Maaş Mutemeti
Bu haber 17 Mayıs 2016 11:56:45 Tarihinde eklenmiştir.

Enine Boyuna Obezite Sempozyumu

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan ''Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'' projesi çerçevesinde, Genel Sekreterliğimize bağlı Fatih Devlet Hastanesi tarafından "Enine Boyuna Obezite’’ konulu sempozyum 18.05.2016 tarihinde saat: 08.30’da Trabzon Zorlu Grand Hotelde düzenlenmesi planlanmaktadır.

Enine Boyuna Obezite Sempozyumu

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp


vücutta kullanabilmesidir. Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.Obezite ile mücadele gerçekte pek çok hastalıkla mücadele demektir. Obezite, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple obezite ile mücadele etmek ülkemizin geleceği için son derece önemlidir. Obezite ile mücadelede DSÖ başta olmak üzere pek çok uluslararası kuruluş, tüm dünyada beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının yerleştirilmesi ve hareketli yaşam biçiminin benimsenmesi konularında çeşitli programlar geliştirerek öncülük etmekte ve dünyadaki birçok ülke tarafından bu çabalar farklı strateji ve eylem planları şeklinde bireylere ulaştırılmaya çalışılmaktadır. Ülkemizde de  Bakanlığımız tarafından başlatılan “ Türkiye Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Hayat Programı” projesi çerçevesinde Birliğimize bağlı Fatih Devlet Hastanesi tarafından düzenlenen “Enine Boyuna Obezite “konulu sempozyum ile ilimiz bünyemizde  farkındalık projelerine destek olması hedeflenmiştir.

 

Birliğimize bağlı Fatih Devlet Hastanesi tarafından 18.05.2016 tarihinde saat:8.30’da Trabzon Zorlu Grand Hotelde "Enine Boyuna Obezite" konulu  sempozyum yapılması planlanmıştır. Sempozyum programı ekte sunulmuştur.

 

 

 

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap