Maaş Mutemeti
Bu haber 04 Mayıs 2016 16:00:14 Tarihinde eklenmiştir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ İÇİN KULLANILAN İLAÇLAR KALBE ZARAR VERİYOR

Sınavlarda dikkat eksikliği için kullanılan ilaçlar kalp ritminin bozulmasına neden oluyor.

DİKKAT EKSİKLİĞİ İÇİN KULLANILAN İLAÇLAR KALBE ZARAR VERİYOR

Türk Pediatri Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği Tarafından düzenlenen "15. Ulusal Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Kongresi", Antalya Titanic otelde gerçekleşiyor.Kongrede 125 oturum başkanı ve  konuşmacı görev aldı.400 katılımcının takip ettiği kongre kapsamın da alanlarında uzman hocalar basın mensupları ile bir araya geldi.

 

KALP YETERSİZLİĞİNİN EN ÖNEMLİ BULGUSU ÇABUK YORULMASIDIR

 

Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, kalp hastası olan çocuklarda morarma görüldüğünü ancak ailelerin buna itiraz ettiklerini belirtti.Kalp rahatsızlığı olan çocukta morarmanın gerçekleşmeyeceğini belirten Ömeroğlu,"Kalp yetersizliğinin en önemli bulgusu çabuk yorulmasıdır.Çocuğun ani terlemesi oluyor.Bir kısmında göğüs ağrısı ve çarpıntı olabiliyor.Ritim bozukluğu olan çocuklarda bayılma olabiliyor.Bunun sonucunda da ani ölümler olabiliyor,"dedi.

 

MEVCUT YOĞUN BAKIM YATAKLARI İHTİYACIN YÜZDE 20'SİNİ KARŞILAMAKTA

 

Türkiye'de yılda 60 bin civarında  çocuğun yoğun bakım ihtiyacı olduğunu tahmin edildiğini söyleyen Ömeroğlu,"Ne yazık ki mevcut Çocuk Yoğun Bakım yatakları ihtiyacın ancak yüzde 20'sini karşılamakta.Bir çok merkezde çocuk servisi içinde veya tek bir odadan ibaret ünitelerde yetersiz teçhizat ve elemanlarca yoğun bakım hizmeti verilmektedir.Bazı merkezlerde ise erişkin yoğun bakımlarda çocuğu iyi tanımayan erişkin yoğun bakımcılar bu işten sorumlu tutulmaktadır,"şeklimde konuştu.

 

KALP YETERSİZLİĞİ OLAN BEBEKLER ÇOĞUNLUKLA ALNINDAN SOĞUK TERLERLER

 

Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu,"Vitamin eksikliği olan terleme enseden olur.Kalp yetersizliği olan bebekler daha çok efor sarf ederken alnından soğuk terlerler.Bu çocuklarda akciğere fazla kan gittiği için gördüğümüz bir başka sorun da sık akciğer enfeksiyonları olmasıdır" dedi.

 

KALP RAHATSIZLIKLARI KONUSUNDA TOPLUMUN BİLİNÇLENMESİ GEREKİR

 

Türk Pediatri Kardiyoloji Ve kalp Cerrahisi Derneği Bilimsel Sekreteri Prof. Dr. Osman Başpınar kalp rahatsızlıkları konusunda toplumun bilinçlenmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi,"Çocukta kalp hastalığı olur mu diyorlar.Aniden ölen çocuklar var.Bunlar çok büyük infial oluşturuyor.Oysa bunların tedavisi mümkün.çocuk kalp hastalıkları aslında tedavi edilebilir hastalıktır.Hastanın göğüs kafesi açılmadan, hastanede 1 gün kalarak yapılabilen bu tedaviler, ne yazık ki SGK fiyat politikaları nedeniyle ciddi problemlere yol açmakta ve bazı durumlarda hastanın aleyhine olmakla beraber cerrahi yöntemler tercih edilmek zorunda kalınmaktadır" dedi.

 

DİKKAT EKSİKLİĞİ KONUSUNDA KULLANILAN İLAÇLAR KALBE ZARARLI

 

Türk Pediatri Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği Başkanı Prof Dr. Nazan Özbarlas da Türkiye'de her yıl 12 bin bebeğin doğuştan kalp hastası olduğunu ve yaklaşık yüzde 40'nın hayatlarının bir döneminde anjiyo veya ameliyat olması gerektiğini belirten Özbarlas" Dikkat eksikliği konusunda kullanılan ilaçlar sınavlarda çok fazla kullanılıyor.Bunlar kalp ritminin bozulmasına neden oluyor.Aileler bu ilaçlara yöneliyor, bu ilaçlar doktor kontrolünde kontrollü bir şekilde kullanılması gerekiyor,"diye belirtti.

 

Özbarlas kalp hastalığında en yaygın olarak görülen kalpteki delikler hakkında şunları söyledi:"Kalbinde küçük  bir delikle doğan bebeklerin bir kısmında delik kendiliğinden 2 yada 3 yaşına kadar kapanabilir.Kapanmasa bile tedavi gerekmeden normal yaşantılarını  sürdürebilirler.Kalbinde orta yada geniş büyüklükte delik olanlar,hızlı nefes alır,yemek yerken yada uyurken terlerler,sı sık alt solunum yolu enfeksiyonu geçirirler.Muayenede kalpten üfürüm denilen sesler duyulur.Erken teşhis edilmez  ve tedavi edilmezse,kalp yetersizliği,pulmoner hipertansiyon,büyüme ve genişleme geriliği,sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonları  görülür."dedi.

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap