Maaş Mutemeti
Bu haber 31 Mayıs 2016 16:05:43 Tarihinde eklenmiştir.

Gençlerle Tütünsüz Bir Geleceğe

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün ürünlerinin zararları hakkında kamuoyunda bir farkındalık oluşturulması, toplum bilincinin artırılması amacıyla 31 Mayıs tarihi “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilmiştir.

Gençlerle Tütünsüz Bir Geleceğe

Bu amaca yönelik olarak tüm dünyada 31 Mayıs çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 31 Mayıs Günü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlanmakta, tüm illerimizde il halk sağlığı müdürlüklerince ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca yapılan faaliyetlerle tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekilmektedir.

 

Ülkemizde bu yıl kutlanacak olan dünya tütünsüz günü etkinliklerinin ana teması “Gençlerin Tütünden Korunması” olarak belirlenmiştir. Bu temanın kamuoyu nezdinde duyurulması için “Gençlerle Tütünsüz Bir Geleceğe” sloganı benimsenmiştir.

 

Bilindiği üzere ülkemiz tütünle mücadele alanında lider ülke konumunda olup, bu alanda yürütülen çalışmalar tüm dünyaya örnek olarak gösterilmektedir. Bu çalışmaların en temel amaçlarından birisi de çocuk ve gençlerin tütün ürünlerinin zararlarından korunmasıdır. Tütünle mücadele alanında koordinatör bakanlık olan Sağlık Bakanlığı, gençlerin tütünden korunması amacına yönelik olarak illerimizden gelen gençlerle birlikte çalışarak “Tütünle Mücadele Gençlik Eylem Planı”nı oluşturmuştur. Sivil toplum kuruluşlarından gelen gençlerle birlikte oluşturulan eylem planı 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

“Tütünle Mücadele Gençlik Eylem Planı”, gençlerin bizzat kendileri için tütünle mücadele konusunda neler yapabileceklerini, bu mücadelede nasıl daha aktif yer alabileceklerini, sahada nasıl tütünle mücadelenin etkin bir parçası haline gelebileceklerini tartışarak geliştirdikleri strateji ve faaliyetleri içermektedir.

 

Sosyal medyanın gençler arasında yaygın olarak kullanımı, eylem planında sosyal medya üzerinden yürütülecek faaliyetleri daha ön plana çıkartmıştır. Bu kapsamda yürütülen çalışmaların ilk yansıması, Bakanlığımız ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin işbirliğinde geliştirilen “Yeşil Dedektör” uygulaması olmuştur. GPS teknolojisi ile çalışan bu mobil uygulama ile vatandaşlarımız akıllı telefonlar, tabletler aracılığı ile kanunen yasak olan yerlerde sigara içildiğini görmeleri halinde, bu durumu online olarak ihbar edebileceklerdir.

 

Gençler tarafından yoğun olarak kullanılacağı tahmin edilen mobil ihbar uygulaması, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Etkinliği kapsamında kısa bir video gösterimi ile tanıtılacaktır. Yapılacak canlı bağlantı ile Yeşil Dedektör’ ün ilk uygulaması toplantı esnasında gerçekleştirilecektir.

 

Hâlihazırda hizmet vermekte olan “Alo 184 SABİM Tütün İhbar Hattı” nın yanı sıra Yeşil Dedektör uygulaması hayata geçirilerek toplum katılımının artırılması hedeflenmektedir.

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap