalp krizi geçiren memurun vefatı" iş kazası" kapsamına giriyor mu?
AYLIKSIZ  İZİN SÜRELERİ
AYLIKSIZ İZİN SÜRELERİ
SGK VE AYLIKSIZ İZİNLER
MEMUR OLARAK ATANMADAN, 4/B SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞANIN, ÇALIŞMA SÜRELERİNİN  DEĞERLENDİRİLİRMESİ
MEMUR OLARAK ATANMADAN, 4/B SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞANIN, ÇALIŞMA SÜRELERİNİN DEĞERLENDİRİLİRMESİ
Memur olarak atanmadan önce sözleşmeli personel olarak görev yapılan sürelerin kazanılmış hak aylığında değerlendirilir mi?
Engelli memur istihdamı ile yükümlü bulunan kurum ve kuruluşlar hangileridir?
Engelli memur istihdamı ile yükümlü bulunan kurum ve kuruluşlar hangileridir?
Engellilere tahsis edilecek kadrolar hangi kriterlere göre belirlenmektedir ? Engelli alımı yapılacak kadrolar nasıl tahsis edilir ?
HARCIRAH YOLLUK ÖDEMELERİNDE MEMUR HANGİ BELGELERİ VERMEK ZORUNDADIR ?
HARCIRAH YOLLUK ÖDEMELERİNDE MEMUR HANGİ BELGELERİ VERMEK ZORUNDADIR ?
Yolluk talebinde bulanacak memur aşağıdaki belgeleri vermek zorundadır.
EK GÖSTERGE AYLIĞI
EK GÖSTERGE AYLIĞI
Memurun ek gösterge aylığı nedir ?
SİGORTALILIĞIN SONA ERMESİ
SİGORTALILIĞIN SONA ERMESİ
Memurlarda sigortalılığın sona ermesi nasıl gerçekleşir ?
4924 SÖZLEŞMELİ PERSONEL MAAŞ ÜCRET TESPİTİ
4924 SÖZLEŞMELİ PERSONEL MAAŞ ÜCRET TESPİTİ
4924 sözleşmeli personelin maaşlarını hangi kriterlere göre belirlenmektedir ?
DOĞUM ÖNCESİ RAPORUNU SGK İLE SÖZLEŞMESİ OLMAYAN SAĞLIK HİZMETİ SUNUCUSUNDAN ALINIRSA KABUL EDİLİR Mİ?
DOĞUM ÖNCESİ RAPORUNU SGK İLE SÖZLEŞMESİ OLMAYAN SAĞLIK HİZMETİ SUNUCUSUNDAN ALINIRSA KABUL EDİLİR Mİ?
8 haftalık doğum öncesi iznin 5 haftasını doğum sonrasına bırakmak için çalışabilir raporunu SGK ile sözleşmesi bulunmayan bir sağlık hizmeti sunucundan alınması durumunda,SGK ile sözleşmesi bulunan sağlık hizmeti sunucusuna onaylattırılmasının gerekli mi?
ADAY MEMUR EĞİTİM SORULARI VE KONULAR
ADAY MEMUR EĞİTİM SORULARI VE KONULAR
Temel Eğitim Programı Soruları,Hazırlayıcı Eğitim Soruları,
MEMUR MAAŞ HESAPLAMA UNSURLARI NELERDİR ?
MEMUR MAAŞ HESAPLAMA UNSURLARI NELERDİR ?
Mmeur maaş hesaplama hangi bölümlerden oluşmaktadır ?
MEMURLARDA BORÇLANMA KAPSAMINA GİREN HİZMET SÜRELER
MEMURLARDA BORÇLANMA KAPSAMINA GİREN HİZMET SÜRELER
Memurlar hangi süreleri borçlanabilir ?
AYLIKLARI ÖDEME ZAMANI
AYLIKLARI ÖDEME ZAMANI
Memur maaşlarının ödenme zamanı
İZİN ALMADAN MAZERET İZNİNİ KULLANAN MEMUR İÇİN DANIŞTAY KARARINI VERDİ.
İZİN ALMADAN MAZERET İZNİNİ KULLANAN MEMUR İÇİN DANIŞTAY KARARINI VERDİ.
İzin almadan mazeret iznini kullanan memur için verilen ceza danıştay tarafından bozuldu.
STAJ SÜRESİNDE ÖDENEN PRİMLER MEMURLARIN EMEKLİLİK YAŞ GRUBUNU ETKİLLER Mİ?
STAJ SÜRESİNDE ÖDENEN PRİMLER MEMURLARIN EMEKLİLİK YAŞ GRUBUNU ETKİLLER Mİ?
Staj süresi sigortalılık süresi başlangıcı olarak iş kazası ve meslek hastalığı durumunda esas alınır. Staj süreleri boyunca Sosyal Güvenlik Kurumuna malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortalarından prim gönderilmediği için hizmet bulunmaz.
SİGORTALILIK BAŞLANGICI ve HİZMETLER
SİGORTALILIK BAŞLANGICI ve HİZMETLER
Sigortalılık başlangıç süresi 5434 ve 5510 sayılı kannda nasıl hesaplanır ?
YILLIK İZİN KULLANIMLARINDA YOL SÜRESİ NASIL HESAPLANIR ?
YILLIK İZİN KULLANIMLARINDA YOL SÜRESİ NASIL HESAPLANIR ?
Memur yıllık izine çıkarken yol süresi verilir mi ?
Yıllık iznin tamamını kullanmamış memur mazaret izni alabilir mi ?
Yıllık iznin tamamını kullanmamış memur mazaret izni alabilir mi ?
Yıllık iznin hepsini kullanmamış memur yinede mazaret izni kullanabilir mi ?
TKHK Birlik Personelinin Nitelikleri ve  Sözleşme Süresi
TKHK Birlik Personelinin Nitelikleri ve Sözleşme Süresi
TKHK'de çalışan sözleşmeli personellerin özellikleri nelerdir ?
DOĞUM SONRASI KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMA HAKKINDA BİLİNMEYENLER
DOĞUM SONRASI KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMA HAKKINDA BİLİNMEYENLER
Çıkarılan yeni kanunla doğum ve evlat edinme sonrası kısmi süreli çalışma haklarında yeni hususlar getirildi.
MEMUR OLMADAN ÖNCE SSK'LI OLARAK ÇALIŞANLARA ERKEN EMEKLİLİK HAKKI
MEMUR OLMADAN ÖNCE SSK'LI OLARAK ÇALIŞANLARA ERKEN EMEKLİLİK HAKKI
Memur olmadan önce SSK'lı olarak çalışmış olanlar erken emekli olabilecek.
ATAMASI YAPILAN MEMUR KAÇ GÜN İÇİNDE GÖREVE BAŞLAMALI?
ATAMASI YAPILAN MEMUR KAÇ GÜN İÇİNDE GÖREVE BAŞLAMALI?
Yapılan atamalarda memurun göreve başlama süresini ikamet ettiği yer belirler.
HANGİ DURUMLARDA ADAY MEMURUN NAKLEN ATAMASI OLUR?
HANGİ DURUMLARDA ADAY MEMURUN NAKLEN ATAMASI OLUR?
Aday memurlar bu adaylık süreci boyunca 657 sayılı Kanun ile başka kuruma nakillerine yasak getirilmiştir.Ancak bu yasak bazı halleri kapsamamaktadır.
MEMUR OHAL DÖNEMİNDE AYLIKSIZ İZİN KULLANABİLİRMİ ?
MEMUR OHAL DÖNEMİNDE AYLIKSIZ İZİN KULLANABİLİRMİ ?
Memurlar kanuna göre iki izin hakkına sahiptirler. Bunlar aylıklı ve aylıksız izinler olmak üzere ikiye ayrılır.
ADAY MEMURLARIN YETİŞTİRİLMESİ VE ADAYLIĞA KABULU
ADAY MEMURLARIN YETİŞTİRİLMESİ VE ADAYLIĞA KABULU
Devlet memurlarında adaylık süresi 1 yıldan az,2 yıldan çok olamaz.
OHAL DÖNEMİNDE YÖNETİCİ KADROSUNA ATANMA ŞARTLARI DEĞİŞTİ Mİ?
OHAL DÖNEMİNDE YÖNETİCİ KADROSUNA ATANMA ŞARTLARI DEĞİŞTİ Mİ?
Ülke çapında 15 Temmuz 2016 tarihinde alçakça kalkışılan darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte alınan tedbirlerle ilgili olarak kamu çalışanlarına ve KHK'lara yönelik bazı düzenlemeler yapıldı.
DEVLET MEMURLARININ KAMUDA İSTİHDAM ŞEKİLLERİ
DEVLET MEMURLARININ KAMUDA İSTİHDAM ŞEKİLLERİ
657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre kamuda sözleşmeli personel,geçici personel,işçi ve memur olmak üzere kamuda 4 farklı istihdam şekli vardır.
MEMUR HASTALIK RAPORUNU KURUMA GEÇ İLETİRSE HANGİ YAPTIRIMLARLA KARŞILAŞIR?
MEMUR HASTALIK RAPORUNU KURUMA GEÇ İLETİRSE HANGİ YAPTIRIMLARLA KARŞILAŞIR?
Hastalık raporu alan memur raporu çalıştığı kurumuna iletmeden hastalık iznini kullanmaya devam ederse bazı yaptırımlarla karşılaşabilir.
NİKAHSIZ EŞTEN OLAN ÇOCUK İÇİN MEMUR ÜCRETSİZ İZİN ALABİLİR Mİ?
NİKAHSIZ EŞTEN OLAN ÇOCUK İÇİN MEMUR ÜCRETSİZ İZİN ALABİLİR Mİ?
Bir başkası ile nikahlı olan baba birlikte yaşadığı nikahsız olan kadından çocuk sahibi olursa,çocuğun bakımı için ücretsiz izin alabilir mi?
HAKSIZ YERE İFTİRAYA UĞRAYAN MEMUR NE YAPMALIDIR.
HAKSIZ YERE İFTİRAYA UĞRAYAN MEMUR NE YAPMALIDIR.
İş hayatında çalışanların karşılaşmak istemeyecekleri durumların başında iftiraya uğramak gelir.
MEMUR SADAKAT YEMİNİ
MEMUR SADAKAT YEMİNİ
Memurlar "Asli Devlet Memuru" olarak atandıklarında "sadakat" yemini etmektedirler.
UZUN SÜRE HASTALIK İZNİ ALAN MEMURUN EMEKLİLİĞE SEVK EDİLEBİLMESİ
UZUN SÜRE HASTALIK İZNİ ALAN MEMURUN EMEKLİLİĞE SEVK EDİLEBİLMESİ
Memurlar 657 sayılı Kanunda belirtildiği hastalık izni sürelerini kullandıkları halde iyileşmezlerse,aynı sürede tekrar hastalık izni alabilmektedirler.Ancak verilen bu süre içinde memur sağlığına kavuşamazsa bu memurlar hakkında emeklilik hükümleri uygulanır.
ÇOCUK MAZERETİ NEDENİYLE İZİN TALEP EDİLECEK DURUMLAR
ÇOCUK MAZERETİ NEDENİYLE İZİN TALEP EDİLECEK DURUMLAR
657 sayılı Devlet Memurları Kanunda belirtilen düzenlemelere göre memurlara doğum,çocuk,evlenme ve ölüm mazeretleri nedeniyle izin verilmesi zoruludur.
YILLIK İZİNLERDE ŞEHİR DIŞINA ÇIKAN MEMUR KURUMUNDAN İZİN ALMALI MI?
YILLIK İZİNLERDE ŞEHİR DIŞINA ÇIKAN MEMUR KURUMUNDAN İZİN ALMALI MI?
Memurlar yıllık yasal izinlerini kullanırken ikamet ettikleri yada görev yaptıkları yerin dışına çıkarken amirlerinden izin alıp almamak konusunda tereddütte kalmaktalar.
AMİRLER HANGİ DURUMLARDA CEZA ALIR ?
AMİRLER HANGİ DURUMLARDA CEZA ALIR ?
657 sayılı Devlet Memurları Kanunda, amir konumunda olan devlet memurlarının emirlerinde görev yapan memurlara karşı tutum ve davranışlarının nasıl olması gerektiği belirtilmiştir.
MAZERET İZNİNDE OLAN MEMUR İZİNDE İKEN HASTALIK RAPORU ALMASI İZNİ ETKİLER Mİ?
MAZERET İZNİNDE OLAN MEMUR İZİNDE İKEN HASTALIK RAPORU ALMASI İZNİ ETKİLER Mİ?
Mazeret izninde olan memur izinde iken hastalık nedeniyle kısa veya uzun süreli rapor alabilmektedir.
YILLIK İZİNDE İKEN HASTALIK RAPORU ALAN MEMURUN YAPMASI GEREKENLER
YILLIK İZİNDE İKEN HASTALIK RAPORU ALAN MEMURUN YAPMASI GEREKENLER
Yıllık izinde iken hastalanıp usulüne uygun hastalık raporu alan memurun kanuna göre uyması gereken bazı kurallar var.
MEMURLAR EŞİ ŞİRKET KURARSA KAÇ GÜN İÇİNDE BİLDİRMELİLER?
MEMURLAR EŞİ ŞİRKET KURARSA KAÇ GÜN İÇİNDE BİLDİRMELİLER?
Eşinin şirket kurduğunu yada ticaret veya kazanç getirici faaliyetlerini 15 gün içinde kuruma bildirmeyen memura disiplin cezası verilir.
Mehil Müddeti Süresi Ne Kadardır?
Mehil Müddeti Süresi Ne Kadardır?
