Bu haber 31 Mayıs 2016 16:05:43 Tarihinde eklenmiştir. 574 Defa Okundu.

Gençlerle Tütünsüz Bir Geleceğe

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün ürünlerinin zararları hakkında kamuoyunda bir farkındalık oluşturulması, toplum bilincinin artırılması amacıyla 31 Mayıs tarihi “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilmiştir.

Bu amaca yönelik olarak tüm dünyada 31 Mayıs çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 31 Mayıs Günü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlanmakta, tüm illerimizde il halk sağlığı müdürlüklerince ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca yapılan faaliyetlerle tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekilmektedir.

 

Ülkemizde bu yıl kutlanacak olan dünya tütünsüz günü etkinliklerinin ana teması “Gençlerin Tütünden Korunması” olarak belirlenmiştir. Bu temanın kamuoyu nezdinde duyurulması için “Gençlerle Tütünsüz Bir Geleceğe” sloganı benimsenmiştir.

 

Bilindiği üzere ülkemiz tütünle mücadele alanında lider ülke konumunda olup, bu alanda yürütülen çalışmalar tüm dünyaya örnek olarak gösterilmektedir. Bu çalışmaların en temel amaçlarından birisi de çocuk ve gençlerin tütün ürünlerinin zararlarından korunmasıdır. Tütünle mücadele alanında koordinatör bakanlık olan Sağlık Bakanlığı, gençlerin tütünden korunması amacına yönelik olarak illerimizden gelen gençlerle birlikte çalışarak “Tütünle Mücadele Gençlik Eylem Planı”nı oluşturmuştur. Sivil toplum kuruluşlarından gelen gençlerle birlikte oluşturulan eylem planı 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

“Tütünle Mücadele Gençlik Eylem Planı”, gençlerin bizzat kendileri için tütünle mücadele konusunda neler yapabileceklerini, bu mücadelede nasıl daha aktif yer alabileceklerini, sahada nasıl tütünle mücadelenin etkin bir parçası haline gelebileceklerini tartışarak geliştirdikleri strateji ve faaliyetleri içermektedir.

 

Sosyal medyanın gençler arasında yaygın olarak kullanımı, eylem planında sosyal medya üzerinden yürütülecek faaliyetleri daha ön plana çıkartmıştır. Bu kapsamda yürütülen çalışmaların ilk yansıması, Bakanlığımız ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin işbirliğinde geliştirilen “Yeşil Dedektör” uygulaması olmuştur. GPS teknolojisi ile çalışan bu mobil uygulama ile vatandaşlarımız akıllı telefonlar, tabletler aracılığı ile kanunen yasak olan yerlerde sigara içildiğini görmeleri halinde, bu durumu online olarak ihbar edebileceklerdir.

 

Gençler tarafından yoğun olarak kullanılacağı tahmin edilen mobil ihbar uygulaması, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Etkinliği kapsamında kısa bir video gösterimi ile tanıtılacaktır. Yapılacak canlı bağlantı ile Yeşil Dedektör’ ün ilk uygulaması toplantı esnasında gerçekleştirilecektir.

 

Hâlihazırda hizmet vermekte olan “Alo 184 SABİM Tütün İhbar Hattı” nın yanı sıra Yeşil Dedektör uygulaması hayata geçirilerek toplum katılımının artırılması hedeflenmektedir.Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
 2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri
2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri
2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri konusu hakkında merak edilenleri yanıtladık. 2018 yılı Ocak ayı itibariyle güncel sağlık personeli nöbet ücreti, sağlık personeli icap ücreti, uzman doktor nöbet ücreti, hekim nöbet ücreti, hemşire nöbet ücreti, hemşire icap ücreti ne kadar? Sağlık kurumlarında görev yapan personele nöbet ve icap nöbeti görevi verilmesi durumunda, bu görev sürelerinin izin kullandırılmak suretiyle karşılanmayan kısmı için sağlık çalışanlarına ücret ödenmektedir. Sağlık çalışanlarının 2018 Ocak ayı itibariyle alacağı Nöbet ve icap Ücretlerini sizin için hesapladık.
2018 Ocak Sağlık Çalışanlarının Maaşları Belli Oldu
2018 Ocak Sağlık Çalışanlarının Maaşları Belli Oldu
4. Toplu sözleşmenin ardından sağlık çalışanlarının merakla beklediği 2018 maaş miktarları ve maaşlara belli oldu. Hemşire maaşı ne kadar, doktor maaşı ne kadar oldu. İşte detaylar…Hükümet ile memur sendikaları anlaştı. En düşük memur maaşı Temmuz 2018’den sonra 2 bin 928 TL’ye, en düşük memur emeklisi maaşı ise 2 bin 13 TL’ye çıkıyor. Maaşta kümülatif artış % 17.5’i buldu.
KAZ DAĞLARI'NDA ORMAN YANGINI
KAZ DAĞLARI'NDA ORMAN YANGINI
Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Şahindere Kanyonu'nda 4 farklı noktada orman yangını çıktı yangın çıktı.
SAĞLIK BAKANI'NDAN  AÇIKLAMALAR
SAĞLIK BAKANI'NDAN AÇIKLAMALAR
Türkiye’nin bir sağlık merkezi olma yolunda ilerlediğini belirten Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık hizmetlerinde Türkiye’nin dünya ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.
GÜNEŞ İLE GELEN SAĞLIK
GÜNEŞ İLE GELEN SAĞLIK
Kemik sağlığı üzerine yararları uzun yıllardan beri bilinen D vitamininin eksikliği ve yetersizliği durumunda gençlerde ve yaşlılarda birçok hastalığa neden oluyor.