Maaş Mutemeti
Bu haber 25 Mayıs 2016 11:55:24 Tarihinde eklenmiştir.

KARTLA YAPILAN ALIŞVERİŞLER TEŞVİK EDİLECEK

Kayıt dışı ekonomi ile yapılan mücadele kapsamında kartla yapılan alışverişler desteklenecek.Banka kartı ile alışveriş yapanlara yüzde 1 ile yüzde 3 arası bonus verilecek ve bu bonuslarla vatandaş elektrik,su ve vergini ödeyebilecek.

KARTLA YAPILAN ALIŞVERİŞLER TEŞVİK EDİLECEK

Kayıt dışı ekonomi ile yapılan  mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda hedef kartlı alışverişlerin teşvik edilerek işletmelerin fiş veya fatura kesmelerini sağlamak.Bu kapsamda banka kartı ile yapılan alışverişlerde bonus verilecek ve bu biriken bonuslarla fatura  ve vergi ödenebilecek.Bu uygulama ile maliyenin hedefi kayıt dışı ekonomiyi birkaç yıl içinde 5 puan daha düşürebilmek.

 

HEDEF VERGİ KAYIP VE KAÇAĞININ AZALTILMASI

 

2017 yılına kadar hayata geçirilmesi planlanan  eylem planının henüz bir taslak aşamasında olduğunu belirten Bakanlık yetkilisi, düşünülen modele göre 100 liralık alışveriş yapan birine yüzde 2 yada 3 oranında bonus verilmesi düşüncesi olduğunu, bu biriken paranın vergilerin ve faturaların ödenmesinde kullanılabileceğini belirtti.

 

Kayıt dışı ekonomi ile mücadelede şehir içi ulaşımda otobüs ve minibüste elektronik ücret toplama ve akaryakıt satışlarına çiple takipte yer alıyor.Taksi,minibüs ve halk otobüslerinin ücretleri elektronik ortamda tahsil edilerek vergi kayıp ve kaçağının azaltılması hedefleniyor.Uygulanması planlanan kart sisteminin  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın koordinasyonunda 81 ilde yaygınlaştırılması planlanıyor

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap