Bu haber 24 Mayıs 2016 16:13:44 Tarihinde eklenmiştir. 1957 Defa Okundu.

ULUSLARARASI SAĞLIK PERSONELİ GÖÇÜ VE TÜRKİYE

Türkiye'de sağlık personelinin yurt dışına göç nedenleri

Uluslararası sağlık çalışanları göçüne ilişkin tartışmaların Türkiye gündeminde yer alması ağırlıklı olarak 2006 yılında gündeme gelen “ithal hekim” girişimi ile olmuştur. O günden bu güne Türkiye sağlık ortamında sağlık çalışanlarının göçü, azlığı veya fazlalığı konularındaki tartışmalar AB dinamiğinin rüzgarını da arkasına alarak artan bir şekilde devam etmiştir.

 

Türkiye’de sağlık personeli içe ve dışa göç paternleri analiz sonuçları göstermedir ki; dışa göç tercihlerinin çoğu üç temel bireysel girişim nedenli olmaktadır:

(i) eğitim amacıyla,

(ii) yabancı bir ülkede eğitimin tamamlanmasını takiben yaşama ve/veya çalışma isteği,

(iii) yabancı bir ülkede çalışma isteği.

 

Türkiye’den Avrupa’ya göç süreçlerinin uzun bir tarihsel geçmişi olmakla birlikte, yoğunlukla 1960’lı yıllarda yaşanmış olup varış noktaları daha çok Almanya ve Hollanda’dır. 1970’li yılların ortalarından itibaren, dışa göç tercihinde bulunan Türk vatandaşlarının büyük çoğunluğu, sağlık personelinin de içinde yer aldığı, kalifiye insan gücü grubu olmuştur. OECD 2007 Uluslararası Göçe Bakış raporuna göre ise, Türkiye’de eğitimini tamamlamış hekim ve hemşirelerin en çok göç ettikleri üç ülke sırasıyla; Birleşik Devletler (%63), Almanya (%28) ve Birleşik Krallıktır (%6). Benzer şekilde, Türkiye doğumlu sağlık personelinin en çok tercih ettikleri ülkeler de Birleşik Devletler, İsviçre, Birleşik Krallık, Avusturya ve Yunanistan’dır. 14 Türkiye’nin, 1999 yılında AB’ye aday olmasıyla birlikte, sağlık personelinin Avrupalılaşma yönündeki eğilimlerinin ciddi bir ivme kazanacağı görüşleri hakimdir.

Bu anlamda, AB’ye katılım sonrasında, sağlık personelini de içine alacak şekilde, beyin göçünün önemli bir problem olabileceği unutulmamalıdır. Türkiye’de içe göç ile alakalı perspektif ise, sınırlı yasal düzenlemeler ile bağlantılı olarak oldukça minimal düzeydedir. 22.02.2012 tarihli ve 28212 sayılı “Yabancı Sağlık Meslek Mensuplarının Türkiye’de Özel Sağlık Kuruluşlarında Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik” çerçevesinde, diş hekimi, eczacı, ebe ve hastabakıcılar hariç yabancı sağlık meslek mensupları, sadece özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmektedirler.Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
 2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri
2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri
2018 Sağlık Personeli Nöbet ve İcap Ücretleri konusu hakkında merak edilenleri yanıtladık. 2018 yılı Ocak ayı itibariyle güncel sağlık personeli nöbet ücreti, sağlık personeli icap ücreti, uzman doktor nöbet ücreti, hekim nöbet ücreti, hemşire nöbet ücreti, hemşire icap ücreti ne kadar? Sağlık kurumlarında görev yapan personele nöbet ve icap nöbeti görevi verilmesi durumunda, bu görev sürelerinin izin kullandırılmak suretiyle karşılanmayan kısmı için sağlık çalışanlarına ücret ödenmektedir. Sağlık çalışanlarının 2018 Ocak ayı itibariyle alacağı Nöbet ve icap Ücretlerini sizin için hesapladık.
2018 Ocak Sağlık Çalışanlarının Maaşları Belli Oldu
2018 Ocak Sağlık Çalışanlarının Maaşları Belli Oldu
4. Toplu sözleşmenin ardından sağlık çalışanlarının merakla beklediği 2018 maaş miktarları ve maaşlara belli oldu. Hemşire maaşı ne kadar, doktor maaşı ne kadar oldu. İşte detaylar…Hükümet ile memur sendikaları anlaştı. En düşük memur maaşı Temmuz 2018’den sonra 2 bin 928 TL’ye, en düşük memur emeklisi maaşı ise 2 bin 13 TL’ye çıkıyor. Maaşta kümülatif artış % 17.5’i buldu.
KAZ DAĞLARI'NDA ORMAN YANGINI
KAZ DAĞLARI'NDA ORMAN YANGINI
Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Şahindere Kanyonu'nda 4 farklı noktada orman yangını çıktı yangın çıktı.
SAĞLIK BAKANI'NDAN  AÇIKLAMALAR
SAĞLIK BAKANI'NDAN AÇIKLAMALAR
Türkiye’nin bir sağlık merkezi olma yolunda ilerlediğini belirten Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık hizmetlerinde Türkiye’nin dünya ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.
GÜNEŞ İLE GELEN SAĞLIK
GÜNEŞ İLE GELEN SAĞLIK
Kemik sağlığı üzerine yararları uzun yıllardan beri bilinen D vitamininin eksikliği ve yetersizliği durumunda gençlerde ve yaşlılarda birçok hastalığa neden oluyor.