657 sayılı Devlet Memurları Kanununda 'Mehil Müddet' ataması yapılan Devlet memurlarının görev yerine hareket etmesine ve göreve başlamasına ilişkin süreler olarak belirtilmiştir.
EVLENEN MEMURLARIN İZİN HAKLARI
EVLENEN MEMURLARIN İZİN HAKLARI
657 sayılı Kanunun izin hakkına ilişkin düzenlemelerine göre bazı izinler evlenmeyle hak kazanılmakta.
MAZERET İZİNLERİNİN KULLANDIRILMASI
MAZERET İZİNLERİNİN KULLANDIRILMASI
Devlet memurlarına verilen ve 657 sayılı Kanunda belirtilmiş olan mazeretlere dayanmadan mazeret izni kullandırılması amirlerin takdiri ile mümkündür.
MEMURLAR HANGİ DURUMLARDA VE NE KADAR SÜRE AYLIKSIZ İZİN KULLANABİLİRLER
MEMURLAR HANGİ DURUMLARDA VE NE KADAR SÜRE AYLIKSIZ İZİN KULLANABİLİRLER
Devlet memurları,çeşitli sebepler nedeniyle ve farklı sürelerde aylıksız izin kullanırlar.
ANALIK İZİN VE AYLIKSIZ İZİN GÜNLERİ BÖLGE HİZMETİ OLARAK SAYILIR MI?
ANALIK İZİN VE AYLIKSIZ İZİN GÜNLERİ BÖLGE HİZMETİ OLARAK SAYILIR MI?
Memurların aldıkları analık izni ve aylıksız izin günleri bölge hizmeti kapsamına girer mi? İşte cevabı.
MEMURLARIN ALDIĞI BAZI RAPORLARDA SAĞLIK KURULU ONAYININ BULUNMASI ŞARTI
MEMURLARIN ALDIĞI BAZI RAPORLARDA SAĞLIK KURULU ONAYININ BULUNMASI ŞARTI
Memurlar için hastalık nedeniyle tek hekim tarafından verilen bazı raporlar sağlık kurulu onayı alınmadan hastalık izni olarak kabul edilmez.
DOĞUMDAN SONRA AYLIKSIZ DOĞUM İZNİNE AYRILAN ANNE DOĞUM İZNİNDEN ÇAĞIRILABİLİR Mİ?
DOĞUMDAN SONRA AYLIKSIZ DOĞUM İZNİNE AYRILAN ANNE DOĞUM İZNİNDEN ÇAĞIRILABİLİR Mİ?
Doğumdan sonra aylıksız izne ayrılan anneden ücretsiz iznini bozup görevine geri dönmesi istenebilir mi?
YAKINI VEFAT EDEN MEMUR KAÇ GÜN İZİN ALABİLİR?
YAKINI VEFAT EDEN MEMUR KAÇ GÜN İZİN ALABİLİR?
Memurlara mazeret izni verilecek haller arasında, bazı yakınlarının ölümü hali de yer almaktadır.
MEMURLARIN GEÇİCİ VE ASİL GÖREV YERLERİNİN AYNI OLMASI DURUMU
MEMURLARIN GEÇİCİ VE ASİL GÖREV YERLERİNİN AYNI OLMASI DURUMU
Geçici görevle atandığı yere rahatsızlığı raporlu olup gidemeyen memurun aynı yere asil olarak atanması durumunda hangi hükümler uygulanır?
ÜCRETSİZ YILLIK İZİN ALMAK İÇİN HANGİ ŞARTLARI YERİNE GETİRMEK GEREKİR.
ÜCRETSİZ YILLIK İZİN ALMAK İÇİN HANGİ ŞARTLARI YERİNE GETİRMEK GEREKİR.
Öncelikli olarak 12 aya kadar yıllık izin alınması için hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında beş hizmet yılını tamamlamış olması gerekmektedir.
MEMURLARDA YILLIK İZİN SÜRESİNİ ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞILAN GÜNLER NASIL ETKİLER ?
MEMURLARDA YILLIK İZİN SÜRESİNİ ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞILAN GÜNLER NASIL ETKİLER ?
Memurlarda yıllık izin süreleri hesabına memuriyet dışı bazı sürelerde dahil edilebilmektedir.
MEMURLARDA GEÇİCİ GÖREVLENDİRMENİN ŞARTLARI NELERDİR?
MEMURLARDA GEÇİCİ GÖREVLENDİRMENİN ŞARTLARI NELERDİR?
Belli usul ve şartlar içinde memurun isteği yada isteği dışında memurların bulundukları kurumda yada başka kurumlarda geçici olarak görevlendirilebilirler.