Memur Maaş Mutemeti güncel memur maaşları , emekli maaşı hesaplama - nöbet icap ücreti sorgulama konusunda bilgiler içerir. Sağlık personeli, öğretmen, 4B güncel maaş sorgu Memur Maaş Mutemeti ile Sağlık personeli ve Memur maaş hesaplama programı ile diğer sözleşmeli personellere hizmet vermekteyiz.

Bu haber 04 Mayıs 2016 16:00:14 Tarihinde eklenmiştir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ İÇİN KULLANILAN İLAÇLAR KALBE ZARAR VERİYOR

Sınavlarda dikkat eksikliği için kullanılan ilaçlar kalp ritminin bozulmasına neden oluyor.


Türk Pediatri Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği Tarafından düzenlenen "15. Ulusal Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Kongresi", Antalya Titanic otelde gerçekleşiyor.Kongrede 125 oturum başkanı ve  konuşmacı görev aldı.400 katılımcının takip ettiği kongre kapsamın da alanlarında uzman hocalar basın mensupları ile bir araya geldi.

 

KALP YETERSİZLİĞİNİN EN ÖNEMLİ BULGUSU ÇABUK YORULMASIDIR

 

Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, kalp hastası olan çocuklarda morarma görüldüğünü ancak ailelerin buna itiraz ettiklerini belirtti.Kalp rahatsızlığı olan çocukta morarmanın gerçekleşmeyeceğini belirten Ömeroğlu,"Kalp yetersizliğinin en önemli bulgusu çabuk yorulmasıdır.Çocuğun ani terlemesi oluyor.Bir kısmında göğüs ağrısı ve çarpıntı olabiliyor.Ritim bozukluğu olan çocuklarda bayılma olabiliyor.Bunun sonucunda da ani ölümler olabiliyor,"dedi.

 

MEVCUT YOĞUN BAKIM YATAKLARI İHTİYACIN YÜZDE 20'SİNİ KARŞILAMAKTA

 

Türkiye'de yılda 60 bin civarında  çocuğun yoğun bakım ihtiyacı olduğunu tahmin edildiğini söyleyen Ömeroğlu,"Ne yazık ki mevcut Çocuk Yoğun Bakım yatakları ihtiyacın ancak yüzde 20'sini karşılamakta.Bir çok merkezde çocuk servisi içinde veya tek bir odadan ibaret ünitelerde yetersiz teçhizat ve elemanlarca yoğun bakım hizmeti verilmektedir.Bazı merkezlerde ise erişkin yoğun bakımlarda çocuğu iyi tanımayan erişkin yoğun bakımcılar bu işten sorumlu tutulmaktadır,"şeklimde konuştu.

 

KALP YETERSİZLİĞİ OLAN BEBEKLER ÇOĞUNLUKLA ALNINDAN SOĞUK TERLERLER

 

Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu,"Vitamin eksikliği olan terleme enseden olur.Kalp yetersizliği olan bebekler daha çok efor sarf ederken alnından soğuk terlerler.Bu çocuklarda akciğere fazla kan gittiği için gördüğümüz bir başka sorun da sık akciğer enfeksiyonları olmasıdır" dedi.

 

KALP RAHATSIZLIKLARI KONUSUNDA TOPLUMUN BİLİNÇLENMESİ GEREKİR

 

Türk Pediatri Kardiyoloji Ve kalp Cerrahisi Derneği Bilimsel Sekreteri Prof. Dr. Osman Başpınar kalp rahatsızlıkları konusunda toplumun bilinçlenmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi,"Çocukta kalp hastalığı olur mu diyorlar.Aniden ölen çocuklar var.Bunlar çok büyük infial oluşturuyor.Oysa bunların tedavisi mümkün.çocuk kalp hastalıkları aslında tedavi edilebilir hastalıktır.Hastanın göğüs kafesi açılmadan, hastanede 1 gün kalarak yapılabilen bu tedaviler, ne yazık ki SGK fiyat politikaları nedeniyle ciddi problemlere yol açmakta ve bazı durumlarda hastanın aleyhine olmakla beraber cerrahi yöntemler tercih edilmek zorunda kalınmaktadır" dedi.

 

DİKKAT EKSİKLİĞİ KONUSUNDA KULLANILAN İLAÇLAR KALBE ZARARLI

 

Türk Pediatri Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği Başkanı Prof Dr. Nazan Özbarlas da Türkiye'de her yıl 12 bin bebeğin doğuştan kalp hastası olduğunu ve yaklaşık yüzde 40'nın hayatlarının bir döneminde anjiyo veya ameliyat olması gerektiğini belirten Özbarlas" Dikkat eksikliği konusunda kullanılan ilaçlar sınavlarda çok fazla kullanılıyor.Bunlar kalp ritminin bozulmasına neden oluyor.Aileler bu ilaçlara yöneliyor, bu ilaçlar doktor kontrolünde kontrollü bir şekilde kullanılması gerekiyor,"diye belirtti.

 

Özbarlas kalp hastalığında en yaygın olarak görülen kalpteki delikler hakkında şunları söyledi:"Kalbinde küçük  bir delikle doğan bebeklerin bir kısmında delik kendiliğinden 2 yada 3 yaşına kadar kapanabilir.Kapanmasa bile tedavi gerekmeden normal yaşantılarını  sürdürebilirler.Kalbinde orta yada geniş büyüklükte delik olanlar,hızlı nefes alır,yemek yerken yada uyurken terlerler,sı sık alt solunum yolu enfeksiyonu geçirirler.Muayenede kalpten üfürüm denilen sesler duyulur.Erken teşhis edilmez  ve tedavi edilmezse,kalp yetersizliği,pulmoner hipertansiyon,büyüme ve genişleme geriliği,sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonları  görülür."dedi.


Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın en altında Yorum Yap kutusuna yazarak gönderebilirsiniz.Sistemimize kayıtlı olan 1000 den fazla mutemetlerimiz tarafından incelenip cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yasal Uyarı

Bu yazının tüm hakları Memurmaasmutemeti.Com'a aittir. " Bu makaleyi başka internet sayfalarında yayınlamak istiyorsanız aktif link olacak şekilde kaynak göstererek yayınlayabirsiniz.Aksi halde yasal takip yapılacaktır.©
Yorum Yap
Memur Yaşam
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Doğum borçlanmaları ile çalışan annelerin sigorta girişlerinden sonra dünyaya gelen çocukları için 3 çocuğa prim borçlanması yapılabilmekte. Sigorta başlangıcından sonra dünyaya gelen ve hayatta bulunan çocukları için her yıla 2 yıl borçlanarak 3 çocuk için toplamda 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. 6 yıl prim borçlanma süresi 2160 gün için mutlaka 3 çocuk şartının bulunması gerekiyor.Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilir mi? Annelerin Erken Emeklilik Şartı
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Taşınır mal sorumlusundan kefalet aidatı kesintisi yapılır
Mebe bağlı okullarda taşınır mal sorumlusu görevlilerden kefalet sandığı kesilip kesilmemesi hakkında tereddütler yaşanıyor.
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU
2018'de memur zam oranı %4 + %3,5 ve 2019'da %4 + %5 olacak. Bugün saat 11'de imzalar atılacak.
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
HÜKÜMETTEN MEMURA SON ZAM TEKLİFİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 için yüzde 3,5+3,5, 2019 için yüzde 4+5 zam teklif ettiklerini açıkladı. Teklifle ilgili konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Teklifi müzakere edilebilir buluyoruz. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız" dedi.
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
MEMUR SEN YENİ ZAM TEKLİFİNİ BEKLİYOR
Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur sen'in beklentilerinin çok altında bir zam teklifi sunan hükümetten makul bir teklif bekleniyor.