Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 27 Mayıs 2016 08:06:04 Tarihinde eklenmiştir.

Emekli aylığı alan ancak halen çalışmakta olan personel kısa süreli olarak gönderildiği yer için alacağı harcırahtan eşi de faydalanabilir mi?

Emekli aylığı alan ancak halen çalışmakta olan personel kısa süreli olarak gönderildiği yer için alacağı harcırahtan eşi de faydalanabilir mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun "Yolluk giderleri ve gündelikleri" başlıklı 177 nci maddesinde "Bu Kanun hükümlerine tabi Devlet memurlarından bir görevin ifası için sürekli veya geçici olarak görev yerinden ayrılanların yol giderleri ve gündelikleri, yolluklar hakkındaki özel kanun hükümlerine göre ödenir.

Sözleşmeli olarak çalıştırılanların yol masrafları ile gündelikleri sözleşmelerindeki şartlara göre ödenir."hükmü bulunmaktadır.

10/02/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanunu devlet memurlarının yol masraflarının,aile, gündelik ve yer değiştirme masraflarının düzenlenmesi amacıyla yürürlüğe girmiştir.

6245 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinde "e. Aile fertleri: Memur ve hizmetlinin, harcırah verilmesini gerektiren olay sırasında evlilik bağıyla bağlı olduğu eşi
ile bakmakla yükümlü olduğu usul ve füruu ve erkek ve kız kardeşlerini;"
 ifade edeceği hükmü yer alır. Söz konusu maddede eş için "Memur ve hizmetlinin, harcırah verilmesini gerektiren olay sırasında evlilik bağıyla bağlı olduğu eşi" ibaresi bulunur.

 

Bu maddeler doğrultusunda, devlet memurunun naklen atanması durumunda emekli sandığından emekli aylığı alan eşe de harcırah verilmesi mümkündür.


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap