Bu haber 09 Haziran 2016 19:28:27 Tarihinde eklenmiştir.

AYNI HASTANEDE ÇALIŞAN RONTGEN TEKNİSYENLERİNİN TROİD KANSERİ OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Kayseri'de ki Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde Radyoloji biriminde çalışan 12 röntgen teknisyeninin troid kanserine yakalandığı iddia edildi.

Türk Sağlık-Sen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvuru yaparak 12 röntgen teknisyeninin sevk edildikleri  hastanenin Kulak Burun Boğaz Hastalıkları birimi tarafından tiroid (Troid Papiller CA) kanseri teşhisi konulduğu ve çalışma ortamında gerekli önlemler alınmadığı iddiasını araştırması için müfettiş talep etti.

 

Sendika tarafından yapılan başvuruda elde edilen teşhise rağmen İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından inceleme yapılmadığı ayrıca hiç bir önlem alınmadığı dikkat çekilerek şunlar denildi:" Radyasyon doz ölçümlerinin mevzuata uygun olarak yapılmadığı, birimde meslek hastalığına sebep olabilecek ortamın bulunduğu sabittir. Zira 12 personelin aynı hastalığa yakalanması bu durumu ortaya koymaktadır. Ancak konuya ilişkin olarak hiçbir adım atılmamış hiçbir önlem alınmamıştır."

 

GEREKLİ ÖNLEMLER BİR TÜRLÜ ALINMIYOR

 

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci konuyla ilgili olarak," 12 röntgen teknisyenimizin çalışma şartları nedeniyle tiroid kanserine yakalanması Sağlık kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliğinin halini anlatmaya yeterlidir. Ne yazık ki sağlık çalışanlarının sağlığı önemsenmiyor. Gerekli önlemler bir türlü alınmıyor. Çalışma ortamlarının oluşturulmasında ve çalışanların sağlığının korunmasında hassas davranılmıyor. Umarız ki Çalışma bakanlığı bu konuda gerekli hassasiyeti gösterir ve yaşanan bu durumun hesabı sorulur."dedi Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap