Bu haber 12 Mayıs 2016 08:08:35 Tarihinde eklenmiştir.

HEDEF 3 YILDA 40 BİN AİLE HEKİMİNE ULAŞMAK

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, önümüzde ki 3 yıl için hedeflerinin 22 bine yakın olan aile hekimi sayısının 40 bine ulaşması olduğunu belirtti.

İstanbul Aile Hekimliği tarafından Kemer'e bağlı olan Beldibi mevkiinde bulunan Rixos Sungate Otel'de bu yıl 3'üncüsü düzenlenen  Aile Hekimliğinin Kongresinin açılışına Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ile Aile Hekimliği Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Gürsel Özer ve konunun uzmanları katıldı.Kongrede aile hekimlerinin sorunları,bireyselleştirilmiş tedavi,gebe acilleri,anne ölümleri,diyabete güncel yaklaşım,aile hekimlerine kayıtlı hastaların sayıları gibi konular tartışılacak.

 

Açılışta yaptığı konuşma da aile hekimlerine yönelik şiddete değinen Aile Hekimliği Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Gürsel Özer,konunun çözümü için kanun değişikliğine ihtiyaç olduğunu belirtti.Dr. Gürsel Özer,aile hekimlerine şiddetin sosyal ve psikolojik yönleri olduğunu ve bu konularda hukuki ve bilimsel çalışmalar yaptıklarını aktardı. 

 

AŞI YOK DEMEMEMİZ LAZIM

 

Hepatit A aşısının temini konusunda bazı sorunlar yaşandığını belirten Dr. Gürsel Özer, bazen aileleri geri çevirmek zorunda kalıyoruz.Hepatit A aşısı geldiği zaman ailelere ulaşıp çağırıyoruz ama bu 7-8 aylık kronik bir sorun ve hala devam ediyor.Bu sorunun çözülmesini istiyoruz.Çünkü bağışıklama programımıza göre kapıdan gireni aşılamalısınız.Gelen aileye aşı yok demememiz lazım.Aşının yapılması uzun sürerse koruyuculuğu azalır şeklinde konuştu.

 

AMACIMIZ DAHA KALİTELİ AİLE HEKİMLİĞİ HİZMETİ VERMEK

 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr.Eyüp Gümüş,Türkiye'nin ileriki yıllarda nasıl bir sağlık sistemine kavuşması gerektiği konusunda çalıştıklarını ve Sağlık Bakanlığı bütçesinin önemli bir kısmının aile sağlığı merkezlerine ayrılacağını vurguladı.

 

Müsteşar Gümüş şunları söyledi,"Türkiye'de 136 bin doktor var.Bunların 22 bin yakını aile hekimi.Aile hekimine düşen nüfus 3 bin 500 civarında.Bu rakamı ileride azaltmayı düşünüyoruz.Amacımız 3 bin 500 olan sayıyı 2 bin 500'e indirmek.Bu yıl mezun olacak yaklaşık 8 bin 700 tıp fakültesi öğrencisi var.Bunlardan yaklaşık 5 binini aile hekimliğine kazandıracağız.Önümüzdeki 3 yılda hedefimiz 40 bin aile hekimine ulaşmak.Amacımız daha kaliteli aile hekimliği hizmeti sağlamak."dedi.

 Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap