Bu haber 10 Haziran 2016 01:05:23 Tarihinde eklenmiştir.

Resmi tatillerde ve bayramlar da çalışan kamu personeli cezalandırılıyor

Başbakanlık personel ve prensipleri genel müdürlüğünün göndermiş olduğu, tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki resmi yazısında aynen şu ifadeler yer almaktadır.

Kamuda çalışan tüm personellerin idari izinli sayılmaları hususundaki yazının 16 eylül 2015 tarih ve 10381 sayılı yazısı ''Kurban bayramı tatili, 23 Eylül 2015 Çarşamba günü saat 13.00'te başlayacaktır. 

 

Kurum yöneticilerine gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede   eleman bulundurulması kaydıyla;  kamu kurum ve kuruluşlarında ki tüm çalışanların 21 Eylül Pazartesi gününden itibaren idari izinli sayılmaları uygun görülmüştür. ''Eyvallah,  buraya kadar her hangi bir sıkıntı yok ancak sıkıntı ikinci paragrafta başlıyor şöyle ki; idari izinde görevde olanlara her hangi bir fazla ödemede bulunulmayacaktır. Bu hususu aşağıda o aya ait çalışma gün sayısı ve mesai saati üzerinden açıklayacağım. 

 

 

2015 yılı Eylül ayı 30 gün çekiyor. Çalışılmayan gün sayısı 10.5 gün (hafta sonları ve bayramdaki 2.5 idari izinde dahil). Kalan gün sayısı 30-10.5=19.5 gün çalışmaya tekabül eden  gün sayısı yapacağımız hesaplamada 2.5 idari izni genelgeye göre düşmeden  yapacağız :19.5x8=156 saat yani genelgeye göre bu 156 saatlik mesainin üzerindeki çalışma saatleri fazla mesaiden sayılacaktır. Eğer idari izinleri de aylık mesai tamamlamanın içinden düşse idik çalışılan gün sayısı 17 güne düşecekti o zaman 17x8=136 saati dolduran fazla mesaiyi hak etmiş olacaktı. Bu durumda mevcut uygulamayla 156-136=20 saat idari izinde görevli olan personelin hak kaybı oluşmakta böylece resmi bayram tatillerinde hizmetin aksatılmaması adına çalıştırılan kamu personeli mağdur edilmektedir. Hükümetimizden bu konuya el atmalarını ve kamu çalışanlarının hak kayıplarının oluşmamasını diliyorum.  

 

 

Sonuç olarak buradan çağrıda bulunuyorum; tüm ülkemizde kamu çalışanlarının hak ve menfaatlerini korumak adına hizmet veren tüm sendikalara, derneklere ve sivil toplum kuruluşlarına zira yukarıda bahsetmiş olduğum 2015 yılı kurban bayramında  idari izinlerde görevli olmak zorunda olan tüm personellerinin fazla mesai saat ücretinin ortalama 8.7 tl olduğundan 20x8.7=174 tl  olup 2015 yılı kurban bayramında çalışan idari izinde görevli personelin hak kaybı bu şekilde  gerçekleşmiştir. Şimdi önümüzde ramazan bayramının 9 güne çıkarılacağı ve cuma gününün idari izinden sayılacağı görülmektedir dolayısıyla kamu çalışanlarının devam eden mağduriyetlerine bir son verilmesi istiyorum. 

Saygılarımla.

 

Yaşar BAŞARAN 

Eski Sağlık-Sen  Genel Mali Sekreteri

APK UZMANI

Memurmaasmutemeti.Com

 

 

 
 
 
 


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
 2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri
2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri
2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri konusu hakkında merak edilenleri yanıtladık. 2018 yılı Ocak ayı itibariyle güncel sağlık personeli nöbet ücreti, sağlık personeli icap ücreti, uzman doktor nöbet ücreti, hekim nöbet ücreti, hemşire nöbet ücreti, hemşire icap ücreti ne kadar? Sağlık kurumlarında görev yapan personele nöbet ve icap nöbeti görevi verilmesi durumunda, bu görev sürelerinin izin kullandırılmak suretiyle karşılanmayan kısmı için sağlık çalışanlarına ücret ödenmektedir. Sağlık çalışanlarının 2018 Ocak ayı itibariyle alacağı Nöbet ve icap Ücretlerini sizin için hesapladık.
2018 Ocak Sağlık Çalışanlarının Maaşları Belli Oldu
2018 Ocak Sağlık Çalışanlarının Maaşları Belli Oldu
4. Toplu sözleşmenin ardından sağlık çalışanlarının merakla beklediği 2018 maaş miktarları ve maaşlara belli oldu. Hemşire maaşı ne kadar, doktor maaşı ne kadar oldu. İşte detaylar…Hükümet ile memur sendikaları anlaştı. En düşük memur maaşı Temmuz 2018’den sonra 2 bin 928 TL’ye, en düşük memur emeklisi maaşı ise 2 bin 13 TL’ye çıkıyor. Maaşta kümülatif artış % 17.5’i buldu.
KAZ DAĞLARI'NDA ORMAN YANGINI
KAZ DAĞLARI'NDA ORMAN YANGINI
Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Şahindere Kanyonu'nda 4 farklı noktada orman yangını çıktı yangın çıktı.
SAĞLIK BAKANI'NDAN  AÇIKLAMALAR
SAĞLIK BAKANI'NDAN AÇIKLAMALAR
Türkiye’nin bir sağlık merkezi olma yolunda ilerlediğini belirten Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık hizmetlerinde Türkiye’nin dünya ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.
GÜNEŞ İLE GELEN SAĞLIK
GÜNEŞ İLE GELEN SAĞLIK
Kemik sağlığı üzerine yararları uzun yıllardan beri bilinen D vitamininin eksikliği ve yetersizliği durumunda gençlerde ve yaşlılarda birçok hastalığa neden oluyor.