Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 14 Mayıs 2016 08:04:00 Tarihinde eklenmiştir.

DİYABETİK AYAK KONUSUNDA TÜRKİYE'DE YAYINLANMIŞ İLK MULTİDİSİPLİNER ÇALIŞMA

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Deneği'nin (KLİMİK) hazırlamış olduğu "Diyabetik Ayak "raporu açıklandı.


Hilton Oteli'nde gerçekleşen "Diyabetik Ayak" sempozyumunun açılışında konuşan Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Diyabetik Ayak İnfeksiyonları Çalışma Grubu Başkanı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, hazırlanan raporun diyabetik ayakların kurtulması için sağlık personeline rehber olması için önem taşıdığını belirtti.

 

Saltoğlu,hastalara en iyi hizmeti sunabilmek, hastanın yaşam kalitesini yükseltmek,oluşan komplikasyonlarını,ayak kaybını azaltmak için ve diyabetik ayak nedeniyle oluşan kişisel, toplumsal sorunları ve ekonomik maliyeti azaltmanın da önemli olduğunu ve raporun "diyabetik ayak" konusunda Türkiye'de yayınlanmış ilk multidisipliner çalışma olduğunu vurguladı.

 

DÜZENLİ AYAK KONTROLÜ ÖNEMLİ

 

Saltoğlu,Türk KİLİMİK Derneği'nin,Diyabetik Ayak Çalışma Grubunun öncülüğünde konuyla ilgili diğer 12 derneğin katılımı ve Sağlık Bakanlığı'nın desteği ile bir Ulusal Uzlaşı Raporu çalışmasına 2013 yılında başlandığını belirterek,"Bu rapordan beklentimiz ülkemizde diyabetik hasta yönetiminde;koruma, tanı ve tedavi standartını oluşturmaya katkı sağlamaktır.Dileğimiz diyabetik ayak takibi konusunda hekimlere ve diğer sağlık personeline yol gösterici olmasıdır,içeriğinde yer alan çok sayıda soru ve yanıtı ile tanı, tedavi ve önleme hakkında hastaya en etkili,yararlı olabilecek seçimler hakkında ışık tutması, farkındalık oluşturmaktır,"dedi.

 

Düzenli ayak kontrolünün önemli olduğunu belirten Saltoğlu,"Hasta her gün ayaklarını kontrol etmelidir.Periyodik olarak ayak muayenesi yılda iki kere yapılmalıdır.Yara varsa hemen hekime başvurulmalı ve yaranın bakımı için günlük uygun pansuman yapılmalıdır.

 

Enfeksiyon varsa yaranın şiddetine göre antibiyotik tedavisi tablet şeklinde ve ya enfeksiyon şiddetli ise damar yolu ile başlanmalıdır.Ayakta kötü kokulu, kötü görünümlü siyah nekrotik görünümlü alanlar varsa hızla enfekte alanın ortadan kaldırma işlemi yapılmalı,yara kültürü alınmalı,hastanın tedavisi planlanmalıdır,"dedi.

 

DİYABET HASTA SAYISI GİDEREK ARTMAKTA

 

Sempozyumda açıklanan raporda diyabetin tüm dünya'da önemi gittikçe artan bir hastalık olduğuna dikkat çekildi ve şu ifadelere yer verildi;"Yaşam tarzında ki hızlı değişim ile birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde özellikle tip 2 diyabet hasta sayısı giderek artmakta.2013 yılı itibariyle dünyada ki diyabetli birey sayısı 382 milyon iken bu sayının 2035 yılında yüzde 55 oranında artarak 592 milyona ulaşacağı belirtiliyor.Türkiye'de yapılan bir çalışmada 2011 yılı itibariyle diyabet hasta sayısı 1998'den itibaren yaklaşık iki kat artmış ve yüzde 13.7 lere ulaşmıştır.Sosyal Güvenlik Kurumu Medula Sistemi kayıtlarına göre diyabeti olan 5 milyon 218 bin hasta vardır.Bunları 1 milyondan fazlasında diyabetik ayak yarası,500 bininde de diyabetik ayak enfeksiyonunun bulunduğu söylenebilir."


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Sağlık Bakanlığı
 İl Sağlık Müdürlüğü personelinin sürekli görev yolluğu ödemeleri hangi tertipten ödenmelidir?
İl Sağlık Müdürlüğü personelinin sürekli görev yolluğu ödemeleri hangi tertipten ödenmelidir?
İl Sağlık Müdürlüğü personelinin sürekli görev yolluğu ödemeleri hangi tertipten ödenmelidir?
Sağlık Çalışanlarının 2018 Emekli Aylık ve Maaşları
Sağlık Çalışanlarının 2018 Emekli Aylık ve Maaşları
Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda bulunan ve değişik unvanlarda görev yapan sağlık personelinin emekli aylık ve ikramiyeleri, eğitim durumlarına, kadrolarına ve unvanlarına göre değişiklik göstermektedir.Bu hizmet sınıfında görev yapan personele yapılan ödemeler arasında makam ve temsil/görev tazminatı gibi ödemeler söz konusu olmadığından, bu hizmet sınıfındaki personelin emekli aylık ve ikramiyesi üzerindeki en belirleyici unsur ek göstergedir.sağlık personelinden bazılarının, 2018 yılında alabilecekleri emekli aylık ve ikramiyesi miktarlarına aşağıda yer verilmiştir.
4C En Düşük Maaş Kaç TL?
4C En Düşük Maaş Kaç TL?
4C En Düşük Maaş Kaç TL? 4C'liler için beklenen haber geldi. 4C'liler 4B ye geçecek ve maaşları da yükselecek. Güncel 4C maaş listesi Temmuz zammıyla aşağıdaki gibi şekillenmişti. 4C En Düşük Maaş Kaç TL?
4C'li Çalışanlar 4B'li Memur Statüsüne Giriyor
4C'li Çalışanlar 4B'li Memur Statüsüne Giriyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün yaptığı açıklamaya göre 4C li çalışanlar 4B statüsüne geçiyor.
Hemşire Maaşları Ne Kadar 2018? Kamu ve Özel Sektör Hemşire Maaşı
Hemşire Maaşları Ne Kadar 2018? Kamu ve Özel Sektör Hemşire Maaşı
Hemşire Maaşları Ne Kadar 2017? Kamu ve Özel Sektör Hemşire Maaşı Kamu kurumlarında ve özel sektör kuruluşlarında istihdam etmekte olan hemşireler ne kadar maaş almaktadır. Kamu ve özel sektör maaşı.